Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
OPPO Find X2’nin Ekranı Nasıl Geliştirildi?

OPPO Find X2’nin Ekranı Nasıl Geliştirildi?

Bugün, tamamı ekrandan oluşan telefonların yaygınlaşmasında görüldüğü üzere, ekranlar telefonla etkileşimin ana ögesi olmaya devam ediyor. OPPO için dikkat alımlı bir telefonun ayrılmaz modülünü oluşturan ekranlar, tıpkı vakitte net, akıcı ve sefalı deneyimlerin de odak noktası oluyor. OPPO mühendisleri, amiral gemisi telefonlarda en âlâ ekran teknolojisini oluşturmak için çok çalıştı. Maksat laboratuvar testleri ve ölçümleri sonucunda, DisplayMate’in ‘En Âlâ Akıllı Telefon Ekran Armağanı‘nü alan OPPO Find X2’nin ekranlarının geliştirilmesinde de değerli teknolojiler dikkat çekiyor:

1.120Hz yenileme suratı, 240Hz örnekleme suratı ve QHD+

Düzgün ekranların en değerli özelliği kaydırmalarda sunduğu yumuşak geçişlerdir. Bu tüm telefon deneyimini tesirler. Esnek bir 120Hz QHD+ AMOLED ekran sunmayı seçen birinci Çinli akıllı telefon markası olan OPPO’nun modeli, 240Hz örnekleme suratına ulaşabilen Y-OCTA dokunmatik ekranı kullanan birinci telefon olarak da dikkat çekiyor.

2.10-bit

OPPO, şu anda piyasada bulunan telefonların birçoklarının 8 bit ekran panelleri kullandığı sonucuna vardı. Bu paneller, nokta ışık kaynakları ekranda görüntülendiğinde renk katmanlarının kolay kolay dağılmasına neden olabiliyor. OPPO mühendisleri, 8-bit renk derinliği ve 2-bit renk titremesi algoritmasını bir arada kullanıp 1.07 milyar renk elde etmek için çalıştı. Bu ekran en yüksek QHD+ çözünürlüğüne ayarlandığında, bir milyar renk sunabiliyor.

3.Ekran kalibrasyonu

Bir eserin en yüksek standarda ulaşıp ulaşmadığının en değerli göstergesi, sunduğu kalitenin tutarlı olup olmadığıdır. Her ekranın gerçek renkleri gösterdiğinden emin olmak için ekran kalibrasyonunun tamamlanması, üretim hattının bir kesimi olarak görülüyor. OPPO, bunu başarmak için iki ekran kalibrasyon patenti için müracaatta bulundu ve üretim hattına bir ekran kalibrasyon adımı ekledi. Bu adım her telefonun üretim mühletini 7 saniye uzattı.

4.Yapay zeka koordinasyonlu göz sağlığı

Düzgün bir ekranın standardını renk üretimi belirliyor. Renk sensörleri, etraftaki ışık yoğunluğunu ve renk sıcaklığını hakikat bir halde elde edebiliyor. Bunu renk sıcaklığına uyum sağlamak ve parlaklığı akıllıca ayarlamak için yapıyor. Donanımın en kıymetli özelliklerinden biri de ColorOS 7’nin yapay zeka ışık ayarının, kullanıcının ışık seviyesi tercihlerini de öğrenebilme yeteneği olarak öne çıkıyor. Kullanıcı bir uygulamayı açtığında, tatbike bağlı olarak, art ışık parlaklığı otomatik olarak artıyor yahut azalıyor. Kullanıcı ışık seviyesini ayarladığında, sistem kullanıcının mevcut tasarruf senaryosunu ve pratiğini hatırlıyor; böylelikle kullanıcı için en tutarlı ışık seviyesini sunmayı öğrenebiliyor.

5.O1 Ultra Manzara Motoru

Girişimin başlangıcından beri OPPO eser başkanları ve Ar-Ge ekipleri şu sorunun cevabını arıyor: Find X2’nin kaydırma süreçlerini 120 Hz ile daha akıcı hale getirmenin yanı sıra, sair hangi tasarruf senaryolarını düşünmeliyiz? Çok sayıda kullanıcı anketi inceleyen OPPO umum görüntü platformlarının yüksek çözünürlükte olduğunu gelgelelim yüksek kare suratlarının nadiren sağlandığını tespit etti. Find X2, desteklenen pratik ve medyalarda kare suratını 60fps (QHD+) ya da 120fps’ye (FullHD+) çıkarabiliyor. Kullanıcıların HD medya izlerken daha yüksek kare suratlarının getirdiği görsel tesirin tadını çıkarabilmesi için Find X2, OPPO’nun hareket eklenti teknolojisi Motion Clear’ı uygulayan kendi ‘O1 Ultra Imaj Motoru’nu sunuyor.

6.Sistem animasyonları

Sistem animasyonları kullanıcı deneyimini etkiliyor. OPPO yazılım mühendisleri etkileşimi üç boyutta optimize etti: pencere animasyonları, çoklu hizmet değiştirme ve liste kaydırma.Pencere yakınlaştırma animasyonu, bileşenlerin birinci açılma suratını hakikat bir biçimde simüle ediyor ve açılış-kapanış suratını parmak suratına nazaran ayarlayabiliyor. Çoklu vazifeler arası geçiş suratı ve ışığın kapanması, parmak hareketlerinizin suratına ve basıncına nazaran ayarlanıyor. Listelerde gezinirken ışığın azalması, kaydırma suratına nazaran otomatik olarak ayarlanıyor. Bu da güya gerçek bir yay mekanizması varmış üzere bir his veriyor.

7.Yeni her vakit açık ekran estetiği

Find X2’de ekrana yansıyan ortam ışığını engellemek yahut azaltmak için entegre bir siyah polarize edici kullanılıyor. Ekran yansımalarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bu özellik sayesinde, her hengam açık ekran özelliği kullanımdayken ekran gerçek siyah renk sunuyor. Ayrıyeten, ekranın parlak olduğu durumlarda yazı fontları da daha karanlık hale getiriliyor. Bu da fotoğraf görüntüleme efektini ve okuma deneyimini geliştiriyor.

Yorum Ekle