Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Philips 499P9H incelemesi Philips 499P9H İnceleme

Philips 499P9H incelemesi Philips 499P9H İnceleme

 • 5K yatay çözünürlüğe sahip ultra geniş ekran
 • manzara
 • Çift monitöre enteresan bir alternatif
 • Geniş özellik listesi
 • Âlâ LCD panel kalitesi
 • Âlâ renk kalitesi
 • KVM anahtarı
 • Entegre web kamerası
 • OSD için joystick noktasına düğme denetimi
 • Birtakım masa yerleri için çok büyük
 • Herkese müsait değil
Özetle

Sonuç olarak Philips 499P9H, inkar edilemez kademede cazip bir ekrana ve heybetli bir manzaraya sahip olmasıyla fark yaratan bir monitör oluyor. Bilhassa 2 farklı monitör almak bölgesine tıpkı gövde içinde bu işi kotarabiliyorsunuz. Profesyonel çalışma ortamları ve ofis pratikleri için olduğu kadar parti hedefli da kullanılabilecek olan 49 inçlik bu monitörün fiyatı ise şu an 8199 TL civarında. Fiyatıyla da bu meydanda rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz. Şayet bu tatta bir monitöre gereksiniminiz varsa, bir bakmanızda yarar var diyerek incelememizi noktalayalım.

Kimler Almalı

Birden çok monitörde çalışacaklar, profesyonel maksatlar doğrultusunda bir monitör arayanlar ve geniş ve kavisli ekranlara bakmaya sevenler Philips 499P9H modelinden mutlu kalacaklardır.

49 inç ultra geniş ekranlı ve 5K destekli Philips 499P9H monitörü inceledik!

Evet, bu incelememizde önümüzde devasa, geniş mi geniş bir monitör var. Philips’in 499P9H model ismiyle isimlendirdiği bu devasa monitör, sağlam bir stant üzerine kurulmuş epeyce geniş ve 1800R eğimli dizaynlı bir ekrana sahip. Ve bu ekran tam 5K çözünürlüğünde. Herkese nazaran olmadığı aşikar, baştan söyleyelim. Artık bakalım Philips’in bu dev modeli kimler için, bize neler sunuyor, özellikleri neler?

Tasarım ve Özellikler

Philips 499P9H, sizlerin de görebileceği üzere nispeten geniş bir monitör. Bu manada elbette masa üzerinde nispeten geniş bir meydanı kaplıyor. Bu büyük ekranı taşıma hizmeti de sağlam bir standa verilmiş. Ayakları tarafa basan metalik bir stant üzerinde yükselen monitörün heyetimi bu mealde biraz zahmetli olabilir, çünkü stant bir oldukça de ağır. Gelgelelim bir sefer kurduğunuzda epeyce sağlam hissettirdiğini de söyleyelim.

Stant, ergonomik özelliklere de sahip. Monitöre 130 mm’ye kadar yükseklik ayarı yapabiliyor, ekranı her iki tarafa 20 radde döndürebiliyor ve öne/arkaya 5 ila 10 nokta eğebiliyorsunuz.

1800R kavisli olarak tasarlanan monitör, 32:9 en-boy nispetinde ve tam 49 inç büyüklüğünde bir ekrandan oluşuyor. Philips, bu modelde aslında yan yana oturan 2 adet 27 inç LCD paneli bir araya getirmiş. Böylelikle 2 monitörü birebir potada eritmek isteyenlere hitap ediyor bu model.

Ekranda sağlanan çözünürlük, başta da söylediğimiz üzere 5K. Yatay düzlemde 5120 piksel çözünürlük sağlayan ekran, dikey düzlemde de 1440 piksel görüntüleyebiliyor. Yan yana 2 adet 2K monitör hibriti üzere düşünebilirsiniz. Bu mealde benzeri model Samsung C49J89 modelinden ayrıldığını da söyleyebiliriz. Çünkü Samsung’un o modelinde yatay düzlemde 3840 piksel, dikey düzlemde ise 1080 piksel imaj sağlanıyordu. Bu noktada Philips 499P9H avantaj yakalıyor.

Hazır ekrandan bahsederken, panele de değinelim. W-LED art aydınlatma sisteminin kullanıldığı panal VA LCD olarak tercih edilmiş. 5 ms griden griye reaksiyon mühletine sahip ekran, 450 kandela parlaklık ve 3000:1 tipik kontrast nispeti bulunduruyor. Piksel aralığı 0.233 mm olan ekranda, DCI-P3 renk uzayının yüzde 94’ü, sRGB renk gamutunun yüzde 121’i ve Adobe renk ortamının ise yüzde 91’i kapsanıyor. Öte yandan ekranın DisplayHDR 400 sertifikası bulunduğunu da söyleyelim. Yani ekran desteği gösteriyor, bu da cihazın muadillerine nazaran bir gayri avantajı.

Performans

Philips 499P9H, herkese nazaran mütenasip bir monitör değil. Bunu baştan söylemiştik. Yoğunluklu olarak ofis ortamlarında, ferah ferah çalışmak isteyenlere nazaran tasarlanan monitör, bu manada beklentiyi karşılıyor. Tıpkı anda fazlaca ekranda çalışacaklar, ofis pratiklerinde pencereler arasında kaybolmak istemeyenler ve münhasıran görüntü kurgu işleriyle uğraşanlar bu modelden şad kalacaklardır. Çünkü monitör gerek manzara kalitesi gerek sunduğu geniş çalışma ortamıyla bu yerleri kapsıyor.

Renk derinliği ve münhasıran desteğinin olmasıyla umumî tasarrufta beğendiğimiz model, kutudan çıkarttığınızda bir müddet kendinize müsait ayarı bulabilmeniz için yapılandırma vadesine gereksinim duyuyor. Sonrasında ise profesyonel tasarruflarda renk ve parlaklık noktalarında şad kalacağınızı söyleyebiliriz.

Monitörde her ne kadar FreeSync ile uyarlanabilir senkronizasyon desteği bulunsa da elbette 60Hz ekran tazeleme süratiyle net bir oyuncu monitörü değil. Ama oyun oynadığınızda sırıtmayacağını ve velev geniş ve kavisli paneli sebebiyle mahsusen aksiyon, macera va bilhassa simülasyon oyunlarında büyük keyif alacağınızı da söyleyelim.

Bilhassa İstanbul’da da direksiyon salladığımız son periyodun tanınan oyunu Euro Truck Simulator 2 – Road to the Sea’de monitörün adeta kendini bulduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle görüş açısı geniş olan velev masaüstü tatbikler olsun, velev oyunlar ve velev yeniden sinemalarda bu monitörden keyif alıyorsunuz. Başkaca geniş ortamı neticesinde yayıncılar için de müsait bir model oluyor. Tıpkı monitör üzerinde hem yayın yapıp, hem tefsirleri takip edebilirsiniz. Öte yandan Input Lag pahasının de çok güzel seviyede olduğunu yeniden bu noktada belirtelim.

Monitörün sağladıkları bu kadarıyla yerinde gelmediyse o halde KVM anahtarından da bahsedelim. MultiClient Entegre KVM anahtarı sayesinde monitöre bağlayacağınız klavye ve fare setiyle birlikte 2 farklı bilgisayarı bu monitöre bağlayabiliyor ve tek noktadan yönetebiliyorsunuz. Bu noktada elbette monitörün USB-C portunu kullanıyorsunuz. Menşeler arasındaki geçiş ise bir tuşa atanmış.

Monitörün yapısı itibariyle herkese elverişli olmadığından bahsettik. 32:9 görüntüleme nispeti ve çözünürlüğü neticesinde monitörün aktif izleme sahası dikey düzlemde 335 mm. Bu da önüne geçtiğinizde birinci etapta dikey düzlemde dar gelebiliyor. Mesela bizim kullandığımız Asus ROG Strix XG32VQ  monitörün dikey görüntüleme ortamı 392 mm. 57 mm’lik bir kayıp var ve bu, birtakım ofis pratiklerinde çalışırken yahut web sahifelerini görüntülerken ekranı dar bulmanıza sebep olabiliyor. En azından bizim deneyimimiz bu türlü oldu. Lakin medya montaj işleri üzere, daha çok yayvan meydanlar gereksinim duyan pratiklerde bu eksikliği hissetmiyorsunuz. Elbette bu husus daha çok monitörü deneyimleyerek anlaşılabilir. Bu noktada sizin yakından incelemeniz gerekiyor.

Kontaklar, Web Kamerası ve Güç

Son olarak monitörün birkaç sair noktasına daha değinelim. Philips 499P9H’de geniş bir irtibat desteği içeriyor. USB-C portunun yanında USB 3.1 port zengini olan modelde, 2 adet HDMI 2.0b ve 1 DisplayPort 1.4 girişi bölge alıyor. Başkaca Ethernet irtibatı da bulunan monitörde kulaklık girişi de mevcut.

Ekranın üst tarafında bilinmeyen olarak mahal alan bir web kamerası da var. Full HD destekli bu web kamerası kullanmadığınız durumlarda gizli. Kullanacağınız hengam üzerine basıp yuvasından çıkartıyorsunuz. Kameranın Windows Hello desteği gösterdiğini de söyleyelim. Böylelikle yüz tanıma yoluyla Windows oturumu açabiliyorsunuz.

Her ne kadar önümüzdeki 3 ay elektrik faturasına artırım gelmeyecek olsa da, bilmeniz açısından monitörün güç detaylarından da bahsedelim. B güç etiketi sınıfında olan Philips 499P9H, standart modda 45 watt güç tüketiyor. Ekonomik modda bunu 43.3 watt’a düşürebiliyorsunuz. Bekleme modunda ise 0.3 watt tüketiyor. Şayet hiç güç tüketmesini istemiyorsanız fişi çekmek yanına monitörün Zero düğmesini kapatarak gizli moda alabiliyorsunuz.

Son olarak ise 5W‘lık çift hoparlör bulunduran monitörün hoparlörlerini de ehil seviyede bulduğumuzu söyleyelim ve sonuç kısmına geçelim.

Philips 499P9H Teknik Özellikleri
Eser Modeli Philips 499P9H
Eser Tipi Monitör
CHIP Online Notu 89
Üretici Philips
Firma Philips     (216) 522 18 25
Ekran 48.8 inç
Çözünürlük 5120×1440
Tarama Suratı 70 Hz
Görüntüleme Orantısı 32:9
Panel VA LCD
Reaksiyon Müddeti 5 ms
Parlaklık 450 kandela
Kontrast (Tipik) 3000:1
Kontrast (Dinamik) 80.000.000:1
Görüş Açısı 178
VGA Yok
DisplayPort 1.2 1 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Var
Boyutlar 1194 x 568 x 303 mm
Tartı 15.30 kg.
Teknik Detaylar
HDMI 2.0b 2 adet

Alternatifleri

Şayet profesyonel tasarruf noktasına daha çok oyun emelli emsal bir model arıyorsanız o halde Asus ROG Strix XG49VQ modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle