Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Oppo A9 (2020) Pil Performansı Nasıl? Test Ettik!

Oppo A9 (2020) Pil Performansı Nasıl? Test Ettik!

Bir mühlet evvel incelediğimiz Oppo’nun yeni flaş modellerinden A9 (2020)‘yi kasım ayından bu yana yaklaşık 2 aydır kullanmaya devam ediyoruz. Bu müddet içinde açıkçası çok severek kullandık bu telefonu. Daha evvel incelemede de geniş geniş bahsettiğimiz üzere, tasarımı, ekranı, performansı ve elbette tam 5000 mAh kapasitesindeki bataryasıyla bir arada, sahip olduğu fiyata nazaran çok düzgün performans sergilediğini söylemek lazım. Aslında bu medyayı da Oppo A9 (2020)‘nin etkileyici bir grafik çizen pil performansı ve buna bağlı olarak telefonu uzun soluklu kullanmayı sevenler ile mobil oyun severler için hazırlayalım diye düşündük. Bu çerçevede artık Oppo A9 (2020)’nin 2 aylık tasarruf sonucunda pil perfomansı bizlere neler sunmuş, telefonla nasıl bir tasarruf sağlamışız, artık bahsetmeye başlayalım.

Oppo A9 (2020) Özellikleri Neler?

Oppo A9 (2020), tam 5000 mAh kapasitesinde bir bataryaya sahip olmasıya dikkat alımlı duruyor. O denli ki, yeni devirde piyasaya çıkan en geniş batarya kapasiteli modellerin başında geliyor. Bu nedenle yeni bir telefon satın alacak ve pil derdi yaşatmayacak 5000 mAh batarya kapasitesine sahip bir telefon arıyorsanız, Oppo A9 (2020)‘yi gönül rahatlığıyla liste başına yazabilirsiniz.

Telefonun teknik özelliklerinden detaylı olarak bahsetmeyeceğiz, bunun için Oppo A9 (2020) inceleme medyamızı izleyebilirsiniz. Fakat kabaca bir hatırlamakta yarar var:

Oppo A9 (2020), dizaynıyla şık bir model. 2 farklı renk seçeneği bulunan telefonun yükü 195 gram, kalınlığı ise 9.1 mm. Ön tarafta çentikli bir meydanda 16 MP ön kamera bulunduran A9 (2020), art tarafta ise 48 MP ana kamera, 8 MP ultra geniş açılı, 2 MP mono ve 2 MP portre lenslerini de bulunduruyor.

Oppo A9 (2020)’nin ekranı 6.5 inç boyutunda. Hoş ve geniş manzara sağlaması, oyun ve sinema keyfine direkt olarak yansıyor kuşkusuz. Telefonda kullanılan işlemci Snapdragon 665. Adreno 610 grafik ünitesi konum alıyor; 4 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza bulunduruyor. Başkaca 256 GB’a kadar microSD kart ile depolama sahasını genişletebiliyorsunuz.

5000 mAh kapasitesindeki batarya ise ana mevzumuz. Artık bakalım Oppo A9 (2020) nasıl bir pil performansı gösteriyor.

Oppo A9 (2020) Pil Performans Testleri

Oppo A9 (2020), bataryasıyla bizlere tam 5000 mAh kapasitesinde bir batarya sunuyor. Böylelikle bu telefonla pil derdi yaşamadan, uzun mu uzun bir tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Fakat uzun pil ömrü için yalnızca bataryanın fizikî olarak geniş olması kadar, kullanılan işlemci ve muhit özellikleri de kıymet kazanıyor.

Snapdragon 665 işlemci düşük güç tüketimiyle dikkat çekerken, telefonda kullanılan Oyun Yeri kısmından optimize ederek pil performansını yahut üst performans göstermesini kolaylıkla ayarlayabilmeniz değerli avantaj getiriyor. Öte yandan telefonda halihazırda kullanılan Güç Tasarruf modlarını kullanarak da pilden daha uzun müddetler istifade edebiliyorsunuz.

Biz kullandığımız vade boyunca elbette Oppo A9 (2020)‘nin bu özelliklerini 2 aylık müddet içinde farklı koşullarda deneyimleme bahtı bulduk. Artık bunlardan biraz bahsedelim.

1 ) Oppo A9 (2020) Alışılagelmiş Tasarruf

Şayet telefonu gündelik hayatta olağan kullananlardansanız, yani pek oyun oynamıyor, çok çokça medya kaydı yapmıyorsanız, sadece telefon görüşmeleri, toplumsal medya takibi ve çok güç tüketmeyen pratiklerde değerlendiriyorsanız, bu koşulda bırakın günü rahat çıkartmayı, 2’inci ve velev 3’üncü günde de telefonu kullanmaya devam edebileceksiniz.

2 ) Oppo A9 (2020) Orta Tasarruf

Telefonla oyun oynamayı sevenlerdenseniz ve her gün muhakkak bir sinema izlerim diyorsanız ise, yeniden hoş haber: Oppo A9 (2020)’nin 5000 mAh kapasitesindeki bataryası sizi tekrar 2’inci güne taşıyacak. Çünkü 1 saatlik PUBG oyun performansı sonrası yüzde 26 pil tüketen Oppo A9 (2020), Netflix üzerinden 90 dakikalık Full HD görüntü izlediğinizde de yüzde 10 orantısında şarj kaybediyor.

Geçmişe kadar pil yerini da, olağan tasarruf senaryosunda değerlendirdiğimizde, yani toplumsal medya tasarrufu, kamera ile birkaç kare fotoğraf çekimi ve haber portallarından haber takibi yapıp e-postalarımızı denetim ettiğimizde, geceye yüzde 36 pil ömrüyle girdiğimizi ve sabaha da hala yüzde 35 orantısında pil ile ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bu pil seviyesini de şayet az evvelki alışılagelmiş tasarruf senaryosunda değerlendirirseniz, 2’nci günü de rahat devirebilirsiniz.

3 ) Oppo A9 (2020) Ağır Tasarruf

Artık geldik ağır tasarruf senaryosuna. Yani telefonu elinden düşürmeyenler, Instagram‘dan çıkmak bilmeyenler, daima fotoğraf çekip medya kaydı yapan, oyun oynayan ve her bulduğu boşlukta telefonun ekranına bakmayı sevenler Oppo A9 (2020) ile tekrar berhudar olacaklar. Çünkü telefonun ekran açık kalma vadesini, tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi’ya bağlı senaryoda tam 15 saat olarak ölçümledik. Bu mühlet zarfında ise ekran boş durmadı elbette. Bu mühlet içinde YouTube üzerinden tam ekran ve yüzde 50 ses seviyesinde medya oynatımı gerçekleştirdik.

Elbette tasarrufu optimize ederek daha uzun vade pil ömrü sağlamanız pek mümkün. Ekran parlaklığını biraz düşürebilir, sinema izlemez bölgesine toplumsal medya tasarrufu gerçekleştirir, Wi-Fi’yı kapatıp sırf mobil interneti kullanabilir, velev telefonun güç tasarruf modlarını kullanabilir ve bunların sonucunda tekrar telefonun pil performansından maksimum yarar sağlayabilirsiniz.

Oppo A9 (2020)’de dediğimiz üzere geniş güç tasarruf seçenekleri nokta alıyor. Bunlardan Akıllı Güç Tüketimi Muhafazasını etkinleştirdiğinizde, yapay zeka tasarrufunuza bağlı olarak güç idaresini aktif biçimde gerçekleştiriyor.

Başkaca Güç Tasarrufu Seçenekleri menüsünde Uykuda Bekleme Optimizasyonu isminde bir özellik daha bulunuyor. Bunu da muhakkak aktfileştirmenizi öneriyoruz. Böylelikle siz uyurken telefon düş güç modunda çalışıyor. Bu sayede de geceyi yalnızca yüzde 1‘lik kayıpla geçirebiliyor telefon.

Oppo A9 (2020) Oyun Performansı Nasıl?

Güç tasarruf modlarında daha pek çok seçenek var, onları da değerlendirirsiniz, fakat öte yandan bir de pil idare konusunda yüksek performansa yönelik bir optimizasyon seçeneği daha bulunuyor Oppo A9 (2020)’nin; bundan da mutlak surette bahsetmek laızm. Bu kısım bilhassa oyun severleri yakından ilgilendiriyor.

Oppo A9 (2020)’de Oyun Ortamı isminde bir kısım mahal alıyor. İndirdiğiniz bütün oyunlar bu kısma otomatik olarak yerleşiyor ve size oyunları optimize etme bahtı veriyor. Yani hangi oyunu oynayacaksanız, telefonun performans modunu ona nazaran ayarlamanız mümkün. Şayet yüksek grafik gücü gerektiren bir oyun oynayacaksanız Rekabetçi mod seçeneğini canlı hale getiriyor, şayet yük getirmeyen bir oyun oynayacaksanız, telefonu istikrarlı modda çalıştırabiliyorsunuz.

A9 (2020)’de kullanılan Snapdragon 665 işlemci ve Game Boost 2.0 özelliği ile performans konusunda yüzde 20’ye varan artış sağlanabiliyor. Bu da üst grafik ayarlarında kasma, donma ve kare atlaması olmaksızın şık bir oyun deneyimi elde etmenize imkan tanıyor.

Bu bahsettiklerimizin yanında uzun soluklu oyun oynamak için de bu modu kullanabiliyorsunuz. Tekrar burada Düşük Güç Tüketimi Modu bulunuyor. Telefonu bu moda aldığınızda da uzun saatler boyunca oyun oynayabiliyorsunuz.

Bu arada bu meydanda gelişmiş seçenekler de bölge alıyor. Onlara da muhakkak bakarak daha istikrarlı bir optimizasyon sağlayabilirsiniz. Mesela Kesintisizlik Optimizasyonu ile kesintisiz oyun oynayabilir, Ağ Himayesi modu ile daha kararlı bir oyun deneyimi için arkaplan tatbiklerinin ağ erişimini sınırlayabilir, yeniden ağ gecikmesini azaltıp, gelen iletilere oyun içinden kolay yanıt seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak yine kıymetlendirecek olursak Oppo A9 (2020), 5000 mAh kapasitesindeki piliyle sahiden başarılı bir işe imza atıyor. Sahip olduğu başka özellikleriyle ve pil idaresiyle bir akıllı telefondan maksimum orantıda yarar sağlamak isteyen kullanıcılar rahatlıkla tercih edebilirler kanısındayız. 2000 TL civarı fiyatıyla da kategorisi için pek âlâ duran A9 (2020), bu segmentte fiyat orantısına bakıldığında rakip modellerden ayrışıyor. Dediğimiz üzere biz 2 aydır kullanıyoruz, mutlu kaldık; ama elbette son tahlilde karar yeniden sizin olacak.

ADVERTORIAL

Yorum Ekle