Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
NASA’ya Japon Desteği Geliyor!

NASA’ya Japon Desteği Geliyor!

Geçtiğimiz Eylül ayında NASA ve Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA – Japonya Hava-Uzay Keşif Ajansı) Artemis programında birlikte çalışma maksatlarını açıklamışlardı. Artık bu iştirak resmileşmiş durumda ve Japonya, NASA’nın Mars’a gitme ve Ay’a geri dönme hizmetlerine yardımcı olacak. Japon hükümeti, Başbakan Sinhzo Abe ve kabine üyelerinin katıldığı bir içtimada devletin uzay komitesinin, NASA’nın Lunar Gateway (Ay Kapısı) girişimine yardımcı olma teklifini kabul etti.

Japan Times’ın söylediğine nazaran Asyalı devlet, Ay yörüngesindeki astronotlar için süreksiz bir hane ve ofis olarak vazife alacak Lunar Gateway’in “inşası için teknik paydaşlık sunacak.” Japonya, gayrı pek çok sahanın sıra münhasıran hayat destek sistemi cihazları, iklimlendirme donanımı ve bataryaları sağlayacak. Lunar Gateway, astronotlar için ömür ortamları, laboratuvarlar ve Ay’a gidecek yahut aydan gelecek olan uzay araçları için yanaşma yerlerine sahip olacak.

Japonya, NASA’nın Ay ve Mars keşif planlarına destek olan tek memleket değil. Avusturalya da NASA ile iştirakini Eylül ayında duyurmuştu ve Japan Times, Avrupa Uzay Ajansı’nın da yakın gelecekte iştirakini duyurmasının beklendiğini belirtiyor.

Yorum Ekle