Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mütemadi ayak üşümesi! Ayak üşümesi neden olur & Ayak üşümesine ne uygun gelir?

Mütemadi ayak üşümesi! Ayak üşümesi neden olur & Ayak üşümesine ne uygun gelir?

Derhal çabucak herkes ayak üşümesini kansızlık ya da soğuk havalara bağlar. Gelgelelim sıcak havalarda bile kimi kişiler ayak üşümesinden şikayet eder. Bu sıhhat sorunu erkeklerden daha çok hatunlarda görülür. Yapılan araştırmalarda ayak üşümesi farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Pekala Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne uygun gelir? İşte tüm soruların cevabı:

Bağışıklık sistemini zayıf olan kişilerde daha sık rastlanan ayak üşümesi bir hastalık değildir. Aslında hastalık belirtisi olan ayak üşümesi önemli sıhhat dertlerine işarettir. Halk arasında ekseriyetle kansızlık çekenlerde ayak üşümesinin meydana geldiği bilinir. Ama ayak üşümesi yalnızca kansızlık değil marazdan ötürü görülür. Nadiren bilinse de kan damarlarında daralma, had sisteminde zayıflık ve kimi kadınsal marazlardan kaynaklı da yaşanılabilir. Ayak soğukluğu hastanın hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir sıhhat meselesidir. Üst teneffüs yollarında mütemadi hasta olan şahıslarda de şiddetli enfeksiyondan dolayı ayak üşümesine rastlanabilir. Kandaki oksijen azlığından kaynaklı yaşanan kalp rahatsızlıkları da istikrarsız kan dolaşımına neden olur. Bu üzere hastalıklarda da ayak üşümesi görülebilir. Başkaca kan dolaşımını istikrarsızlaştıran bir öteki neden de şiddetli sigara tüketimidir. Sigara tüketimi ayak üşümesine neden olduğu üzere kimi kişilerde çokça ısıya neden olarak vücut ısısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yalnızca soğuk havalarda değil sıcak havalarda da yaşanabilir. Ayak üşümesinden kaynaklı kimi kişilerse uyku sorunu de görülür. 

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? 

Metabolizması zayıf olan insanlarda kalp vücuda kâfi ölçüde kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu çoklukla sistemsiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.

Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu marazın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.

Tiriod bezleri ehliyetli ölçüde hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına olur.

Beyefendisinin hasar alması ile had hücreleri yerinde ölçüde vazifelerini yapamaz. Ayaklara kadar giden hudutlardaki hücrelerin hasar alma mümkünlüğü da artığından ayak üşümesi yaşanır. Bilhassa gerilim ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 

Kandaki yüksek şeker ya da az şeker ölçüsü arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu çoklukla şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan bireylerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım zira saklı şeker hastası olabilirler.

AYAK ÜŞÜMESİNE NE DÜZGÜN GELİR?

Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 bardak tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

Zingeron hususu bakımından varlıklı olan zencefil de ayak üşümesine güzel gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız formül ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Tıpkı formda 1 kase zencefil tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

Yurt dışında sıklıkla kullanılan epsom tuzu devletimizde son 3 yıldır bilhassa masaj yaparken alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İçeriğindeki magnezyum sülfat sayesinde vücudun dışarıdan ısı orantısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yaşayanların bir kovanın içine sıcak su doldurum içerisine göz kararı epsom tozu koyarak yarım saat boyunca masaj yapılması tavsiye edilir. 

Yorum Ekle