Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Patatesin yararları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek!

Patatesin yararları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek!

Karbonhidrat bakımından güçlü olan patates, ölçüsüz tüketilmesi bilirkişiler tarafından müsait görülmeyen besinler arasındadır. Gelgelelim gün içerisinde malûm ölçüde vücut karbonhidrata muhtaçlık duyduğundan porsiyonlu tüketilebilir. Evet Patatesin yararları nelerdir? Sizler için patatese dair her şeyi araştırdık. Mahsusen tekliflerin patates suyunun ne işe yaradığına dair detaylar haberde!

Patlıcan ailesine ilişkin olan patates, bölge altı besinlerindendir. Toprak üstünde bitki hale gelen ve çiçeklenen patates, toprağın altında yetişir. Toprakta bulunan tüm vitamin ve mineralleri barındıran patates, memleketimizde en çok Nevşehir’de yetişir. Nişasta bakımından epey güçlü olan patatesin münhasıran suyu halinde ziyade bulunur. Şeker marazı, vücuttaki likit nispeti ve mide paklığına kadar birçok yararı vardır. Anavatanı Güney Amerika olan patates, 7.000 yıl evvel Peru dağlarında epey yaygın halde bulunur. Birden çokça çeşidi olan patatesin ekimi ve dağılımı ise 1540 yıllara kadar dayanır. Yöreden yöreye lezzetten lezzete tüketilme formu değişen patatesin topraktan alındıktan sonra meskenlerde resen yumrulanması konusunda da bilirkişiler önemli ihtarlarda bulunuyor. Zehirli unsurlar içeren patatesin bu yumrulu halleri tüketildiğinde mahsusen sindirim illetlere neden olabilir. Lakin patates suyu, alternatif tıpta sindirim marazlarını önlemek için tüketilir.

PATATESİN YARARLARI NELERDİR?

Çok kişi tarafından bilinmese de patates cilt yanıkları için inanılmaz yarar sağlar. Kesilmiş patates dilimleri güneş ya da sıcak su sonrası oluşan yanıklara bırakıldığında cildin daha süratli düzgünleşmesini destekler.

Çoklukla ileri yaşlarda görülen göz altı halkaları ve çizgileri için de doğal bakım olarak kullanılır. İçeriğindeki güçlü asidikler barındıran patates yüzeyin süratle yenilenmesini sağlar. 

Sistemli tüketildiğinde vücudun muhtaçlığı olan enerjiyi sağlar. Sindirim sistemi için lif sağlayan patates, midenin süratle güzelleşmesini destekler. Bağırsakların besinlerin daha sağlıklı enzimlenmesine neden olur.

Şiddetli tüketilmediği taktirde had sistemin deforme olmasının önüne makbul. Bu sayede gerilim ve yorgunluk üzere marazların oluşmasını handikaplar.

Haşlanmış patates, kandaki şeker orantısını istikrarlar. Şer hastalarının kolaylıkla tüketebileceği bir besindir.

Çok güçlü B vitamini kompleksi olan patates vücudun sağlıklı işleyişini olumlu tesirler. 

SABAHLARI AÇ KARNA PATATES SUYU İÇMEK!

İleri yaşlarda görülen ve şiddetli ağrılara neden olan eklem iltihaplanmasını önleyerek uzun ömürlü kemik yapısını destekler. Bilirkişiler bilhassa bel, boyun ve sırt eklemleri ağrısı yaşayanların nizamlı tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

Kronik sindirim meselesi yaşayanların mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önler. Bilhassa kabızlık, mide yanması, şişkinlik ve reflü üzere yiyecekler sonucu ortaya çıkan marazların riskini azaltarak bağırsakların nizamlı çalışmasını sağlar. 

Yüksek antioksidan özelliğini çiğ halde daha tesirli sunan patates suyu karaciğer ve safra kesesinin tıpkı sıra tüm vücuttaki toksinleri de azaltır. Bu atıkların böbreklerde oluşturduğu taş ve kumu da önleyerek. İdrar yolu ile hepsini vücuttan atar.

Ağız içi ve dişi yaraları içinde patates suyu yararlıdır. Hem iltihaplarını azaltır hem de ciltteki deformeyi önler. B vitamini sayesinde tekrar oluşmanın da önüne makbul.

Yorgunluk, uykusuzluk ve gerilim üzere durumlarda artan göz altı halkaları ve morlukları içinde patates suyuna bir pamuğu batırıp gözün muhitine koyup 10 dakikada bir değiştirerek bu tatbik yapılabilir.

Potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenler buna bağlı yüksek tansiyonu da düzenleyerek felç ve inme illetlerinin yaşanmasını handikaplar. Bu durumların yanı sıra kalp kaslarını ve damarlarının sıhhatini koruyarak mümkün riskleri azaltır. 

Düzeli tüketilen çiğ patates suyu eklemlerde biriken ürik asidi azaltarak gut marazını önler. Birebir vakitte ödem birikiminin de önüne geçerek iskelet yapısını korur. 

Saç hücrelerinin sıhhatini koruyarak süratli uzamasını sağlar. Ayrıyeten kullanılan şampuanın içerisine eklendiğinde oluşumunu önler. Tıpkı devirde patates suyu ile yüzü nizamlı yıkarsanız sivilce ve akne nispetini azaltmış olursunuz. 

PATATES SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Çoklukla al yüzeyli patateslerin çiğ su tüketimi daha sağlıklıdır. Sirkeli yeterlice yıkanan patatesler kabukları ile bir arada meyve sıkacağında sıkılır. Çıkan suyu atlandırmak için yarım bardak havuç suyu da ekleyebilirsiniz. 

Yorum Ekle