Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
.org’un Çok Tartışılan Satışında Sürpriz Gelişme!

.org’un Çok Tartışılan Satışında Sürpriz Gelişme!

İnternetin kayıt kurumu ICANN, üst seviye alan isimlerinden .org’un hususî kapital şirketi Ethos Capital’e satışını 30 günlüğüne askıya aldı.

ICANN’ın çoklukla kar hedefi gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılan .org alan isimlerindeki fiyat kısıtlamasını kaldırması, tartışmalara yol açmıştı. .org alan isimlerinin fiyatının idaresi, Internet Society (ISOC) tarafından Public Interest Registry (PIR) yoluyla yapılıyor. Fiyat kısıtlamasını kaldırma kararı ise idare heyetinin kararı olmadan yapılmıştı.

Bu değişiklik üzerine kararlar ilgili birkaç kişi ICANN’dan ayrıldı ve ISOC’a yahut yeni kurulan Ethos Capital’e geçti. Ethos Capital’in yatırımcıları arasında Romney, Perot ve Johnson üzere güçlü cumhuriyetçi aileler bulunuyor. Bunun akabinde Ethos Capital, Public Interest Registry’yi Internet Society’den bir milyar dolara satın aldı. Şahsi anapara şirketi bunun akabinde fiyat artışlarını senede yüzde 10 ile sonlu tutacağını söyledi ve bunun makul olduğunu savundu.

Ethos Capital, şirketleri ve tüketicileri fiyat artışının makul olduğu konusunda ikna etmek için büyük gayret harcasa da, hamlelere karşı reaksiyonlar, internette bir çığa dönüşmeye başladı. Örneğin Electronic Frontier Foundation (EFF) ve başka kar emeli gütmeyen kuruluşlar, .org alan isminin bir kişisel anapara şirketine satılmasının, insan hakları kuruluşlarının alan isimlerine onları sansürlemek isteyenler tarafından el koyulmasına yol açabileceğini savunuyor.

Bu nedenle ICANN, .org’un satışını 30 gün boyunca duraklattı ve artan kaygıların yanıtlandırılmasını istedi.

Yorum Ekle