Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Parmak İzi Okuyucusunu 20 Dakikada Kandırdılar!

Parmak İzi Okuyucusunu 20 Dakikada Kandırdılar!

Telefonunuzun güvenliği için parmak izinize güvenmek, düşündüğünüz kadar inançlı olmayabilir. Bir parmak izi okuyucusunu kandırmak için yalnızca müsaade bir fotoğrafına, hususî bir tatbike ve göreceli olarak ucuz bir donanıma muhtaçlık var.

Çinli hacker’lar, akıllı telefonlardaki biyometrik güvenlik sistemlerini yalnızca 20 dakika içerisinde geçebilen bir prosedür geliştirdi. Cam üzerinde bırakılan parmak izlerinin fotoğrafını kullanan Tencent Güvenlik’ten X-Lab ekibi, parmak izi okuyucularını kandırabilecek kadar karmaşık parmak izi klonları üretmeyi başardı.

Ekip, Şangay’daki GeekPwn 2019 hacking konferansında bunun bir gösterimini yaptı. Gösterim sırasında izleyicilerden birinin bir cama dokunması istendi ve daha sonra bu parmak izinin fotoğrafı çekilerek sürece başlandı. Hususî olarak geliştirilen tatbik ile fotoğraf işlendi ve açıklanmayan bir donanım seti kullanılarak fizikî bir yaratıldı.

Kullanılan usul tam olarak açıklanmamış olsa da, bir çeşit 3D yazıcının kullanıldığı iddia ediliyor. Yol, parmak izi okuyucusu olan üç ve iki gayrı cihazı kandırmak için kullanıldı.

Şayet parmak izi okuyucusunun güvenliğini aşmak fikri gözünüzü korkutmadıysa, işlemin sadece 20 dakikada gerçekleştiğini duymak herhalde keyfinizi kaçıracaktır. Ayrıca kullanılan yazılım ve donanımın pahalı olduğu da söylenemez. Çin medyası ile konuşan ekip başkanı Chen Yu, kullanılan donanım için yalnızca 140 doların yeterli olduğunu söyledi.

Yorum Ekle