Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Netflix, Android’de AV1’i Kullanmaya Başladı

Netflix, Android’de AV1’i Kullanmaya Başladı

Netflix, yaptığı bir duyuruyla Android’deki mobil tatbikinde görüntüleri göstermek için artık AV1 codec’i kullanacağını söyledi. Yeni nesil bir medya codec’i olan AV1, yüzde 20 daha uygun sıkıştırma sunuyor.

VP9’un yanını alması beklenen AV1, Netflix, Google, Amazon Prime Görüntü ve başka içerik sağlayıcıların oluşturduğu Alliance for Open Media oluşturuldu. Netflix, yaptığı duyuruda AV1’i tüm platformlarında kullanmayı düşündüğünü de söyledi. Firmaya nazaran yeni codec, münhasıran devir zaman kesilebilen mobil kontaklar için ülkü. Codec’in sıkıştırma verimliliğinin daha yüksek olması, onu tekrar mobil için daha ülkü bir hale getiriyor.

Netflix, kod çözücü üzerinde 10-bit renge sahip içerikleri yürütebilmesi için birtakım optimizasyonlar yaptığını ve bu mevzudaki açık kaynaklı bir teşebbüse sponsorluk yapacağını söylüyor. Böylelikle yapılan geliştirmelerden, codec’i kullanan herkes faydalanabilecek.

Şu an için AV1’den yalnızca kimi içerikler faydalanabiliyor. AV1’i denemek isteyenler, pratikteki “Veri tasarrufu” işlevini aktif hale getirebiliyorlar.

Yorum Ekle