Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Pablo Escobar’ın Su Aygırları, Sorun Oldu!

Pablo Escobar’ın Su Aygırları, Sorun Oldu!

Görünene nazaran, cürüm çetesi lideri Pablo Escobar‘ın “evcil” su aygırları Kolombiya’da büyük bir sıkıntıya yol açıyor.  insanları, birinci sefer, ünlü uyuşturucu baronunun imparatorluğunun yıkılması akabinde Güney Amerika’da bağımsız bırakılan su aygırlarını incelediler. Şaşırtıcı olmayan bir halde bu devasa, saldırgan canlılar Kolombiya su ekosistemi üzerinde berbat bir tesir yaratmış durumda.

Gelgelelim, öncelikle Sahra-altı Afrika yerinde yaşayan bu su aygırlarının neden Kolombiya’da olduklarını ve Pablo Escobar ile ne ilgileri olduğunu açıklamakta yarar olabilir.

Escobar’ın uyuşturucu çetesi en yüksek noktada olduğu sıralarda “Kokain Kralı” parasının bir ölçüsü ile, içerisinde gergedanlar, zürafalar, zebralar ve su aygırları bulunan şahsi bir hayvanat bahçesi kurdu. 1993 yılında öldürülmesinin akabinde hayvanların büyük bir çoğunluğu mütenasip noktalara taşındı gelgelelim su aygırları taşınmak için çok inatçı ve saldırgan çıktılar. Escobar’ın eski mülkünde bölge alan ve hengam içerisinde yakın göllerde ve Magdalena Nehri’nde vahşi bir popülasyon oluşturan su aygırları, nahiyeyi kendi konutları haline getirdiler ve yalnızca birkaç on yıl içerisinde sayılarını dörtten en az 80’e çıkarttılar.

Uyarı! Burada Su Aygırları VarShurin Lab, UC San Diego

Su aygırlarının ekosistem için ana sorunları ise dışkılarından kaynaklanıyor. Su aygırlarının dışkısı nehir tabanına batıyor ve temel olarak güçlü bir gübre olarak çalışıyor. Bu da sudaki alg ve bakteri nüfusunun süratle yükselmesine sebep oluyor. Sonuç olarak da bu artan nüfus, yalnızca başka ömür formları için sudaki oksijen ve besin ölçüsünün azalmasını değil, zararlı alg oluşumlarının ortaya çıkmasını da sağlıyor.

Araştırmacıların söylediklerine nazaran su aygırı nüfusunun daha da artması bekleniyor. Birtakım kestirimlere nazaran önümüzdeki on yıllar içerisinde Kolombiya’da binlerce üyeye sahip olmaları mümkün. Lakin şimdi bu agresif tipi yerden uzaklaştırmak için bir plan bulunmuyor. Acil bir müdahalenin gerektiği kesin olsa da, bu müdahalenin nasıl olması gerektiği karşılığı güçlükle olan kıymetli bir soru olarak öne çıkıyor.

Yorum Ekle