Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
“Neandertalleri Beşerler Değil, Istenilmeyen Baht Yok Etti”

“Neandertalleri Beşerler Değil, Istenilmeyen Baht Yok Etti”

40.000 yıl evvel ve Garp Asya’da yaşayan kalın kaşlı komşularımızı yok eden neydi? Yeni bir araştırma, merak edilenlere ışık tuttu.

Yeni araştırma, Neandertallerin beşerler yüzünden değil “istenilmeyen baht” nedeniyle tükendiğini ileri sürüyor. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden bir küme araştırmacı, günümüz avcı-toplayıcı nüfus datalarını kullanarak Neandertal nüfusunun bir modelini olşturdu. Kadro, farklı boyutlardaki (50, 100, 500, 1000 ve 5000 kişi) nüfusların farklı durumlarda nasıl şekillendiğini inceledi.

Modellere nazaran yok olmanın nedeni sırf “birebir soydan çiftleşme” değildi. Bunun yanında Allee efekti (azalan nüfusun yaşayanların formunu olumsuz etkilemesi) ve nüfustaki kaymalar, yok olmayı destekledi. Evet, 40.000 yıl evvel tam olarak hangi gelişme Neandertallerin külliyen yok olmasını sağladı?

İnsan komşuların Neandertallerin hayatını zorlaştırdığından kuşku yok, gelgelelim araştırmacılar asıl sebebin “istenilmeyen baht sav ediyor. Bu araştırmaya nazaran Neandertalleri yok edenler kişiler değil, bir seri “makûs, demografik baht” idi.

Neandertallerin yok olmasının sıkça tartışılan bir husus ve bunun teorilerden yalnızca biri olduğunu söyleyelim. Neandertallerin kişilerle da birleştiği biliniyor ve velev bugünkü depresyon, kalp buhranı ve bir seri sıhhat sorununun “Neandertal geninden” kaynaklanabildiği tez ediliyor.

Yorum Ekle