Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Perakendenin Geleceğini Akıllı Teknolojiler Belirleyecek

Perakendenin Geleceğini Akıllı Teknolojiler Belirleyecek

Memleketimizde; 2018 sonu itibariyle 1 trilyon TL’lik bir büyüklüğe ulaştığı varsayım edilen  perakende bölümü klâsik mağazacılıkta olduğu üzere dijital platformlarda da büyümeye devam etti. İnternet üzerinden alışveriş yapanların orantısı bir evvelki yıla nazaran 4,4 puan artarak yüzde 29,3 orantısına yükseldi. Bölümün bu denli süratli büyümesini sağlayan en değerli etkenlerin başında elbet teknoloji geliyor. Kolun en büyük tehdidi de en fırsatı da teknoloji olarak görünüyor. Perakendecilerin offline mağazalarını en çok tehdit eden öge dijital dönüşümken, potansiyel müşteriyi mağazalara çekmenin yolu ise tekrar dijital dönüşümden ve dijital kanallardan geçiyor.

E-ticaretin, perakende kesimi karşında giderek güçlenmesi, koldaki dönüşümü de hızlandırıyor. Yerküre perakende bölümünün büyüklüğü 25 trilyon dolara ulaşmış durumda. E-ticaretin küresel pazardaki büyüklüğünün ise 2021 yılı itibariyle her yıl yüzde 16 artarak 4,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Perakende kesimi, geleceğini garanti altına almak için tasarrufunu artırmaya, daha yeterli müşteri deneyimi için büyük doneden yararlanmaya ve eş devirli reaksiyon beklentisini karşılamaya yöneliyor.

“Perakendede mobil pratikler ve büyük data belirleyici olmaya devam edecek”

Müşterilere bilgi sağlamanın ve onlarla en güzel formda muhabere kurmanın perakende çalışanının hizmeti olduğunu söyleyen T-Systems Türkiye Umum Yöneticisi Sinan Kılıçoğlu: Kişisiz, büsbütün robotların ve sensörlerin verdiği perakende deneyimine çok uzak değiliz. Büsbütün dijital mağazacılığın bir adım öncesindeyiz ve bu sürece hazırlık yapmak gelecekte de bölümde var olabilmek için kaçınılmaz görünüyor. Açıkçası, günümüzde de çok kanallı uğraşlar bir vadedir var. Lakin bunların hepsinin başarılı olduğunu söylemek güç. Önümüzdeki dönemde perakendede mobil pratikler ve doneden hareketle üretilen tahlil ve kampanyalar belirleyici olmaya devam edecek. Teknolojiyi merkeze alarak müşteri beklentisine yanıt verebilen perakende firmaları dijital dönüşüm sürecinde ortaya çıkan yeni fırsatlardan da faydalanabilecek. Bilgisayarlar, telefonlar, kasalar, reklam ekranları ve elektronik fiyat etiketleri üzere ekipmanlarını bağlı hale getirmeyi başaran perakendeciler tam manasıyla entegre bir mağazacılık deneyiminin keyfini çıkaracak. T-Systems olarak, perakende müşterilerimize dijital dönüşüm süreçlerinde rehberlik ederek dijital çağın müşterisinin tüm beklentilerini karşılayacak tahliller sağlıyoruz. Tüm müşteri deneyimi teşebbüslerinin üçte ikisinin 2022’ye kadar BT kullanmaya başlayacağını düşünürsek, perakende kolunda yaşanan dijital dönüşümün hızlanarak devam etmesi gerekiyor” dedi

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle