Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Motorola Razr ve Galaxy Fold: katlanan Telefonlar Karşı Karşıya!

Motorola Razr ve Galaxy Fold: katlanan Telefonlar Karşı Karşıya!

Motorola Razr 2019, yıllar öncesinin ikonik telefonunu katlanabilir telefon olarak geri getirdi. Razr, kitap üzere katlanmak konumuna kapaklı telefonlar üzere katlanıyor. Bu yeni fikir, katlanabilen telefonların şu anki başkanı olan Samsung Galaxy Fold‘a önemli bir rakip olacak üzere görünüyor.

Samsung’un telefonu, telefon ve tablet arasında bir konumda konumlanırken Razr, yeni oluşturduğu kategoriyle ekran boyutunu daima olarak büyütme teşebbüsüne adeta meydan okuyor.

Hangisini tercih edeceğiniz konusunda muhtemelen bir fikriniz aslında var. Biz, bu metnimizde telefonlar arasında bulunan özellik ve tasarruf farklarını ortaya çıkarmaya çalışacağız.

Tasarım

İki telefonun da cazipliği, dizaynından geliyor. İnce bir yapıya sahip olan Razr’ı taşımak kolay. Samsung Galaxy Fold ise medya izleme ve oyunlar için geniş bir ekran yeri sunuyor.

Motorola’nın Huawei Mate X üzere ekran yerini daha da büyüten katlanabilir telefonların tam aksi yana yanlışsız gitmesi, dikkate paha. Açıldığında 6,2 inç ekran boyutuna (ve Xperia 5’in en uzunluk oranına) ulaşan Razr, katlandığında iPhone 11 Pro Max’in yarı boyutuna küçülüyor.

Razr’ı katladığınızda size 2,7 inçlik bir ön ekran ve 16MP’lik bir kamera kalıyor. Telefonun menteşe hareketi akıcı olsa da, açıp kapamak birinci telefonda olduğu kadar kolay değil. Yani tek elle açıp kapamayı öğrenmeniz gerekebilir.

Razr’ın dizaynında hayal kırıklığı oluşturan kimi şeyler de var. Örneğin kenardaki düğmeler biraz keskin ve basılması sıkıntı. microSD slotuna da sahip değilsiniz, lakin bu Samsung’un telefonu için de beğenilen. Bunlara ek olarak iki telefonda da 3,5mm kulaklık girişi bulunmuyor.

Ekran

Galaxy Fold, devasa bir AMOLED ekranla geliyor ve 1536×2152 çözünürlük sunuyor. 4,6 inçlik Razr ise 720×1680 çözünürlüğe sahip lakin kalın çerçeveleri görünümü bir ölçü bozuyor. Ön yüzdeki 2,7 inçlik ekran, 800×600 çözünürlüğü ile selfie yakalamaya imkan tanıyor. Bu ekranı umumiyetle bildirileri ön izlemek için kullanıyorsunuz.

Galaxy Fold’un 4,6 inç ön ekranı ise tam olarak işlevsel bir telefon ekranı. Biraz küçük ve biraz karanlık olsa da bu ekranla Android’i tam olarak kullanabiliyorsunuz.

Kamera

Razr’ın en çok kullanacağınız 16MP kamerası, uygunlaştırılmış kamera yazılımıyla düzgün sonuçlar veriyor. Kamera pratiği, fotoğraf, görüntü, karanlık modu üzere işlevlerle hayli yalın. Ana kamera, telefon katlıyken küçük ekranla birlikte selfie yakalamak için kullanılabiliyor. Bu biçimde medyalı görüşme de yapabiliyorsunuz.

Ön ekranda görüntülü sohbet yaparken karşı tarafı daha büyük ekranda görmek isterseniz, ekranı açtığınızda konuşma otomatik olarak ekrana aktarılıyor.

Galaxy Fold’un altı kamerası, daha evvelki Galaxy amiral gemilerinden alınmış. Dışa bakan kamera, Galaxy Note 10’un ön kamerası ve kâfi bir kamera. Cihazı düz hale getirdiğinizde Galaxy 10 Plus’tan alınan 10MP selfie ve 8MP kamerasını görüyorsunuz. Bu ikili, çoğunlukla medyalı sohbet ve selfie için kullanılıyor.

Galaxy Fold’un art kamera serisi ise Galaxy S10 Plus’tan geliyor: 12MP standart, 12MP telefoto ve bir ultra geniş lens. Bu kameralar kusursuz olsalar da, Note 10’un art kameraları seviyesinde değiller.

Snapdragon 855, 12GB RAM ve 512GB depolama ile Samsung Galaxy Fold, çok daha güçlü. Motorola Razr da elbette yavaş değil. Snapdragon 710 işlemci, 6GB RAM ve 128GB depolamayla gelen telefon, gereğince süratli.

İki telefon da Android 9 Pie ile geliyor. Galaxy Fold’un uzun vadedir Android 10 güncellemesini alması bekleniyor.

Yorum Ekle