Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Pıhtı atması neden olur? Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir & Tedavisi var mıdır

Pıhtı atması neden olur? Pıhtı atmasının belirtileri nelerdir & Tedavisi var mıdır

Görme ve konuşma bozukluğuna neden olan pıhtı atması önemli sıhhat meselelerinin başında gelir. Vücutta çeşitli orluklara neden olan bu pıhtı atmasına dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Hem bir hastalık hem de bir illetin habercisi olan bu durum gecikmeden bir bilirkişiye danışmakta yarar var. Haberin detayında pıhtı atması hakkında her şeyi bulabilirsiniz. Pekala pıhtı atması neden olur? m

Beyindeki damarların tıkanması sonucu yeteri ölçüde kan akışının sağlanamaması ve muayyen bir mekanda kanın toplanması ile ortaya çıkan kan toplanmasına pıhtı atması denir. Vücudun işlevselliğini bozan bu durum önemli rahatsızlıklara neden olur. Güçlükle bir tedavisi olan pıhtı atması, hengamında edilmediğinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Pıhtı atması, tıkanan damarlara nazaran değişir. Kalp damarları tıkandığında kalp hastalıklarına, ana damarlar tıkandığında kol ve bacaklarda morluklara, tıkanan öbür damarlarda ise vücut hareketlerinde bozukluğa sebebiyet verir. Yüksek tansiyon ve diyabet bu marazı tetikleyen iki değerli hastalıktır. yapısını bozan marazlar belirtilerin de yavaş ilerlemesine neden olur. Yüksek tansiyonla dimağa aniden giden kan pıhtının dimağa yerleşerek irtihalle sonuçlanabilir. Bu yüzden bu iki illete sahip olan şahısların eksper denetiminde mütemadi damar yollarına ve pıhtı ihtimali olup olmadığını denetim etmeli.

PIHTI ATMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun muayyen nahiyelerinde felç

Motor bozuklukları

Görme kaybı

Bilinç eksikliği 

Bacak ve kollarda morluklar

Mütemadi baş dönmesi ve ağrıması

Göğüs sıkışması

Kalp ritim bozukluğu

Ani bayılma

Tanısı sıkıntı konulan marazın belirtileri durumunda bir ekspere başvurmakta yarar var. Pıhtı atması erken fark edildiğinde derhal müdahale edilebilir. Müdahale ile dimağ dokuları zarar görmeden pıhtı çıkartılır. Belirtiler bazen dimağ kanaması ile karıştırılır. Fakat bu durum makûs üzere görülse de erken müdahale için kıymetli rol oynuyor. Fizik tedavi pıhtı atmada en değerli pratiktir. halinde olan vücut pıhtının kan akışı ile giderilmesini sağlayabilir. 

PIHTI ATMASINI ÖNLEYECEK DURUMLAR

Sistemli spor

Saat başı oturuş konumunu değiştirme

Günlük muhtaçlık olan gerekli ölçüde karşılama

Mahsusen kol ve bacak egzersizlerini artırma

PIHTI ATMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtilerden sonra eksper hekim pıhtının kalıcı hasta neden olmaması için cerrahi operasyona girişir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bu illete müdahale etmek her ne kadar kolaysa bir o kadar da kayıp yaşanması zorlaşır. Pıhtı dimağ damarında ise bu operasyon daha süratli yapılır. Aksi halde kalıcı hasarlara örneğin felç ya da motor mekanizmasının işlevinde dönüşü olmayan durumlar ortaya çıkarabilir. Eksperler aile hikayesinde bu illeti olan kimselerin bol bol antioksidan bakımından varlıklı olan besinler tüketmesini öneriyor. Başkaca uzun periyodik oturma, uzanma ya da durma durumunun sık sık değiştirilmesinin gerektiğini belirtiyor. 

Yorum Ekle