Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Paklık illeti nedir? Aklık marazının belirtileri nelerdir?

Paklık illeti nedir? Aklık marazının belirtileri nelerdir?

Kulağa garip gelse de arilik bir hastalıktır. Birebir devranda her dört bayanda birinde bu hastalık görülür. Bu durum ise ilerledikçe ciddiyetini artıran birtakım sıhhat sıkıntılarını da beraberinde getirir. Şiddetli arilik yapma isteği ve titizlik ruhsal bozukluğun işaret eder. Evet paklık illeti nedir? Aklık marazının belirtileri nelerdir? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

Erkeklere orantıyla hatunlara görülen paklık hastalığı obsesif kompulsif kişilik bozukluğunundan kaynaklı ortaya çıkar. Obsesif bozukluğun bir çeşidi olan aklık illeti takıntılı bir halde her şeyin kirli olduğunu düşünmedir. Bunu tetikleyen sair bir ruhsal durum ise anksiyete bozukluğu yani şüphecilik ve saplantılı düşünme rahatsızlığıdır. Bu hastalar istem dışı hareket ederler. Elini yıkamasına karşın aklığından emin olmadığından bu aksiyonu tekrarlar. Hastalık tedavi edilebilir. Gelgelelim bu tedavi yoluna hastanın açık olması gerekir. Dimağın altında yatan birtakım travmatik durumlar bu marazın ortaya çıkmasına taban hazırlayabilir. Bu hastalar umumiyetle çocukluk yıllarında yaşadıkları dikkate alınır. Zira erken tedavi edilmediğinde bu hastalık ileri vakitlerde hastanın hem fizikî hem ruhsal daha önemli mesele ve rahatsızlıklar yaşamasına yol açar. 

BU HASTALAR SAIRLERI İLE YAŞAYAMAZ!

Aile, toplumsal ve iş hayatını olumsuz tesirler. Muhitinde kimseyi istemeyen bu insanlar ekseriyetle asosyal bir hayatı tercih eder. Vaktinin büyük bir kısmını temizlenmeye ve temizlikle geçirir. Arilik yaparken fizikî yaşadığı sıhhat meselelerini hissetmez. Bu hastalar da tıpkı vakitte muhabere sorunları de yaşanır. 

PAKLIK HASTALARINDA GÖRÜLEN ILLETLER

Mütemadi deterjanlarla içli dişli olduğundan kaşıntı ve döküntü üzere cilt meselelerini sıklıkla yaşarlar bunun yanı sıra göz meseleleri de kendini gösterir.

Fizikî olarak eklem ve kemiklerinde önemli hasarlar alabilir.

Depresyon, gerilim ve beyindeki hudutları zorlama sonucu burun kanaması, baş dönmesi üzere durumlar bile yaşayabilir.

Marazın tetiklediği en tehlikeli durum ise kişinin vakitle kendinden nefret etmesidir. Nadiren görülen intihar vakaları bile vardır.

AKLIK MARAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yakınına bile dokunmak istemez

El ve yüzünü mütemadi yıkar

Daima arilik yapar

Haneye misafir gelmesin diye kimse ile görüşmez

Kirli gördüğü her şeyi yıkamak velev

Belli aklık materyallerine karşı bağımlılık vardır.

ARILIK MARAZININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hastanın öncelikle yaşadığının bir hastalık ve tedavisi olması gerektiğini kabul etmesi gerekir. Bilirkişi bu hususta hastayı ikna ettikten sonra marazın boyutuna nazaran tedavi tatbike başlar. Üç çeşit tedavi vardır. Biri hormonları düzenlemek ve böylelikle kişinin berhudar olmasını sağlamaktır. Gayrısı antidepresan ilaç tedavi sistemidir. Son olarak ise manyetik dalgalarla dimağın sonları düzenlenip uygulamalı tedavi sağlanır. Nüksetme ihtimali yüksek bir hastalık olduğundan hasta mütemadi gözetim ve tedavi altına tutulur. 

Yorum Ekle