Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mozilla, Yaklaşık 200 Kuşkulu Firefox Eklentisini Sildi

Mozilla, Yaklaşık 200 Kuşkulu Firefox Eklentisini Sildi

Mozilla’nın güvenlik ekibi, 197 Firefox eklentisinin kullanıcı olgularını çaldığını yahut sistemlerde zararlı kod çalıştırdığını tespit etti.

Mozilla çalışanları tarafından keşfedilen eklentilerin birtakım bilinmeyen işlevlerle geldiği, bunların kimilerinin kapalılık ve güvenlik açısından inançsız olduğu anlaşıldı. Eklentilerin Firefox’un mağazasından kaldırıldığı ve yüklü olduğu Firefox web tarayıcılarında otomatik olarak devre dışı bırakıldığı belirtiliyor.

Araştırma sırasında kimi eklentilerin kod çalıştırdığı anlaşılırken WeatherPool and Your Social, Pdfviewer, RoliTrade ve Rolimons Plus üzere eklentiler, kullanıcının isteği olmadan zatî malumat topladığı için engellendi. Şahsî haber topladığı için engellenen gayri eklentiler arasında EasySearch for Firefox, EasyZipTab, FlixTab, ConvertToPDF ve FlixTab Search de bulunuyor.

Fake Youtube Downloader ve FromDocToPDF üzere eklentilerin ise web tarayıcısında sahife açması yahut zararlı yüklemeye çalışması nedeniyle engellendiği belirtiliyor.

Mozilla’nın eklenti unsurlarına nazaran rastgele bir data toplamadan evvel kullanıcıdan müsaade almanız gerekiyor. Bunun yanında eklentilerin kendi kodlarıyla kısıtlı olması ve dışarıdan kod çalıştırmaması gerekiyor. Bunların dışına çıkan eklentilerin faaliyetine son veriliyor. Eklenti sahibi, isterse engellemeye itiraz edebiliyor.

Yorum Ekle