Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Panik atak nedir ve belirtileri nelerdir? Panik atağın tedavisi var mıdır?

Panik atak nedir ve belirtileri nelerdir? Panik atağın tedavisi var mıdır?

Kalp ritim bozukluğu ile karıştırılan panik atağın neden ortaya çıktığını biliyor musunuz? Irtihal korkusu ile karşı zıdda bırakan panik atağa dair merak edilenleri araştırdık. Pekala panik atak nedir ve belirtileri nelerdir? Panik atağın tedavisi var mıdır? Haberin detayında panik atağa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kişinin ağır bir telaş travması geçirmesi ile yaşanan buhrana panik atak denir. Günümüzde çabucak derhal 4 insanda birinde görülen panik atak ruhsal kökenli bir rahatsızlıktır. Beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan ve daima nükseden bir hastalık olan panik atak, ağır bir nöbet formunda yaşanır. Yapılan araştırmalarda vücutla ilgili rastgele bir sorun görülmezse de kişi yaşadığı ruhsal badiren kan akışını hızlandırması buda kalbin süratli kan pompalaması ile devam eder. Bu marazın olumsuz bir tarafı yok üzere görülse de vücuda zarar veren bir sıkışma yaşandığından ve kişi illetten derhal kurtulamayacağını düşündüğünden intihar etme hareketinde bulunabilir. Buhran geçirme süreci yaklaşık 30 dakika sürer. 

PANİK ATAĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Kişinin yaşadığı ruhsal bir travma,

Terk edildikten sonra ortaya çıkan yalnızlık korkusu,

Yakın birini kaybetmiş biri,

Kan nispeti düşük olanlarda,

Beyindeki had hücrelerinin çok kademede serotonin ve noradrenalin üzere hormonları salgılanmasını artırması,

Gelecek korkusu, teste hazırlana  bireylerde de dönemsel olarak ortaya çıkar.

PANİK ATAĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Koltuk altından başlayıp göğüs ortasına kadar yaşanan şiddetli sıkışma ve ağrı,

Ter bezlerinin daima çalışması ile terleme, uyuşmanın artması,

Beyindeki had hücrelerinin damarları sıkıştırması ve vücudun kâfi oksijen alınmaması sonucu baş ağrısına bağlı sersemlik yaşanması,

Vücuttaki hormonların istikrarsız üretilmesi sonucu üşüme ve titreme yaşanması,

Etrafındaki kişilerin değiştiğini hissetmesi ve korku sürecinin artması,

Ölüyormuş üzere hissetme artar.

PANİK ATAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bedensel bir durum olmadığından psikoterapi destek ve ilaç bir arada uygulanmalıdır. Dimağ hudutları sisteme sokulması için uygulanan ilaç tedavisi en az 2 yıl sürer. Bunun akabinde eksper tabip mütemadi egzersiz önerir. Bunun nedeni ise vücudun bir biçimde oksijen alması için yapılmalıdır. Mahsusen bu hususta nefes pratiği değerlidir. Panik atak olan bireyler bunalımı evvelce yaşayacaklarını hissettiklerinden 10 sayıda bir derin bir nefes alıp bırakmaları gerekir. Panik atak geçiren insana asla soğan ve kolonya üzere ağır kokular kokutulmamalı bu had hücrelerini daha da yükseltir. Tıpkı vakitte yoğurt, ananas, havuç, bitter çikolata, domates ve muz üzere besinleri mütemadi tüketmelerinde yarar var. 

Yorum Ekle