Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Palit GeForce RTX 2070 HARIKA incelemesi  Palit GeForce RTX 2070 HARIKA İnceleme

Palit GeForce RTX 2070 HARIKA incelemesi Palit GeForce RTX 2070 HARIKA İnceleme

  • 3 fanlı tasarım
  • 0-dB teknolojisi
  • Üst seviye performans
  • RTX ve DLSS 2.0 performansı
  • Kâfi ilişki desteği
  • Sessiz ve serin çalışma performansı
  • RGB ortamı dar

Bu sahifelerde bugüne kadar çok sayıda ekran kartı incelemesi yaptık. NVIDIA’nın acilen her yeni modelini de kıymetlendirme talihi bulduk ve bu süreçte RTX dönüşümüne de daima bir arada şahit olduk. RTX ile oyun yerküresine yeni bir sahife açan NVIDIA, Işın İzleme ismini verdiği bu teknoloji ile ekran başında geçirdiğimiz saatleri, eskisine nazaran daha renkli, daha canlı ve kuşkusuz daha sefalı kılmayı başardı bir mühlet evvel. Şimdilerde ise yeni mimarisi üzerinde çalışıyor ve yakın bir vade sonra da -muhtemelen sonbahar aylarında- tanıtacağı RTX 3000 serisiyle ise, oyun yerküresine bir kere daha sınıf atlatmaya hazırlanıyor. Vakti geldiğinde RTX 3000 serisine de yakından bakacağız. O güne kadar ise RTX’li yeni modelleri incelemeye devam ediyoruz. Bugün bunlardan Palit markasının NVIDIA GeForce RTX 2070 Harika ekran kartını tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.

Palit, markasını daha evvelce duymadıysanız, çabucak söyleyelim: Palit, 1988 yılında kurulmuş Tayvanlı bir kart üreticisi ve elbette NVIDIA ile iş birliği içinde. Kısa bir mühlet evvel Türkiye pazarına da giren Palit, artık memleketimizde de ekran kartları ile taraf alacak. Bunlardan bugün inceleyeceğimiz elimizdeki model GeForce RTX 2070 Üstün GP OC Edition oluyor. GP, yani GamingPro ismiyle elimizde olan kartın yanı sıra farklı seçenekleri de mevcut ki, bunlar da JetStream, GameRock, StormX ve Dual üzere farklı seçenekler oluyor. Devri gelince onlara da yakından bakarız, lakin artık 2070 Üstün GamingPro’yu detaylandıralım.

Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro Tasarımı

Palit GeForce RTX 2070 HARIKA GamingPro OC, kuşkusuz GeForce RTX 2070 Harika referans dizayna değerli özellikler katan bir ekran kartı. Çabucak her emsal modelde gördüğümüz üzere, referans dizayna ait olarak RGB ışıklandırmasını yapılandıran ve soğutma sistemini elden geçiren Palit, bu ekran kartına da çok sayıda özellik getirmiş. Bunlardan biri fabrika çıkışında sağladığı sürat aşırtma oluyor. Tüm hepsinden bahsedeceğiz, ama evvel kartın dizaynından ve dizaynına ait ayrıntılarından bahsederek başlayalım.

Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN, elbette kaslı bir ekran kartı oluyor. 3’lü fan tasarımının benimsendiği ekran kartında, boyutlar da ATX kasalara mütenasip ölçüde hazırlanmış. Anakartınız üzerinde çift slot yan kaplayacak olan kart, bir bucağında mekan alan Palit logosunu da RGB ışıklandırma ile bizlere sunuyor. Bu ışıklandırmayı kendiniz ayarlayabildiğiniz üzere, ekran kartının ısısına nazaran de belirleyebiliyorsunuz. Böylelikle bu alan yeşil durumdaysa kartın ısısının 50 noktanın altında, mavi durumdaysa 50 ila 80 aşamalarda, turuncu ise 80 – 90 raddelerde olduğunu anlamanız mümkün. Fakat umumide -eğer gerilim testine sokmazsanız- yeşil ve mavi durumlarda olacağını da söyleyelim. Bundan zati kartın performans tahlilinde tekrar bahsedeceğiz.

Kartın üzerindeki fanlar da yeniden sıcaklığa bağlı olarak hareket ediyor. Daha evvel incelediğimiz pek çok NVIDIA ekran kartında da gördüğümüz üzere 0-dB teknolojisi bu modelde de önümüze çıkıyor. Böylelikle ekran kartının ısısı 60 raddeyi aşmadığı sürece, fanlar çalışmıyor ve bu sayede kart sessiz çalışıyor.

Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro, 1 adet 6 pin, 1 adet 8 pin güç girişiyle güç sağlıyor. Art temaslarına baktığımızda ise burada da 4 taraflı imaj çıkışının bulunduğunu görüyoruz. Burada 3 adet DisplayPort 1.4a ve 1 adet HDMI 2.0b portları hazır durumda. Kartın ayrıyeten elbette NVLink desteği de mevcut.

Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro Özellikleri

NVIDIA’nın RTX 2070 MUHTEŞEM ekran kartları, RTX 2060‘tan daha yüksek performans isteyen, lakin RTX 2080 ekran kartı satın almak için de bütçesi yetmeyenler için /performans orantısıyla öne çıkmasıyla değer arz ediyor. Kartın, RTX’in yanı sıra NVIDIA’nın kısa bir müddet evvel duyurduğu DLSS 2.0 desteğiyle de bir arada daha uygun bir oyun deneyimi sağlama imkanı tanıdığını da söyleyelim. Az sonra zati hem RTX’ten hem DLSS’ten daha detaylı olarak bahsedeceğiz.

Palit GeForce RTX 2070 MUHTEŞEM, epey güçlü bir ekran kartı. NVIDIA’nın Turing mimarisine dayanan kartta, referans tasarım üzerine sürat aşırtma uygulanmış. Taban frekans bedeliyle 1605 MHz olan ekran kartı, sürat aşırtma ile bir arada 1800 MHz frekansına dokunabiliyor.

Öte yandan 8 GB GDDR6 belleklerinden güç sağlandığı ekran kartında bellek data yolu da 256-bit biçiminde. 2560 CUDA çekirdeği, 448 GB/s bellek data yolu ve 14 Gbps bellek saat suratı ile bir arada üst çizgi için çok yerinde olan kart, Tensör çekirdeklerinden güç sağlıyor. Bahsettiğimiz bu Tensör üniteleri, CUDA çekirdekleri yetmediğinde devreye giriyor ve ekran kartının hesaplama yeteneğini arttırıyor. Ekran kartının DLSS 2.0 desteğinden de aslında bu Tensör ünitelerinden faydalanılıyor. Pekala, Ray Tracing ve bahsettiğimiz bu DLSS teknolojisi nedir? Artık bunlardan da bahsedelim.

Ray Tracing Nedir?

Oyunlarda, güzel bir görsellik sağlamak için sırf muhit dizaynlarının elden geçirilmesi, daha yeterli kaplamaların kullanılması, animasyonların çeşitlendirilmesi, grafik kalitesinin artması yahut çözünürlüğün yükselmesi ehliyetli değil. Daha evvelce evet, bunlar kafiydi ve bugüne kadar da bize oyunlarda olağanüstü deneyimler yaşattı. Ama artık işin içinde farklı bir oyuncu daha var: Işık ve onun izlenmesi.

Doğal ki bugüne kadar da ışık yansımaları üzerine grafik tarafında iyileştirmeler de yapılmadı değil; lakin Ray Tracing, yani RTX ile birlikte ışığın gerçek devirli simüle edilebilmesi ve etraf ile etkileşime geçmesi sağlanmış durumda. Böylelikle oyunlarda farklı ışık koşulları altındaki gölgeler birbirinden farklı olurken, örneğin camdan içeri sızan bir ışığın odayı aydınlatışı bile etraf koşullarına nazaran farklılık gösteriyor.

NVIDIA, RTX’i 4 kalemde ele alıyor: Yansımalar, Gölgeler, Çevresel Perdeleme ve Global Aydınlatma. Bunlar, oyundaki etraf senaryosuna nazaran anlık olarak hesaplanabilirken, ışığın fizikî davranışı simüle ediliyor ve eş vakitli olarak etraftaki nesne ve karakterlerle etkileşime geçiyor. Ortaya da çok daha gerçekçi, gerçek hayatın izlerini taşıyan bir ambiyans çıkıyor ve böylelikle oyuna derinlik algısı katıyor.

İşin teknik tarafını bir kenara bıraktığımızda, dolayısı ile daha güçlü bir oyun atmosferi ile karşı zıdda geliyorsunuz diyebiliriz.

DLSS Nedir?

DLSS’i daha evvel pek çok ekran kartı incelememizde de ele almıştık. Ama bir defa daha üzerinden geçmekte yarar var, çünkü şimdilerde NVIDIA, DLSS 2.0 desteğini duyurdu. Oraya da geleceğiz, evet, DLSS nedir?

Yıllardır bugüne kadar oynadığımız çok sayıda oyunda Anti-Aliasing isminde bir teknoloji kullanılıyor. Oyunların grafik ayarları kısmında gördüğümüz bu Anti-Aliasing özelliği, kenar yumuşatması sağlayan bir teknoloji oluyor. Buradan Anti-Aliasing’i açtığınızda, oyunlardaki kenar kırılmaları büyük ölçüde düzeltilirdi. Teknik olarak Temporal Anti-Aliasing, Multi Sampling Anti-Aliasing ve Fast Approximate Anti-Aliasing üzere farklı algoritmalarla önümüze çıkan bu Anti-Aliasing teknolojisi, bir yandan manzaradaki kırılmaları düzeltirken, bir yandan ise elbette ekran kartına yük getiriyor ve oyun performansını da nispeten aşağı çekiyordu. Yani bir alandan alırken, öteki alandan veriyordunuz.

NVIDIA’nın RTX ekran kartlarıyla getirdiği DLSS, yani Deep Learning Harika Sampling teknolojisi ise, altyapısında yapay zekayı kullanarak bu işi GPU’ya ek yük bindirmeden yapıyor ve bu da oyunlarda Anti-Aliasing üzere FPS kaybına yol açmıyor.

Bunun bir gayrı örneğini de NVIDIA’nın G-Sync teknolojisi ile verebiliriz. NVIDIA, devranında G-Sync ile birlikte ekran yırtılmalarının önünü kesen V-Sync‘in geleceğini hazırlamıştı. G-Sync’ten evvel, oyunların grafik ayarları kısmından V-Sync’i etkin hale getiriyorduk ve böylelikle monitör ve ekran kartı arasındaki manzara senkronu sağlanıyor, ekran yırtılmalarının önüne geçiliyor, ama bunun yükü de yeniden ekran kartına yükleniyordu. Bu da yeniden FPS kaybı olarak önümüze çıkıyordu hatırlarsanız. Sonrasında NVIDIA, G-Sync teknolojisini duyurdu ve bununla bir arada G-Sync destekli monitörler de üretilmeye başlandı. Monitörde taraf alan G-Sync işlemcisi ile ekran kartı ve monitör arasındaki imaj senkron yükü, ekran kartının üzerinden alındı ve bunun sonucunda da daha yüksek tazeleme suratlarına, oyunlarda, Tearing dediğimiz imaj yırtılması olmaksızın erişebilmeye başladık.

NVIDIA, duyurduğu DLSS 2.0’la da, DLSS ile açtığı performans yolunu bir adım daha öteye taşıyor. Bu güncelleme ile bir arada yapay zeka derin öğrenme örnekleme sistemleri çok daha verimli hale gelirken, oyunlar daha keskin bir görsellik sağlanabiliyor. Şu an bu teknolojiden Control, MechWarrior 5: Mercenaries, Deliver Us the Moon, Wolfenstein: Youngblood üzere oyunlarda faydalanılabilirken, önümüzdeki devirde piyasaya çıkacak oyunlar da kuşkusuz bu teknolojiden faydalanacak.

Sizlerin de net olarak görebilmesi için mesela Deliver Us The Moon oyununda hem DLSS’in hem açık hem örtülü olduğu senaryoyu yan yana koyduğumuzda, burada FPS kazanımı net formda görülebilirken, imaja 2x orantısında yaklaştığımızda, kenar detaylarının DLSS ile birlikte ne kadar sertleştiğini de görebiliyoruz.

Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro ile yaptığımız testleri acilen yukarıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro Performansı

Evet, teknik olarak Ray Tracing nedir, DLSS nedir üzere bahisleri da anlattıktan sonra yine Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro’ya dönebiliriz. Artık biraz da ekran kartının bizlere oyunlarda sağladığı performansından bahsedelim.

Biz ekran kartını kullandığımız mühlet elbette çok sayıda oyunda kıymetlendirme talihi bulduk. Başkaca sentetik testlerde de koşturduk. Artık aldığımız sonuçlardan bahsedeceğiz, lakin evvel ekran kartına konum verdiğimiz sistemimizi de yakından tanımakta yarar var.

CHIP Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: Dark AquaForce W240 Water Cooling
Anakart: Asus Prime Z390-A
Bellek: HyperX Predator DDR4 RGB 3200 MHz 2×8 GB
Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
Ekran Kartı: Palit GeForce RTX 2070 MUHTEŞEM GamingPro OC
Güç Kaynağı: Aerocool KCAS 750W Modular PSU
Monitör: Acer Predator Z35
Kasa: Sharkoon RGB Flow
Klavye: Asus ROG Claymore Core
Mouse: Asus ROG Gladius II
Kulaklık: Asus ROG Delta

Sistemimizde Intel Core i9-9900K işlemci mahal alıyor. Asus Prime Z390-A anakart üzerine konumlandırdığımız sistem öğelerinde RAM olarak 2 adet 8 GB ve 3200 MHz’lik HyperX Predator DDR4 RGB kullanıyoruz. Depolama olarak ise XPG’nin 1 TB kapasiteli SX8200 Pro M.2 SSD‘sini kullanıyoruz. Başkaca ek olarak tekrar sistemimizde 240 GB kapasiteli HyperX Fury RGB SSD de taraf alıyor.

750W’lık Aerocool KCAS güç kaynağından güç sağlayan sistem, Sharkoon RGB Flow kasası içinde bulunuyor. İşlemci soğutucusu olarak ise Dark AquaForce W240‘a nokta veriyoruz ve son olarak monitör olarak da ekran kartımız GeForce RTX 2070 MUHTEŞEM‘e münâsib olarak G-Sync destekli Acer Predator Z35 monitörü kullanıyoruz.

Evet, sistemimizi de tanıdık. Artık sırasıyla evvel sentetik testlerimize, akabinde da gerçek devirli oyun testlerimize geçelim.

Sizlerin de gördüğü üzere Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN GamingPro, gerek sentetik testlerde gerek gerçek vakitli oyun ve Benchmark’larda sınıfına münasebetli hoş sonuçlar üretti. Kartı, oynadığımız oyunlarda Ultra grafik ayarlarında ve 2K ekran çözünürlüğünde değerlendirdiğimizi de belirtelim. Buna nazaran Tomb Raider‘da ortalama 143 FPS üreten kart, Tom Clancy’s The Division 2‘de 81 FPS ortalama sonuçlar aldı. Battlefield V‘te ise 85 – 90 FPS sonuçları üretti. Bunların yanı sıra kartın ısı kıymetlerine baktığımızda da 70 aşamalarda seyrettiğini gözlemledik.

Palit GeForce RTX 2070 HARIKA GamingPro ile yaptığımız testleri derhal yukarıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

GeForce, Minecraft RTX Betası İçin Oyuna Hazır

En sıkını ise en sona sakladık. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Minecraft RTX betasının başladığını ve en son yayınlanan GeForce Game Ready sürücü güncellemesinin de Minecraft RTX betası için DLSS 2.0’ı etkinleştirdiğinden laf etmiştik.

Yerkürenin en çok satan oyunlarından olan Minecraft’a yeni nesil grafik kalitesini getiren bu yeni güncelleme ile birlikte, RTX’in bir oyuna nasıl hayat kattığını net formda görebiliyoruz. RTX’in örtülü olduğu sahnelerde dokuların cansızlığı, RTX’i açtığımızda mahallini ışık efektleriyle bir arada canlı bir yerküreye bırakıyor.

Palit GeForce RTX 2070 HARIKA GamingPro’nun Minecraft RTX performansını acilen yukarıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

Özetle

Evet, uzun bir incelemenin akabinde ahir sonuç kısmına ulaştık. Palit GeForce RTX 2070 HARIKA GamingPro‘yu tüm cepheleriyle anlattığımızı düşünüyoruz. Üst seviye grafik kartlarına yakışır tasarım detayları ve münasip ölçüde performans sonuçları ile bir arada bu sınıfta pek tercih edilesi bir ekran kartı olarak öne çıktığını söylemek çok mümkün. Bunlara ek olarak RTX ve DLSS 2.0 desteği ile de birlikte, hem bugünün hem de gelecekte çıkacak yeni nesil oyunlar için çok tutarlı bir seçenek oluyor.

Palit GeForce RTX 2070 MUHTEŞEM GamingPro’nun fiyatı ise şu an 5000 TL civarında. Bu manada sair markalara kıyasla avantajı sunduğundan da bahsedebiliriz. Velev bölge yan 2060 ekran kartlarına bile fiyat konusunda iyi bir alteratif olarak öne çıkıyor. Bu manada yeterli bir ekran kartı arayışınız var ve 2080 ÜSTÜN modelleri için bütçeniz de el vermiyorsa, Palit GeForce RTX 2070 HARIKA GamingPro sizin için yeterli bir seçenek olabilir.

Palit GeForce RTX 2070 HARIKA Teknik Özellikleri
Eser Modeli Palit GeForce RTX 2070 ÜSTÜN
Eser Tipi Ekran Kartı
CHIP Online Notu 90
Üretici Palit
Teknik Detaylar
GPU GeForce RTX 2070 MUHTEŞEM
Çekirdek Saat Suratı 1605 MHz
RTX-OPS 52T
CUDA Çekirdekler 2560
Bellek Saat Suratı 14 Gbps
Bellek Tipi GDDR6
Bellek Veriyolu 256 bit
Bellek Bant Genişliği 448 GB/sn
Arayüz PCI-E 3.0 x 16
Dijital Maksimum Çözünürlük 7680×[email protected]
Çoklu Manzara Desteği 4
Boyutlar 288 x 112 x 50 mm
DirectX Microsoft DirectX 12 Raytracing
OpenGL 4.6
Önerilen PSU 650W
Graphics Card Power 235W
Güç Konektörleri 6-pin X1 8-pin X1
Irtibatlar DisplayPort 1.4a (3 adet), HDMI 2.0b (1 adet)
SLI Desteği NVLink

Yorum Ekle