Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Netflix’te Oyun da Oynayabilecek miyiz?

Netflix’te Oyun da Oynayabilecek miyiz?

Şayet CEO Reed Hastings‘in tahlillerine bakılırsa, Netflix yakın hengamda oyun akış hizmetleri de sunan bir hizmet haline gelmeyecek. Hastings, New York Times’ın Dealbook konferansında yaptığı konuşmada, pek çok büyük şirketin oyun akışına gösterdiği ilgi artsa da, Netflix’in yakın vakitte bu akıma katılmayı planlamadığını söyledi.

Son vakitlerde büyük teknoloji firmalarından oyun akışı sahasına önemli bir yatırım artışı görmekteyiz ve 19 Kasım tarihinde yayımlanacak olan Google Stadia bunların yalnızca biri.

Google’ın sahibi olduğu Stadia, Xbox Games yahut Now üzere hizmetler üzere geniş bir oyun kütüphanesine tek bir üyelik fiyatı ile erişim sağlamayacak; daha çok var olan oyun marketleri üzere “satın al ve senin olsun” ile çalışacak. Stadia oyunların nasıl iletildiklerine yönelik (akış aracılığıyla) daha geniş bir akıma katılsa da, piyasayı çok çokça etkilemesi beklenmiyor.

Netflix’in esasen bir akış altyapısı olduğu düşünülürse, oyun sahasına adım atması mantıksız görülmeyebilir. Başkaca Netflix’in zati var olan devasa bir üye tabanı da bulunuyor. Platform, Black Mirror: Bandersnatch sineması ve Bear Grylls: You Vs Wild üzere eserler ile etkileşimli kurgu formları ile kimi denemeler yaptı ve bunların FMV oyunlarından çok farklı olmadıkları söylenebilir.

Netflix’in dikkatli olduğu problemlerden biri kullanıcıların internet ilişkileri oluyor. Firma, yüksek süratli ilişki muhtaçlığı duymadan içerikleri izleyebilmeleri için izleyicilerine düşük çözünürlüklü temel bir hizmet sunuyor ve velev sadece-mobil akış planları ile küçük ekranlarda düşük çözünürlüklü içeriklere (kolay ve ucuz) bir erişim imkanı da sundu.

Oyunlar ise içeriğin gerçek devirli olarak çizilmesi ve oluşturulması sebebiyle TV içeriklerine nazaran çok daha büyük bir bant genişliği gerektiriyor. Bunu, bir sineması izlerken (örneğin Avengers) CGI grafiklerin (örneğin birebir sinema içerisindeki Hulk) tüm hareketlerinin saniye saniye siz izlerken oluşturulması üzere de düşünebilirsiniz. Buna bir de denetim girdileri ve ekranda gördükleriniz arasındaki gecikmeyi eklediğinizde durum güzelce zorlaşıyor.

Hastings, üzere büyük oyunların cazipliğini kabul ediyor ve daha evvel söylediği üzere bu röportajda da “Fortnite’a HBO’dan daha çokça kaybediyoruz” cümlesini kuruyor.

Yorum Ekle