Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Patapon 2 Remastered İnceleme

Patapon 2 Remastered İnceleme

Ritim oyunları umumide daima birebir oyun şekline sahiptir. Bütün yaptığınız oyunda ilerlemek için düğmelere yanlışsız anda yanlışsız vade ile basmak ve bu sırada da şık müzikler dinlemektir. Birtakım oyunlarda oyunu çok da monoton hale getirmemek için 2. bir motif daha oluyor, ama bu da aslında oyunun stilini çok da çokça değiştirmiyor. Deneyim çabucak acilen hepsinde tıpkı oluyor.

Pekala, Patapon 2 Remastered bu güruhun içinden sıyrılabiliyor mu? Bu soruya “evet” cevabını verebiliyoruz, çünkü oyunda çok daha büyük bir maksat var. Bu oyunda “hudayı” oynuyorsunuz demek yanlış olmaz. Ordu kuruyor, onlara evrim geçirtiyor, yeni silahlar topluyor ve savaşa mümkün olan en faal taktikle gitmelerini sağlıyorsunuz. Bu cins oyunlar için nispeten yeni bir mekanik, lakin oynadıkça hakikaten uğraşmaya kıymet olduğunu anlıyorsunuz.

Yeni Neler Var?

Önümüzde Patapon serisinin PlayStation 4 için 2. uyarlaması var. Yepyenisi de benzeri bir odağa sahipti, lakin bu sefer yapacak çok daha ziyade şey var. Daha derin bir ilerleme sistemi ve daha uzun bir senaryo olduğunun da altını çizelim.

Patapon 2 Remastered nispeten tatmin edici bir oyun döngüsüne sahip. Seviyeleri geçtikten sonra Patapolis’e dönüp ordunuzu inşa etmeye devam edebiliyorsunuz. Oyunda bir şeylerin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak bir seçenek bulunmuyor, bu yüzden tek başına keşfetmek zorundasınız. Bu nedenle de yaratılıp evrimleştirilip geliştirilecek olan farklı Patapon cinslerini tanımak için biraz hengam harcamanız gerekiyor.

Örneğin Yaripon’lar mızrak atıyor, Tatepon’lar kılıç kullanabiliyor ve Yumipon’lar uzaktan ok atıp savaşa ekte bulunabiliyorlar. Daha gelişmiş, tıpkı anda farklı şeyleri başarabilen şahsi Patapon’lar devirle ordunuzun ayrılmaz bir modülü haline geliyor.

Patapon 2 ile birlikte Hero (Kahraman) Patapon ike tanışıyoruz. Bu karakter orduyu savaşa götürüyor ve performansını artırmak için farklı maskeler takmasına müsaade veriliyor. Kahraman tıpkı devranda oyunun Patagate ismi verilen çoklu oyunculu modunda da kullanılabiliyor.

Uygun Tasarım, Kaliteli ve Akılda Kalıcı Müzikler

Seviyeler epeyce uygun ve farklılıklar içerecek biçimde tasarlanmış ve oyuna bir sefer alışınca artık alışkanlık yapıyor. Oyuna temel hareketleri yaparak (kare, kare, kare, daire, yani pata-pata-pata-pon) başlıyorsunuz ve oyunda ilerledikçe yeni komutlar açılıyor. Bir mühlet sonra bir komutla düşmanlara saldırıyor, bir komutla düşman hücumlarını engelliyor, bir komutla işler çetine girdiğinde geri çekilebiliyorsunuz.

Elbette Patapon 2 Remastered içinde öteki komutlar da var. Örneğin Ballad of 1999 ile ordunuzun üzerindeki badireyi atabiliyor, Song of Miracles ile sahip olacağınız mucizeleri etkinleştirebiliyorsunuz.

Ritmi yanlışsız olarak tutturup komutları girmeye başladığınızda kombo-metre dolmaya başlıyor. Fever seviyesine ulaştığında ritmi tutturduğunuzda tüm hücumlar ve savunmalar daha güçlü bir formda gerçekleşiyor.

Patapon 2 Remastered oynarken epey düzgün konsantre olmanız gerekiyor. Ama birtakım hizmetlerde bir anda bir güruh şey gerçekleştiği için sık sık komut değiştirmeniz gerekiyor ve bu vakit zaman başınızın karışmasına ve sıkı bir zihni uğraş vermenizi gerektirebiliyor.

Patapon 2 Remastered’ta seviye dizaynlarının hayli âlâ göründüğünü söyleyebiliriz. Renkler keskin, hem Patapon’ların hem de art planların güzel bir sanatkarın elinden çıkmış olduğunu acilen fark ediyorsunuz. Müzik laf konusu olduğunda ise, çalan müziklerin gün içinde ağzınıza takılacağını göreceksiniz diyoruz. Sonuçta bu PSP‘den gelip PS4’e uyarlanmış hoş bir oyunla karşıyayız. 

Patapon 2 Remastered’ı sefalı yapan bir öbür faktör de mütemadi savaş etmek zorunda kalmak. Birtakım seviyeleri tekrar ziyaret edip gereç toplayarak ordunuzu geliştirmek epey sefalı. Daha güçlü silahlarla donanmak, giderek zorlaşan üst seviyelerde muvaffakiyete giden yolun anahtarını elinde tutuyor.

Sonuç Olarak, Güzel Bir Uyarlama

Toparlarsak, Patapon 2 Remastered’ın farklı oyun tiplerini tek bir RPG oyununda başarılı bir biçimde toplayan bir ritim oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Patapon’lar çok şirin ve savaşlarda çalan müzikler vakitle alışkanlık yapacak kadar hoş. Daha yeterli bir sistemi olsa ve aralarda komutları girmek için vakit kaybetmek olmasa, Patapon 2 Remastered eksiksiz bir tekrar-yapım olacaktı.

Puan: 80

ARTILAR:

  • Tatmin edici ilerleme sistemi
  • Mükemmel tasarım
  • Oyun içinde bol varyasyon olması

EKSİLER:

  • Komut girerken beklemek can sıkıcı olabiliyor
  • Kimi kısımlarda yeteri kadar açıklama yok

Yorum Ekle