Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Piromani marazı nedir? Piromani marazının belirtileri & Tedavisi var mı

Piromani marazı nedir? Piromani marazının belirtileri & Tedavisi var mı

Geçtiğimiz günlerde Konya’da bir ana kızın hanesinde daima çıkan yangınlar psikologları harekete geçirdi. Dürtü bozukluğu olan şahıslarda görülen piromani illetine dikkat çeken eksperler, bu marazın altında çocukluk travmalarının olduğunu vurguladı. Evet Piromani marazı nedir?

İnsan yalnızca vücutsal değil tıpkı devirde psikolojikte birçok marazlar savaşıyor. Gelgelelim ruhsal problemler çok yaygın değildir. Bunlardan biri de piromani rahatsızlığıdır. Dürtü bozukluğunun yanı sıra dikkat çekme üzere durumların tetiklediği piromani illeti tam olarak ne hengam kim tarafından teşhis edildiği bilinmemektedir. Illetin tehlikeli boyutu ise hastanın kendini denetim edemeden daima tıpkı şeyi yapmasıdır. Başkaca hasta yangın çıkardığı için memnunluk duyar. Nadiren görülen bu illete bayanlara orantıyla erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Bu illete sahip beşerler umumiyetle evlat yaşlarda mektepten kaçma ya da meskenden kaçma isteklerinde olur. Birebir devranda sorumluluk almaktan kaçınır. Sorumluluk altında ise mütemadi cürüm yapar. 

PİROMANİ ILLETI NEDİR?

Çoklukla çocukluk periyodunda başlar. Öfke ve hudut hakimiyetini kaybeder. Ergenlikte bu durum ebevynlerle arasındaki muhaberenin kopmasına neden olur. Yapılan araştırmalarda had sistemi bayanlara orantıyla erkeklerde bozulduğunda daha güç tedavi edilir. Bu yüzden piromani erkeklerde daha sık rastlanır. Zeka seviyesi düşük olan bu kişiler üzgün oldukları anda yangın çıkartarak memnun olur. Çocukken ağırlık ve şiddete maruz kalan bireyler dimağa giden hudut sistemini çok zorladıklarından deforme olur. Bu da illete davetiye çıkartır. Muhiti evvel bunun farkına varmaz ama ilerleyen yaşlarda hasta kendini ele vermeye başlar. Bastırılmış hisler dürtülerle hastanın yangın çıkarmasına yol açar. Başkaca hastanın içtimaî etrafı bozuk, beşerlerle da konuşmaktan kaçar. 

PİROMANİ MARAZININ BELİRTİLERİ

– Yüksel sesle konuşma ve gergin olma halleri

– Kusur önünde pişman duymama 

– İtfaiye gereçlerine hayranlık duyma

– Yakmaması gereken tarafları yaktıktan sonra bunu gülerek izleme

vermekten haz alma

– Hikayeler önünde süratli ve gereksiz reaksiyon verme

– Yangın sonra kahkahalarla gülme üzere belirtilerin yanı sıra bu insanlar hayvanlara ve etrafındaki kişilere da vermeye meyillidir.

PİROMANİ MARAZININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Tehlikeli hastalık olan piromani, de erken teşhis ve tedavi gerekir. Aksi halde gayrısına velev kendine verebilir. Ama hastanın tedavi olması için dürtüleri öncelikle denetim altına alınır. Birebir devranda hastanın da hasta olduğunu kabul etmesi gerekir. Mütemadi olarak inkar etmesi marazın daima olarak devam etmesine neden olur. Hem ilaç hem de terapi yollarıyla tedavi yapılır. 

Yorum Ekle