Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Orucun vücuda yararları nelerdir? Ramazanda kronik illeti olanlar ne yapmalı?

Orucun vücuda yararları nelerdir? Ramazanda kronik illeti olanlar ne yapmalı?

Son yıllarda uzun günlere denk gelen oruç kimi hastalar için her ne kadar kavi geçse de aslında sağlıklı vücutlar için orucun inanılmaz yararları vardır. Medipol Mega Üniversite hastanesi Kardiyoloji Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Bilal Boztosun orucun vücuda nasıl yararlar sıhhatini açıkladı. Evet orucun vücuda yararları nelerdir? Ramazanda kronik marazı olanlar ne yapmalı?

Ramazan ayı diyaneti açıdan değerli olan bir ay olsa da aslında sıhhat açısından da kıymetli bir devir dilimidir. Oruç müddetince vücut dinlenir ve yenilenmeye makbul. Mahsusen bağırsaklar için yarar sağlayan orucun yararları hakkında Medipol Mega Üniversite hastanesi Kardiyoloji Kısım Yöneticisi Prof. Dr. Bilal Boztosun sorucvp.net editörlerinden Busenur Çalık’a değerli açıklamalarda bulundu. Fakat kronik illete sahip olan kimseler için bu durum biraz farklı bilirkişiler kronik illeti olan ve devamlı ilaç kullananların kesinlikle hekimlerine başvurarak oruç tutmalarını vurguluyor. Aksi halde uzun mütemadi açlık ve susuzluk kişinin illetinin kötüleşmesine neden olabilir. Ramazan ayı boyunca hastaların dikkat etmeleri konusunda Boztosun’un ihtarları…

RAMAZANDA KRONİK MARAZI OLANLAR NE YAPMALI?

Uzun ve sıcak günlere denk gelen Ramazan ayında mide hastalarının dikkat etmesi gereken en kıymetli nokta yemek müddeti ve formudur. Orucun birinci vakitlerinde mideyi rahatlatmak için besinler tüketilmelidir. Mide ülseri olan kimseler sahurda tuzlu yiyecekler tüketmemelidir. Devamlı mide asidinden rahatsız olan kimseler ise oruç tutmadan evvel kesinlikle tabibine başvurmalıdır.

Tansiyon hastaları kan basıncını dengeleyen besinlere yük vermelidir. Ayrıyeten ilaç tasarrufu sahur ve iftar saatlerine nazaran ayarlanmalıdır. saatleri tüm kronik hastaların dikkat etmesi gereken değerli bir durumdur.

Diyabet hastalarının Ramazan ayında; uzun vade aç kalma nedeniyle kan şekerinin düşmesi ve ilaç alma düzensizliğinden kaynaklı, şekerin yükselmesi üzere riskler önünde hekimlerine başvurmalarında yarar var. Bilirkişiler insülin ilacı kullanan hastaların bayılma durumlarından ötürü oruç tutmamalarını söylüyor. 

16 saatten ziyade susuz kalma durumundan ötürü böbrek hastaları için de eksperler oruç tutmamalarını önerir. Ama risk taşımayan böbrek hastaları ise, iftar ve sahurda bol su tüketmelidir. Ayrıyeten likit orantısı yüksek besinler tüketmesinde yarar var.

Kalp hastalarının bir kısmının ilaçları ağır olduğundan eksperler, oruç tutmamalarını söyler. Fakat tabipler, kalp ritim bozukluğu ve panik atak üzere çok önemli olmayan kalp rahatsızlığı yaşayanların, ilaç saatlerini sahur ve iftara nazaran ayarlayıp, içmelerine dikkat etmeleri dahilinde, oruç tutmalarında bir risk olmadığını belirtir.

Yorum Ekle