Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Nokta fıstığının yararları nelerdir? Mekan fıstığı hangi marazlara düzgün gelir?

Nokta fıstığının yararları nelerdir? Mekan fıstığı hangi marazlara düzgün gelir?

Kış aylarında sıklıkla tüketilen mekan fıstığının yararlarının neler olduğunu biliyor musunuz? İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok illete gelen mahal fıstığı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Evet Mekan fıstığının yararları nelerdir? Yan fıstığı hangi marazlara güzel gelir? Bilhassa kemik ve kas sıhhatine ek sağlar. Haberin detayında konum fıstığına dair bilinmeyen her şeyi bulabilirsiniz.

Konum fıstığının kalorisi yüksek olmasına karşın kilo almaya neden olamaz. Zira içerdiği kalori kuvvete dönüşür. Bu bakımından nadir yiyeceklerden biridir. Yaz kış bulunmasına karşın kışın daha ziyade tüketilen mekan fıstığı, sıhhate yararı olan pantotenik isimli bir içermektedir. Ayrıca Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko sıhhate yararı olan bu mineraller açısından da epeyce zengindir. Vücuda giren bakterilerle savaşmak için bağışıklığın güçlü olması gerekir. Nokta fıstığı bu bakımdan hayli yarar sağlar. Bağışıklığı güçlendirerek kanserli hücrelerle bile savaşmasını destekler. Birebir hengamda düşük orantıda kolesterol içerdiğinden kalp ve damar illetlerinin riskini de azaltır.

TARAF FISTIĞININ YARARLARI NELEDİR? TARAF FISTIĞI HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

Oleic yağ üzere doymamış yağ asidi sayesinde damar sıhhatini korur. Tıkanmaya neden olmaz. Ayrıyeten kan seviyesini istikrarda meblağ. 

Vücudun sıhhatle gelişmesi için protein ve amino hususları gereksinimi vardır. Bu unsurları bizatihi üretemediğinden ek takviye gerekir. Taraf fıstığı bu ek besin takviyesinde yumurta ve beyaz etten sonra en tesirli olandır. Günde bir avuç konum fıstığı tüketerek vücudun muhtaçlığı olan proteinin yüzde 30 karşılanmış olunur. 

Cildin en çok muhtaçlığı olan vitamin ise E vitaminidir. Konum fıstığı içerdiği E vitamini sayesinde cildin deforme olmasına neden olan bakterilere karşı savaş açar. Akne ve siyah nokta üzere cilt sorunlarının yaşanmasını pürüzler. Ayrıyeten birtakım araştırmalarda egzama ve sedef üzere önemli marazları da engellendiği ortaya çıkarılmıştır. E vitamini sayesinde cildin yanı sıra saçlara da yarar sağlar. Saçların dökülmesini önleyerek daha parlak ve canlı görünmesini destekler.

Farklı bir araştırmada ise taraf fıstığını hamilelik devranında tüketildiğinde bebeklerindeki meydana gelme ihtimali olan nöral dertlerin yüzde 60’ını azaltığı görülmüştür. 

Birtakım yörelerde bölge fıstığı kabukları kaynatılarak tüketilir. Bu su içerdiği biochanin hususunu 4 kat ziyade artırır. Bu unsur vücuttaki tüm bakteri ve zararlı hücreleri idrar yolu ile söküp atar. Başkaca bölge fıstığı suyu yaraların güzelleşmesinde ve ağrıların şiddetini azaltmada kullanılır. 

Yapılan araştırmalarda balla karıştırılarak elde edilen bölge fıstığı ezmesi kilo vermede yardımcı olur. Haftada 3 kere tüketerek obezite riskini de azaltır.

 

Yorum Ekle