Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Pixel 4’ün Face Unlock İşlevi Çok Inançlı Değil

Pixel 4’ün Face Unlock İşlevi Çok Inançlı Değil

Google Pixel 4‘ün ekran kilidini yüzünüzle açmanızı sağlayan Face Unlock işlevinin gözünüz örtülüyken de çalıştığı çıktı. Bu, kimi durumlarda güvenlik problemine yol açabilir.

BBC’nin raporuyla çıkan sorunun Google da farkında, zira güvenlik ayarlarını açtığınızda telefonun yüzünüze gerçek tutularak açılabileceği uyarısı yapılıyor. Bu sayede örneğin biri, telefonu uyurken yüzünüze tutarak onu açabilir. Teoride bu halde telefonun kilidini açabilmek için canlı olmanız bile gerekmiyor, lakin parmak olurda de benzeri bir durum muteber.

Pixel 4’te parmak izi tarayıcısı bulunmadığı için Face Unlock’a biyometrik bir alternatifiniz yok. Kaldı ki derin uyuyan birinin parmağını telefona dokundurmak da mümkün olabilir. PIN yahut desen kilidini kullanmanız mümkün, lakin bu metotlar, telefonu sıkça denetim edenler için çok rahat değiller.

Bu elbette biyometrik güvenlik sistemlerinin birinci büyük açığı değil. Google, Face Unlock’un fotoğraf yahut maskelerle kandırılamayacağını söylüyor lakin tarama işlevlerinin bu formda kandırılabildiği biliniyor. Yani Pixel 4’ün biyometrik güvenliği çok âlâ olmasa da, en berbatı olmadığı söylenebilir.

Pixel 4, 24 Ekim’de piyasaya sürüleceğinden Google’ın sorunu onarmak yahut tesirini azaltmak için devri olacak.

Yorum Ekle