Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Patlıcanın yararları nelerdir? Patlıcan sapını sakın çöpe atmayın! Patlıcan suyu içerseniz…

Patlıcanın yararları nelerdir? Patlıcan sapını sakın çöpe atmayın! Patlıcan suyu içerseniz…

Nikotin bakımından epey varlıklı olan patlıcan birebir vakitte vücudun muhtaçlığı olan nikotinin yüzde 80’ini kolaylıkla karşılar. Evet patlıcanın yararları nelerdir? Patlıcan saplarının çöpe atılmaması konusunda mütehassıslar ihtarda bulunuyor. Münhasıran basur illetinde doğal ilaç olarak önerilir. Haberin detayında patlıcana dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

M.Ö. 5’inci yüzyılda birinci defa Hindistan’da yetiştirilmiştir. İpek yolu ticareti ile Afrika ve Şark Avrupa’ya yayılan patlıcan, küçük bir ağaç kadar büyüyen çiçeklerden ortaya çıkar. Birinci yetiştirildiği yıllarda süs bitkisi olarak kullanılan patlıcan yıllar içinde yiyecek olarak tüketilmiş ve çeşitlendirilmiştir. İçeriğinde çok az ölçüde nitokin barındırmasına karşın tüketilen tek besindir. 100 gram patlıcanın içinde kalori kıymeti 24, 1.1 gram protein, 2 gram yağ, ve 5.5 gram karbonhidrat vardır. Vitamin içeriği bakımından ise; 100 gramında 30 IU A vitamini, 0.4 mg B1 vitamini, 0.5 mg B2 vitamini ve 5 mg C vitamini bulunur. Devletimiz birçok mevsimi yaşadığı için ve birçok toprak tipine sahip olduğu için patlıcan yetiştirmekte de vesair memleketlere nazaran ön sıralardadır. Ayrıyeten tüketiminde de başka devletlerden daha öndeyiz. Patlıcanın gövdesinin olduğu kadar sapı da yararlıdır. Sapı topraktan gelen tüm vitamin ve mineralleri barındırdığından saplar kaynatılıp tüketildiğinde başta hemoroid üzere cilde, saçlara ve bağışıklığa kadar birçok yarar sağlar.

PATLICAN SUYU NE İŞE YARAR?

PATLICAN SAPLARINI SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

Patlıcan sapı içerdiği B2 ve A vitaminleri göz sıhhatinde epey tesirlidir. Yüksek ölçüde vitamin barındıran patlıcan sapı, 5 gün boyunca nizamlı tüketildiğinde göz hudutlarında deforme olmuş hücrelerin kısa vadede yenilenmesini destekler. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden ötürü zayıflayan korneanın da kuvvetlenerek görme kaybını ortadan kaldırır.

Güçlü bir lif kaynağı olan patlıcan sapı, sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. Ayrıyeten içerisinde yağ orantısı az olduğundan patlıcan sapı kaynatılıp tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Doyurucu tesir veren patlıcan suyu, kahvaltıdan evvel tüketildiğinde kabızlık üzere hayat kalitesini düşüren rahatsızlıkları önler. Ayrıyeten bağırsaklardaki zararlı bakterileri vücuttan atar. Tüm sindirimi yenilemede tesirli olan patlıcan, mide asidini dengelemede tesirli olan besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde ülser, reflü ve gastrit üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler.

Başkaca ıspanaktan sonra demir bakımından en varlıklı olan besin patlıcanın sapıdır. Demir hususu vücuttan azaldığında kansızlık üzere rahatsızlıklara neden olur. Bu da yorgunluk, gerilim ve depresyon üzere ruhsal rahatsızlıkları önlemenin yanı sıra kemiklerin genişlemesini sağlar. Patlıcan sapının suyunu bilirkişiler, münhasıran ergenlik, regl ve hamilelik periyotlarında tüketilmesini öneriyor. 

Antioksidan bakımından varlıklı olduğundan vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atar. Bilhassa karaciğerde biriken yağlı toksinlerin birikmesini önler. Bunun yanı sıra cilt hücrelerinin de yenilenmesinde tesirli olan patlıcan, cildin daha parlak ve genç görünümlü olmasını destekler. 

Patlıcan sapı başkaca insülin seviyesini de dengeleyerek şekerin aniden yükselmesini engelleyerek şeker marazının yaşanma riskini azaltır.

Günümüzde yaygın olan ve hayat kalitesini olumsuz etkileyen hemoroid yani basur illetine yeterli gelir. 4 adet patlıcan sapı ve 4 su bardağı su bir tencerede düzgünce kaynatın. uygunca kaynayan bu suyun kapağını açmadan ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Daha sonra soğuyan suyu süzgeçten geçirip suyu bir kaba koyup kaldırın. Sabah kahvaltılarından evvel bir bardak tüketin. Bu yalnızca hemoroide değil yukarıda saydığımız öbür tüm illetlere âlâ gelir.

PATLICANIN YARARLARI NELERDİR?

Vücudun demir emilimini destekler. Anemi üzere önemli sıhhat sıkıntılarını önler.

Kalorisi düşük, lif nispeti yüksek olan patlıcan kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. 

Başkaca içerdiği lif sindirimi kolaylaştırdığından bağırsak marazlarının önüne makbul. Günümüzde giderek yaygınlaşan kolon kanserinin yaşanmasını köstekler.

Sigara bırakmada en tesirli besindir. Zira içeriğinde doğal nikotin barındırır. 

Anti bakteriyel tesiri sayesinde özgür radikallerden vücudu arındırır. 

İçerdiği C vitamini sayesinde cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. 

Beyindeki hudut hücrelerinin azalmasını engelleyerek, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlığı önler.

Yorum Ekle