Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mor soğanın yararları nelerdir? Mor soğanı sütle karıştırıp içerseniz ne olur?

Mor soğanın yararları nelerdir? Mor soğanı sütle karıştırıp içerseniz ne olur?

En eski çağlardan beri tüketilen besinlerden biri olan soğanın beyazın yanı sıra yeşil ve mor renkleri de bulunur. İçeriğindeki sulfosid husus sayesinde mor rengini alan mor soğan antioksidan bakımından epeyce zengindir.Alternatif tıp eksperleri münhasıran sütle bir arada kaynatılıp tüketildiğinde üst teneffüs hastalıklarına doğal ilaç olduğunu vurguluyor. Mor soğanın yararları nelerdir?

İnsanlık tarihiyle neredeyse tıpkı olan soğan önceleri zambakgillere mensup olduğu sav edilmişse de yapılan araştırmalarda soğanın koku ve tadı bakımından başlı başına bir cins olduğu kanısına varılmıştır. Toprağa gömülen tohumların toprak altına büyümesinden ötürü soğan yetiştiği toprağın tüm özelliğini alır. Bu sayede güçlü hususlar içerir. Beyaz, yeşil ve mor soğanın yanı sıra arpa soğan stilinde da boyutuna nazaran çeşitleri vardır. Besin olarak tüketilen soğan tıpkı vakitte alternatif tıpta ve ilmî tıpta da ilaç prodüksiyonunun ham unsurunda kullanılır. İltihap temizlemede tesirli olan soğan çeşitleri arasında antioksidan bakımından en zengini mor soğandır. Mor soğan vücutta ödem tutmaz. Bağımsız radikal hücreleri de kısa müddette vücuttan atılmasını sağlar. Mor soğan ekseriyetle ve Şili üzere devletlerde tüketilir. Anavatanı her ne kadar tam olarak bilinmezse de Hindistan’dan İpek yolu aracılığıyla yayıldığı iddia edilir. Pizza ve makarna yemeklerinin soslarında kullanılan mor soğan, beyaza nazaran daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Lakin acılık bakımından da epey serttir. İçerisindeki sulfosid güçlü bir antioksidan hizmeti görür. Birtakım alternatif tıp mütehassıslar bilhassa kalp çarpıntısı yaşayan hastalara mor soğan suyunu önerir. 

MOR SOĞANI SÜTLE KARIŞTIRIP İÇERSENİZ NE OLUR?

Alternatif tıp mütehassıslarının araştırmalarına nazaran mor soğanı süt ile kaynatılıp tüketildiğinde mahsusen yüksek tansiyonu düşürmede yarar sağlar. Bunun yanı sıra vücuttaki iltihabı atar. Münhasıran bayanlarda daha sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarını bitirmede tesirlidir. Ama eksperler tekrar de bu şekil karışımları kesinlikle bir doktora başvurarak yapılmasını tavsiye eder. Güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan mor soğan, üst teneffüs yolları illetlerinden etkilenen boğaz ve sinüs yollarının temizlenmesini destekler. Bağışıklık sistemindeki antikorların sistemsiz çalışmasını önler.

MOR SOĞANIN YARARLARI NELERDİR?

Mor soğan içerdiği bileşikler sayesinde kan orantısını dengeleyerek andaki yararlı hücrelerin nispetini artırır. Mütehassıslar kansızlık sorunu yaşayan insanların günde bir bardak mor soğan suyu içmesini öneriyor.

Tendürdiyot hizmeti olan mor soğan suyu yanık ve yaraların mikrop kapmasını önler. Şiddetli burun kanamaları esnasında mor soğanı ikiye bölün ve koklayın. Bu pratik kanamayı kesmede yardımcı olacaktır. Tıpkı devirde adet periyodunda şiddetli yaşanan sancılar içinde birebirdir. 

Çabuk kırılan tırnaklarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız. Bir mor soğanı kaynatın içerisine bir diş sarımsak ekleyin ve su soğuduktan sonra elinizi su da 10 dakika bekletiniz. Hem tırnaklarınızı güzelleştirir hem de çabuk uzamasını sağlar.

Böbrek ve safra kesesindeki taşları kuma döndürerek acı çekmeden idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun için bir mor soğanı kaynatın ve sabahları aç karna içiniz.

Vücutta oluşan ödemleri atmak içinde mor soğan suyunu aç karna tüketmenizde yarar var. Mide kanamaları ya da karın ağrıları için ise mor soğanı dilimleyiniz. Bir bardak ılık süt ile birlikte tüketiniz. 

Boğazda biriken iltihabı atmak için ise mor soğan suyunun içerisine bir yemek kaşığı bal karıştırarak tüketebilirsiniz. 

Yorum Ekle