Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
PlayStation 1’den Bugüne, Tüm PlayStation Tanıtımları!

PlayStation 1’den Bugüne, Tüm PlayStation Tanıtımları!

PlayStation 4 satışlarıyla büyük bir muvaffakiyet yakalayan Sony, bir sonraki konsolu için formda ve hazır görünüyor. hakkında gelen malumatlar ise yeni konsolun gizemini şimdi ortadan kaldırmadı.

Nintendo’nun Switch’in satışları adeta çılgınca devam ederken Microsoft, şu sıralar Xbox One Series X ile Sony önünde yeni bir savaşa hazırlanıyor. Sony’nin yeni nesil donanımları hakkında bir fikir sahibi olabilmeniz için evvelki PlayStation tanıtımlarını gözden geçirdik.

PlayStation

Çıkış tarihi: 3 Kasım 1994

Satış: 102,49 milyon

Sony, oyun ortamına birinci defa Nintendo ile kurduğu Play Station’ın dışına çıkarak girmişti. Sony ve Ken Kutaragi (daha sonra Sony Computer Entertainment CEO’ olacak), kendi PlayStation konsolu üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. Nintendo, farkında olmadan en büyük rakiplerinden birinin oluşmasına yol açmıştı.

Sony’nin kartuş yanına CD-ROM sürücüleri tercih etmesi, rakiplerden ayrılmasını sağlamış ve Sony’nin gelecekteki konsollarının önünü açmıştı.

PlayStation 2

Çıkış tarihi: 4 Mart 2000

Satış: 155 milyon

100 milyon PlayStation satan Sony, konsolun yeni sürümünü sumaya hazırdı. Yeni konsol, 1 Mart 1999’da saklı kapılar ardında belli bireylere gösterildi. PlayStation 2, tam olarak Tokyo Game Show’da eylül ayında tanıtıldı.

Geçmişe yönelik uyumluluk sunan konsol, bir DVD sürücüye, internet kontağına ve alışılmadık dikey bir yapıya sahipti. Bizleri DualShock 2 ile tanıştıran konsol, 8MB bellek ve Dark Cloud, A-Train, Tekken Tag Tournament, Gran Turismo 3 ve Eternal Ring üzere oyunlarla çıkıyordu.

PlayStation 3

Çıkış tarihi: 11 Kasım 2006

Satış: 155 milyon

16 Mayıs 2005’te E3’te Mesken sahipliği Sony yönetici ve eş-CEO’ Kazuo “Kaz” Hirai tarafından yapılan garip aktiflikte, Killzone 2, MotorStorm ve Fight Night Round 4 üzere oyunlar bir sene evvelce görüntülenmişti. Konsolun 599 dolarlık yüksek çıkış fiyatı, bugün Sony’nin başını hala ağrıtıyor.

PlayStation 4

Çıkış tarihi: 15 Kasım 2013

Satış: 106 milyon (ve devam ediyor)

E3’ten birinci defa uzak duran Sony’nin PlayStation 4 duyurusu, 20 Şubat 2013’te New York’ta yapılan birinci PlayStation Meeting ile canlı olarak yayınlanmıştı. İki saatlik aktiflikte Ubisoft, Square Enix, Activision, Capcom ve Blizzard’ın tamamı, konsolu desteklemek için bir araya gelmişlerdi.

Sony daha sonra haziranda E3’e geri döndü ve PlayStation’ın dizaynını ve daha iyi fiyatını gösterdi.

Tanıtım tarihi: 2020 sonu

Sony, PS4’ün tanıtımının yedi sene sonrasında yeni bir PlayStation tanıtmaya hazırlanıyor. Üst üste 2. sefer E3’ü atlayan Sony, konsolun detaylarını muhtemelen yakın bir tarihte açıklayacak. Sızıntılara bakacak olursak, PlayStation 5’in tanıtımı şubat yahut martta gerçekleşebilir.

Konsolla birlikte çıkacak oyunlara baktığımızda, Horizon: Zero Dawn, Spider-Man ve God of War üzere oyunların tanıtılması bekleniyor. Bunların yanında elbette Naughty Dog’un yeni girişimi, Knack 3 üzere gelip gelmeyeceği merak edilen oyunlar var

Yorum Ekle