Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mütehassıslar uyardı: Ekmekleri 90 aşamalık fırında 10 dakika bekletin

Mütehassıslar uyardı: Ekmekleri 90 aşamalık fırında 10 dakika bekletin

Koronavirüs salgını nedeniyle önlemler giderek sıkılaştı. Bilirkişiler bu önlemlerden en kıymetlisinin dışarıdan haneye getirilen poşet ve azıklar olduğunu vurguladı. Münhasıran dışarıdan alınan ekmeğin fırında 90 aşamada 10 dakika bekletilmesi önerildi.

Teneffüs ve hava yoluyla süratle yayılan koronavirüsün yüzeylerde kalma mühleti de yüksektir. Bu yüzden şahıstan şahsa bulaşma riski yüksek olduğu kadar temasla da bulaşma mümkünlüğü vardır. Mütehassıslar toplumsal uzaklığın ve hijyenin nispeten kıymetli olduğunu vurguluyor. Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Kısmı Talim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş, Kovid-19 koronavirüsünün engellenmesi için önlemleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erbaş, markette gitmeden evvel kesinlikle hanede liste yapılması gerektiğini bu yüzden markette oyalanmadan gereksinimlerin karşılanıp uzun mühlet kalmadan oradan ayrılması gerektiğini belirtti. Başkaca eksper tabip alışverişe kolonya, maske ve eldiven olmadan çıkılmaması gerektiğinin bir defa daha altını çizdi.

EKMEKLERİ 90 KADEMELIK FIRINDA 10 DAKİKA BEKLETİN!

Dışarıdan getirilen eşyaların ise konutun içine konulmadan balkon, teras ya da pencere önü üzere bölgelerde bekletilmesi gerektiğini söyledi. Erbaş açıklamalarına “Alışverişte sağlıklı beslenmeye ve bağışıklık sistemine yardımcı olan yumurta, et, süt üzere proteinli azıklar, al, mor, yeşil, sarı ve beyaz üzere doğal renkleri birbirinden farklı vitamin ve minerallerce varlıklı meyve, sebzeler tercih edilmeli. Bunlara ek olarak yoğurt, kefir, boza ve turşu üzere probiyotik özellikli besinlere, kekik ve zerdeçal üzere antioksidan özellikli baharatlara, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği üzere çinko mineralince varlıklı tuzsuz kabuklu yemişlere de bağışıklık sistemini desteklemeleri nedeniyle öncelik verilmeli. Açık biçimde yahut poşetlenmiş olarak alınan ekmeklerin, sıcaklığı 90 aşama kadar olan fırında 10 dakika kadar tutulması gerekir” kelamlarıyla devam etti. 

Yorum Ekle