Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Narın saça ve cilde yararları nelerdir? Nar kabuğu saça nasıl uygulanır? Nar maskesi

Narın saça ve cilde yararları nelerdir? Nar kabuğu saça nasıl uygulanır? Nar maskesi

Bol ölçüde C vitamini içeren nar meyvesi, bağışıklık sitemini güçlendirmeden kanser hücrelerini yok etmeye kadar bir çok illetin önüne geçiyor. Son yıllarda kozmetik kolunda ismini sıkça duyduğumuz narın kabuklarını katiyetle çöpe atmamalısınız. Saçları parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olan nar kabuğunun daha birçok yararlarını sizler için mercek altına aldık.

Kuran-ı Kerim’de ismi geçen meyveler arasında mahal nar, yeryüzündeki en şifalı meyvelerden biridir. Bilirkişilerin yaptığı açıklamalara nazaran kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen nar, B5, B6, C ve E, C, B1 ve B2 vitaminlerinin yanında güçlü potasyum, magnezyum ve folat içeriyor. Bu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hoşluk bilirkişilerinin da dikkatini çeken narın saça ve cilde yararları saymakla bitmiyor. C vitamini bakımından varlıklı olan nar münhasıran cildin kolajen yapısını destekleyerek her devir sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Siz de cildiniz ve saçlarınız için bakım yaparken hem nardan hem de nar kabuğundan faydalanabilirsiniz.

Omega-5 yağ içeren nar ve hassas cildi onararak pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. En güçlü nemlendiriciler arasında listenin birinci başında taraf aldığı için saçları kökten uca kadar nemlendirerek, kuru ve cansız görünümünü ortadan kaldırır. Bilhassa ölçüsüz ısılı süreç sonrasında hasar gören saçların kurtarıcısı olan nar, içerisinde bulunan punicic sayesinde saçların süratlice uzamasına imkan sağlar.

Saçları besleyen nar kabuğu, saç dökülmesini engelleyerek yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. 

Sonbahar aylarında tezgahlara gelen nar meyvesi, içinde bulunan antioksidanlar nedeniyle serbest radikalleri yok etmekle kalmaz, birebir devranda yaşlanma aykırısı özellik de taşır. Bu yüzden nar maskesi sayesinde istenmeyen kırışıklıklara, yaş lekelerine ve ince çizgilere veda edebilirsiniz.

Nar, en çok yağlı ve karma cilt çeşitlerine uygun gelir. Anti-inflamatuar özellikleri, cildin süratli güzelleşmesini kolaylaştırır ve dinamik cilt onarımına yardımcı olur.

Ekseriyetle güneş kremlerinin içerisinde bulunan nar özü, bağımsız radikalleri ortadan kaldırarak, cilt kanserine sebep olacak nedenleri ortadan kaldırır. Narın kıymetli yararlarından biri ise saç derisinde oluşan sivilceleri kısa müddette geçirdiğidir. Sivilce olan yerlerinize nar maskesi yapabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURAN NAR MASKESİ TANIMI

MATERYALLER

1 bardak nar tanesi
2 bardak ılık su
1 poşet yaş maya
1 tatlı kaşığı toz acı biber
1 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı hint yağı

HAZIRLANIŞI VE UYGULANIŞI

Tüm gereçleri bir kavanozun içerisine koyarak ağzını sıkıca kapatın. Daha sonra mayalanması için bir kenara bırakın. Hazır hale gelen karışımı sprey şişeye koyarak haftada 2 kere saç diplerinize 10 kez sıkın. Bone ile saçlarınızı kapattıktan sonra 45 dakika bekletin. Son olarak saçınızı yıkayabilirsiniz.

CİLDİ YENİLEYEN LİMON VE NAR MASKESİ

Taze hazırlanmış nar suyuna  birkaç damla taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Tahta bir kaşık ile düzgünce karıştırın ve pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra soğuk suyla durulayın.

PARLAK CİLTLER İÇİN BALLI NAR MASKESİ

Taze nar hamuruna biraz kakao tozu ek edin ve yeterlice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika bekleyin ve daha sonra maskeyi durulamak için soğuk su kullanın.

Yorum Ekle