Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Nokta elmasının yararları nelerdir? Bölge elması hangi marazlara düzgün gelir? Nasıl tüketilir?

Nokta elmasının yararları nelerdir? Bölge elması hangi marazlara düzgün gelir? Nasıl tüketilir?

Ana vatanı Kuzey Amerika olan nokta elması görünürde patates ve zencefile misal. Tat olarak ise tatlı patates üzeredir. Bir kök zerzevatı olan mekan elması sıhhate birçok yararı vardır. Bilirkişiler bilhassa kış aylarında herkesin mutfağında olması gerektiğini vurguluyor. Pekala Taraf elmasının yararları nelerdir? Nokta elması hangi illetlere düzgün gelir? Nasıl tüketilir? Tüm bu soruların cevabı haberin detayında…

Papatya ve ayçiçeği ailesine ilişkin olan mekan elması toprağın yüzeyine sarı çiçeklerle çıkar. Lakin toprağın altında turp ya da patates gibisi bir zerzevatı vardır. Yemek ve salata olarak tüketilen bu besinin tadı tatlıdır. Bitkinin kökü toprak altında çok süratli gelişir ve büyür. Bu yüzden yetiştiği yerde birden çokça bulunur. Fransız kaşifleri bunu birinci bulduklarında tadını enginarla tıpkı olduğuna dair notlar almışlardı. Çok süratli ve tabiatıyla yetişen bu besinin ana vatanı Kuzey Amerika olsa bile günümüzde Avrupa ve Türkiye’de üretimi de tüketimi de hayli ziyadedir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilir. Yapılan araştırmalarda şeker ve yüksek tansiyon hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besin olduğu tespit edildi. Çok süratli yara güzelleştirdiğinden Amerika yerlileri bu besini kaynatıp krem haline getirerek doğal ilaç olarak kullanırmış. Başkaca mide ve sindirim sorunu olan şahısların tüketmesi de tavsiye edilir. 

KONUM ELMASININ YARARLARI NELERDİR? BÖLGE ELMASI HANGİ MARAZLARA YETERLI GELİR?

– Romatizma iltihabı giderek yaygınlaşan illetler arasındadır. Bunun içinde çok az besin bulunur. Lakin mahal elması pek bilinmezse de bu bakımdan yararlı bir besindir. Kas ve kemiklerdeki asit orantısını düşürerek ağrıları azaltır. 

Cilt bakımı için en doğal yol anti aging yüklü besinlerdir. Anti Aging hususu cildin daha diri ve genç kalmasını sağlar. Bu unsur bakımından varlıklı olan bölge elması cildin daha genç görünmesini destekler. Hücrelerin yenilenme suratını artırır.

kilo vermek için epey sıkı bir diyete girmeleri gerekir. Fakat diyet yaparken tüketmeleri gereken besin sayısı hayli azdır. Bu yüzden eksperler kandaki şeker orantısını etkilemeyen besinler tüketmelerini önerir. Nokta elması ülkü besinler arasında taraf alır. 

Günümüzün dehşetli düşü olan kanserin önüne geçmek için antioksidan bakımından varlıklı besinler gerekir. Münhasıran sindirim sistemindeki organlarda kanserin ortaya çıkma mümkünlüğü daha yüksektir. Bu yüzden sağlıklı besinlerle buradaki hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçmekte yarar var. Mekan elması hücrelerin yenilenmesi desteklediğinden tümör oluşumunun önüne makbul.

Yalnızca şeker hastaları değil tıpkı devranda kilo vermek isteyen sağlıklı insanlarında bu besinle diyet yapabilir. İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun müddetli tokluk hissi verir. Başkaca vücudun kuvvetini de yükselterek yağ yakarken yorgunluk ve gerilim hastalıklarına taban hazırlayan belirtileri önler.

Böbreklerin işlevselliğini artırarak taş ve kum oluşumunun önüne makbul. Böbrek üstü bezleri çalıştırarak da vücudun susuzluk çekmesini pürüzler. 

Yan elmasının haşlanmış suyuyla saçlarınızı yıkadığınızda saç köklerinin diplerini güçlendirir. Dökülme ve yıpranmayı önler.

Göğüs iltihaplanması ve ağrıları içinde ülkü besindir. Daima öksürüğü keser. Akciğerlerin hasar almasının önüne makbul. Balgam yoluyla iltihabı vücuttan atar.

Basurun olduğu ağrıyı ketler. Bir tane mekan elması haşlayın. Güzelce ezip basurun olduğu bölgeye sürün. Bir vade bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. 

NOKTA ELMASI NASIL TÜKETİLİR?

Kaynatılıp haşlanarak tüketilebildiği üzere çiğ halde de limon sıkılıp tuzlanıp yenilebilir. Genelikle yemeği yapılır. Güçlü bir posası olduğundan kaynatılıp tüketilmesi daha çok tavsiye edilir. Kaynatıldıktan sonra kimisi yemeğini yapar. Kimisi de salata yaparak tüketir. 

Yorum Ekle