Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
NASA Yeni Uzay Giysilerini Tanıttı!

NASA Yeni Uzay Giysilerini Tanıttı!

NASA, Project Artemis’te kullanacağı iki uzay giysisinin gösterimini yaptı. Bir uzay mühendisin, Ay’da giyilecek olan kalıplı, kırmızı-beyaz-mavi giysiyi giyerken bir öbür mühendisin daha ince turuncu bir giysiyi giydiği bir görüntü paylaşıldı. Bu daha ince olan giysi, Ay’a giderken ve geri dönerken yolda giyilecek ve uzay aracında ani bir basınç kaybı olması durumda bu giysinin içerisinde günlerce hayatta kalabilecekler.

The 1st woman and next man will go to the Moon in 2024 ??????????

Today, we previewed the next-generation #Artemis spacesuits that our astronauts will wear – 1 for launch and re-entry, and 1 for exploring the lunar South Pole. a recap: https://t.co/e4cxB3rK6e pic.twitter.com/PtYSLqHq62

— NASA (@NASA) October 16, 2019

Asrî bir uzay giysisi tasarlamak, NASA’nın 2024 yılı için kelamını verdiği Ay’a geri dönüş için karşılaştığı pek çok zorluktan yalnızca biri. Ay yüzeyinde giyilmesi için tasarlanan kalın olan giysi Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU – Araç Dışı Keşif Ünitesi) olarak isimlendiriliyor. Bu giysi omuzlarda daha çokça harekete imkan tanıyacak, astronotlar başlarının üzerine ve vücutlarının muhitine uzanabilecek.

Giysi hala hayli cüsseli duruyor ve gösterim sırasında birkaç merdiven çıkarak bir taşı almak bile epeyce çetin bir süreç üzere gözüküyor. Lakin bu giysinin uzaydaki uç noktalara dayanması gerektiği düşünülürse, bunun kabul edilebilir bir ödün verme olduğu söylenebilir.

NASA bu giysileri yalnızca Ay’da kullanmayı da planlamıyor. Tıpkı giysiler, gelecekteki Mars vazifeleri için de kullanılacak. Başkaca uzay ajansı, bu giysilerin tüm astronotlarına uyacağı kelamını veriyor. Sonunda koordinasyonsuz bir giysi yüzünden birinci bayan astronotun uzay yürüyüşünün iptal edilmesi üzere bir durumun tekrar yaşanmaması sağlanacak.

Yorum Ekle