Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Pırasanın yararları nelerdir? Pırasa hangi marazlara güzel gelir?

Pırasanın yararları nelerdir? Pırasa hangi marazlara güzel gelir?

Kış aylarında pazarlarda sıklıkla gördüğümüz pırasanın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Çoklukla çiriş otuyla karıştırılan pırasa, sarımsak ailesine ilişkin olduğundan içeriğinde yüksek ölçüde anti oksidan vardır. Evet Pırasanın yararları nelerdir? Pırasa hangi marazlara yeterli gelir? Pırasanın zarar var mı? Pırasanın besin pahaları neler? Sizler için merak edilen tüm soruların cevabını haberin detayına ekledik.

Romalılar vaktinde keşfedilen bu bitki tipinin içerisinde bulunan “lactucarium” unsuru uykuyu kolaylaştırır. Bu yüzden Romalılar yemeklerinden sonra bir tabak pırasa yiyerek uyku nizamlarını sağlarlarmış. Başkaca ruhsal illeti olanlara tam teşhis koyamadıklarından onları sakinleştirmek için pırasa yedirirlermiş. Akdeniz ikliminde yetişen pırasa her mevsim yetişme özelliğine sahiptir. Mısırda ise gebe kalma mümkünlüğünü artırdığı için sıklıkla tüketilirdi. Yüzyıllardır bilim kişileri tarafından yararları konusunda araştırmalara husus olan pırasa içerdiği mineraller sayesinde kaynatılıp püresi yaraları münhasıran yanık izlerini gidermede kullanılırmış. Pırasa yararları bakımından birtakım ve masallarda da konusu olan bir bitkidir. Çok süratli büyüyen pırasa memleketimizde türlü yemeği ve salata olarak tüketilir. Vücudu sakinleştirdiği için bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Pırasa hakkında olumsuz olan iki durum mevcuttur. Şiddetli tüketildiğinde gaz ve şişkinliğe neden olur.

KAÇ ÇEŞİT PIRASA VARDIR?

Baş kısmı yayvan olan Tereyağlıbaşlı Pırasa tipi devletimizde Bursa İnegöl’de yetiştirilir.

Lahana üzere ağır olan Iceberg, umumiyetle ABD’de üretilir. 

Biçimine nazaran farklı olan Yaz Gevreği pırasasının sair ismi Batavian’dır.

Acı bir tadı olan Çin pırasası, baş kısmı yok denilecek azdır.

En narin ve inde olan pırasa tipi ise Yayvanyapraklı olandır.

En uzun yapraklara sahip olan pırasa tipi ise Romen pırasadır. 

PIRASANIN YARARLARI NELERDİR? 

Kemik ve kas sıhhatini destekleyen iki kıymetli mineral potasyum ve kalsiyumdur. Mahsusen gelişim çağı ve gebe hatunların iki vitaminden bol bol faydalanmaları gerekir. Pırasa içerdiği magnezyum ve kalsiyum unsurları sayesinde kemiklerin gereksinimi olan mineralleri yüzde 60 nispette karşılar. 

Kandaki homosistein seviyesi yükselince ortaya çok önemli boyutta damar ve kalp marazları çıkar. Damarların içerisinde bu husus artıkça yağlanmaya neden olur. Pırasa kandaki bu seviyeyi azaltır. Başkaca nitrik oksit üretimini düşürerek damar sıhhatini korur. Yapılan bir araştırmada tertipli tüketilen pırasanın kalp ve damar marazlarının seviyesini sıfırladığı görülmüştür.

İçeriğinde yağ barındırmayan pırasa kilo aldırmaz. Obeziteye karşı en tesirli bitkilerden biridir. Lif sayesinde tokluk hissi vererek uzun müddet yemek muhtaçlığını önler. Başkaca vücuda kuvvet verir. 

Metropol ömrün insan sıhhatinde en önemli boyutta etkilediği uyku nizamı açısından da pırasa epey kıymetlidir. Pırasa içerdiği mineraller sayesinde beyefendisinin uyuşmasını etkileyerek uyku haline sokar. Bu süreç içerisinde de vücudun kendisini yenilemesini destekler. Ayrıyeten vücuttaki toksinleri mesane biriktirerek idrar ya da dışkılama ile atmasını sağlar. 

Vücutta besinler nedeniyle biriken toksinler aralarında iltihaplanmaya neden olur. Bu oluşan ödemler önemli vücut ağrılarının yaşanmasını sağlar. Pırasa antioksidan özelliği sayesinde bu toksinleri temizleyerek iltihaplı hücrelerin birikmesini önler.Eklem ağrılarında en doğal tedavi formülüdür.

Antiseptik özelliği sayesinde vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşır. Bağışıklığı güçlendirir. Illetlere karşı kalkan oluşturur. Kış aylarında yüksek nispette yaşanan sıhhat dertlerini azaltır. vücudun oksijen seviyesini dengeleyerek yaşanan basınç problemini sıfırlar. Vücuttaki istikrarsız basınç önemli baş, ve kulak ağrısına neden olur.

Folik asit sayesinde sindirim sisteminde meydana gelen bozulmaları düzenleyerek gerilim, depresyon ve yorgunluk üzere sıhhat problemlerinin yaşanmasını azaltır. Dimağ hafızasını güçlendirerek konsantrasyonu artırır. Folik asit unsuru münhasıran hamilelik ve gelişim çağlarında alınması gereken değerli bir unsurdur.

Hemoglabin unsuru az olan bireyler kansızlık üzere marazlar yaşar. Hemoglabin yükselmesi için ise vücudun sınırlı nispette demir vitamini alması gerekir. Bir tabak pırasa günlük demir nispetini karşılayarak kansızlığı gidermede yardımcı olur.

PIRASANIN ZARARI VAR MIDIR?

Güçlü bir idrar söktürücü, olduğundan çok ziyade tüketildiğinde vücuttaki likit orantısını da tesirler. Bu durum vücudun istikrarını bozar. Ayrıyeten sindirim sisteminin ziyade çalışmasına yol açarak ishale taban hazırlar. Bunun yanı sıra içerisinde sodyum olduğundan vücutta sodyum birikmesine neden olur. 

Yorum Ekle