Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
.org’u Kurtarma Operasyonu

.org’u Kurtarma Operasyonu

EFF (Electronic Frontier Foundation), Internet Archive ve Creative Commons üzere web kişilikleri, Public Interest Registry’nin (PIR) Ethos Capital’e satışının iptal edilmesi için bir kampanya başlattı.

EFF’nin öncülük ettiği kümeye nazaran PIR’ın satışı, .org üst seviye alan ismini kullanan sivil topluluk kuruluşlarının tamamını etkileyecek. PIR’ın satışıyla .org alan ismi kayıtlarının fiyatı, ICANN’ın yahut .org topluluğunun onayı olmadan yükselebilecek. EFF, sivil topluluk kuruluşunun nakit konusunda kasvet çektiğini ve birçoklarının artırımlı alan ismi fiyatlarını ödemek zorunda kalacağını yahut alan ismini kaybedeceğini söylüyor.

EFF, Ethos Capital’in satın alma sonrasında tek taraflı olarak Hak Himaye Mekanizmalarını tatbike geçirebileceğinden ve böylelikle kar maksadı gütmeyen aktiflikleri engelleyebileceğinden tasa duyuyor. Firmanın “yürürlükteki kanunlara alışılmamış faaliyet” nedeniyle alan isimlerini kapatabileceğinden de telaş ediliyor. EFF’ye nazaran Ethos Capital bu cins süreçleri devreye sokmamalı, zira memleketler bu sistemi sevmedikleri sivil topluluk kuruluşlarını maksat almak için kullanıyorlar.

Yorum Ekle