Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Muşmulanın yararları nelerdir? Muşmula hangi illetlere düzgün gelir?

Muşmulanın yararları nelerdir? Muşmula hangi illetlere düzgün gelir?

3000 yıldır yetiştirilen ve tüketilen muşmula meyvesinin insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğinde nispette vitamin ve mineral barındıran muşmula hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Demir eksikliğini önleyen mucize besin kanın nispetlerini istikrarlar. Pekala muşmulanın yararları nelerdir? Muşmula hangi marazlara yeterli gelir? Muşmula nasıl tüketilir? Tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Gül ailesine ilişkin olan muşmula meyvesinin bilim litaretüründeki ismi mespilustur. Çalı formasyonunda bir ağaçta yetişen muşmula, 3000 yıla aşkındır Türkiye, İran, Kafkas ve Güney Şark Avrupa ikliminde yetişir. Epey sert yapısı olan muşmula toplandıktan sonra fermente olduktan sonra tüketilir. Olgun hali ile satılan muşmula yumuşadığında tüketilmeye müsait bir olur. Klasik tıp literatüründe epey ziyade kullanılan muşmula içeriğinde B vitamin kompleksini barındırır. Eksperler günlük tüketilmesini tavsiye ettikleri bu besin karaciğer ve akciğeri temizleme de tesirlidir. İçeriğinde likit nispeti bakımından yüksek olan muşmula su istikrarını de sağlar. Başkaca böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Alternatif tıpta kabızlık için püresi yapılır tüketilir. Yapraklarıyla birlikte kaynatılıp elde edilen çayı ise boğaz enfeksiyonları için epey ülkü bir içecektir. Kalsiyum nispeti yüksek olan muşmula kas ve kemik yapısını güçlendirir. 

MUŞMULANIN YARARLARI NELERDİR? MUŞMULA HANGİ MARAZLARA UYGUN GELİR? 

Melovin unsuru bakımından güçlü olan muşmula hudut sistemindeki hasara uğramış hücrelerin sayısını azaltarak daha sağlıklı işlemesini destekler. Mahsusen kabuğu kaynatılıp içildiğinde gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıklara yarar sağlar.

Likit nispeti yüksek olduğundan kışın su içmeyi ihmal eden kimseler için bireyler için ülkü bir meyvedir. Böbreklerin fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını istikrarlar. 

Çeşitli nedenlerden ötürü böbrek ve safrada oluşan kum, taş üzere rahatsızlıkları dökmeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra bağırsak iltihaplanmasını gidererek ishal ve dizanteri üzere önemli sıhhat sıkıntılarını önler.

Yüksek nispette kalsiyum içerdiğinden kas ve kemik gelişimine ek sağlar. Mütehassıslar bu yüzden evlatların tertipli tüketmesini tavsiye eder. Darbe almış kemik yapısınında kolaylıkla uygunlaşmasını sağlar. 

Had sistemine güzel geldiğini söylediğimiz muşmula kan dolaşımını da destekler. Nizamlı kan dolaşımı dimağa giden oksijen nispetini artırır. Böylelikle kişi gün içerisinde daha dinç olur. Ayrıyeten kan yapıcı hususlar salgılayarak anemi rahatsızlığına yer hazırlayan durumları önüne makbul. 

Yumurtalık ve rahim duvarı sağlam olmayan hatunlara da yarar sağlar. Gebe kalma orantısını yükseltir. 

Lif orantısı yüksek olan bu meyve tokluk hissi sayesinde çokça yemek yeme gereksinimini gidermenin yanı sıra metabolizmayı da olumlu etkilediğinden zayıflamaya yardımcı olur.

Likit nispeti yüksek olan meyve yalnızca vücudun su gereksinimini karşılamaz birebir hengamda vücutta dolaşan özgür radikallerin idrar yolu ile atılmasını destekler.

MUŞMULANIN ZARARI VAR MIDIR?

Nadiren de olsa kimi kişilerde alerjiye neden olur. Cildin kızarmasına neden olan muşmula tüketilmeden evvel dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde tüketilme dozu aşılmamalıdır. Başkaca ziyade tüketildiğinde gaz sıkışmasına neden olur. Eksperler her besinde olduğu üzere muşmulada dozunda tüketilmesini tavsiye eder. Birebir vakitte kronik marazlardan ötürü ilaç kullananlarında dikkatli tüketmesi gerekir. 

Yorum Ekle