Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mürverin yararları nelerdir? Mürver çayı nasıl yapılır? Mürver şurubu ne işe yarar?

Mürverin yararları nelerdir? Mürver çayı nasıl yapılır? Mürver şurubu ne işe yarar?

bakımından güçlü olan kara mürver, virüs ve bakterileri temizlemede tesirli olduğu kadar bağışıklığı da güçlendirmede nispeten tesirli bir besindir. Yüzyıllardır tabiatın insan oğluna sunduğu mucizevi bir besin olan kara mürver hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Mürverin yararları nelerdir? Mürver çayı nasıl yapılır? Mürver şurubu ne işe yarar? Tüm soruların cevabı haberin detayında:

Ilmî adı Sambucus nigra olan kara mürver, çalı formundaki ağaçlarda yetişir. Siyah yaşlı, Avrupa yaşlı, Avrupa mürver ve Avrupa siyah mürveri olarak da isimlendirilir. ısalk ve nemli topraklarda kolaylıkla yetişir. Kimi formları zehirli olan bu besini bilen kimselerin toplamasında yarar var. Beyaz çiçeklerle oluşan meyveler olgunlaştıkça al, mor ve siyah renkleri vardır. Güçlü bir içeren kara mürver, ilaç ve kozmetik bölümünde de ham unsur olarak kullanılır. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika da sıklıkla tüketilen meyve, devletimizde ise Karadeniz topraklarında yetiştirilir. Çalı halinde çıkan meyveler İlkbaharla bir arada çiçeklenir. Nisan ahir da meyveler oluşmaya başlar. Beşerler ekseriyetle suyunu çıkartıp ya da reçelini yaparak meyveyi tüketirler. Tarih boyunca şifa hedefli tüketilen meyve kapsül haline getirilerek eczanelerde satılır. Bilinçsiz kullanması konusunda bilirkişiler ikazlarda bulunur. Şiddetli tüketildiğinde yarar vermez. İnsan vücudunun muhtaçlık duyduğu C vitaminini gün içerisinde kolaylıkla karşılar. Mahsusen demir eksikliği olanlar için doğal bir ilaçtır.

KARA MÜRVERİN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde artan virüs ve bakteriler üst teneffüs yolları illetlerinin yaşanmasında artışa neden olur. Tedbir alınmadığında önemli sonuçlar doğurabilecek olan bu illetlerin önüne geçmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Mahsusen antikor üretme bakımından direnci olması gereken bağışıklığın suya da muhtaçlığı vardır. Kara mürver meyvesi suyu hem sayesinde bağışıklığı güçlendirir hem de artan antikorların yüksek ateşe neden olma ihtimalini düşürür.

Güçlü bir iltihap kurutucu olduğundan boğaz ve genizde biriken balgamı basitçe sökülmesini sağlar. İdrar yolunda ya da kan da enfeksiyon birikmesini önler. Vücudu toksinlerden arındırarak hücrelerin yapısını yeniler. Bu özelliği sayesinde yapılan araştırmalarda kanser marazlarının da yaşanmasının önüne geçtiği tespit edilmiştir. 

Antioksidan unsurlar içeren kara mürverin, cilt sıhhatine da eği vardır. Hücreleri yenileme özelliği yalnızca organların değil tıpkı hengamda cildin alt tabakası olan dermisi de yenileyerek deforme olmasını önler. Erken yaşlanma üzere durumların önüne de makbul. Uzun mühlet cildin parlak ve canlı kalmasını sağlar. Eski çağlarda hatunlar kara mürveri havanda dövüp yüzlerine sürermiş. Şimdilerde ise kara mürver özlü şahsi maskeler var. 

Sindirim sistemi içinde doğal bir ilaç olan kara mürver, bağırsak florasının istikrarını korur. Mide duvarını güçlendirerek ülser ya da reflü oluşmasını köstekler. Besinlerin enzimlenmesini kolaylaştırır. Lif özelliği sayesinde de bağırsak fonksiyonlarını artırarak kabızlığın önüne makbul. Kolon ve bağırsak kanseri üzere sıhhat problemlerinin oluşmasını önler.

Bayanların her ay dönümünde gördüğü adet döngüsünün dengesizliğini köstekler. Hormon bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Direk olarak kist oluşumunu engellemezse bile kistin oluşmasına neden olacak durumların önüne makbul. Adet sürecinde mahsusen bayanların kaybettiği vitamin ve minerallerin eksikliğini ortadan kaldırır.

Kolajen üertimine ek sağladığından kemik, diş ve kas kayıplarını önler. Daha güçlü olmalarını sağlayan kara mürver, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemikte kaybı, romatizmal marazların yaşanmasını geciktirir. Yöre kişileri bu özelliği sayesinde kara mürverin hayat sırrı olduğunu söyler. Ayrıyeten bilirkişilerde çok abartılmadan hamilelik periyodu ve gelişim çağındaki evlatların tüketmesinin bu yüzden yararlı olacağını vurgular. 

MÜRVER ÇAYI NASILI YAPILIR?

Mürver çayı üst teneffüs yolları marazları için doğal ilaçtır. Vücudun virüs ve enfeksiyona karşı direncini artırır. Mürver mevsiminde toplanarak kurutulur. Kuru mürver yıl uzunluğu çayı yapılarak tüketilir. Zira taze hali her devir bulunmaz. Haddinden fazla kaynatılması önerilmez. Bu yüzden kaynamış sıcak suyun içine kurutulmuş  8 10 tane mürver atın. 10 15 dakika bekleyin. Daha sonra süzerek tüketin.  Bu çay tıpkı vakitte toksinleri de atarak idrar yolu enfeksiyonu üzere illetlere yarar sağlar. 

MÜRVER ŞURUBU NE İŞE YARAR?

Mürver uzun müddetli kullanılma bilmesi için kurutulmasının yanı sıra şurubu ya da pekmezi de yapılarak tüketilebilir. Ama mürver şurubunu tüketmek için kesinlikle bir mütehassısa danışmakta yarar var. Kurutulmuş 1/5 bardağı mürver, bir yemek kaşığı zencefil tozu, bir çay kaşığı tarçın, 5 tane karanfil dilerseniz de bir yemek kaşığı balı 4/5 su bardağı su ile birlikte bir tencereye atınız. Evvel gür ateşte kaynatın. 15 / 20 dakika sonra ocağın altını kısın ve karıştırmaya devam edin. 1 saat bu süreci yapın. 15 dakika da kendi kaynadıktan sonra ocaktan alın. Ilıdıktan sonra kavanoza boşaltın. Her gün iki kaşık sistemli olarak için. Bu şurup kansızlığı giderir. Bağışıklığı güçlendirir. Balgam söker.

Yorum Ekle