Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Monster Tulpar T7 V21.2’yi İnceledik! İşte Özellikleri ve Oyun Performansı!

Monster Tulpar T7 V21.2’yi İnceledik! İşte Özellikleri ve Oyun Performansı!

Evet, severlerin beklediği an geldi diyebiliriz. Yeni Intel işlemciler, güncellenen RTX ekran kartları ve bu ikisini bir arada bizlere sunan Monster’ın yeni canavarları ahir piyasaya sunuldu ve şimdilerde yavaş yavaş sahiplerine ulaşıyor. Monster’ın yeni modelleri arasında çok sayıda seçenek var, bizim de elimizde bunlardan Tulpar T7 V21.2 nokta alıyor. Bu incelememizde Monster Tulpar T7 V21.2‘yi tüm detaylarıyla kıymetlendirecek, sahip olduğu değerli özelliklerinden bahsedecek, performans notlarını ele alacak, oyunlarda koşturacak ve elbette benchmark testlerini de uygulayacağız. O halde hazırsanız başlayalım. İşte önünüzde Tulpar T7 V21.2 incelemesi.

Monster Tulpar T7 V21.2 Tasarımı Nasıl?

Monster, Tulpar T7 V21.2 ile hem güçlü özellikler sunuyor hem de çevresel detaylarla zenginleştirilmiş bir tasarruf vadediyor. Laptop’ın en değerli özellikleri arasında, Intel’in yeni 10’uncu nesil Comet Lake işlemci ailesinden Core i7-10750H CPU‘nun bulunması ve buna, NVIDIA’nın şimdi geçtiğimiz ay piyasaya sürdüğü yeni RTX 20 serisi mobil işlemcilerinden RTX 2070‘in eşlik etmesi bulunuyor. Elbette yalnızca bunlar da değil. Elimizdeki laptop’ın ekranı 144Hz tazeleme suratına sahip, yeni Wi-Fi 6 desteği var ve daha pek birçok bu laptop ile elimizin altında. Artık evvel dizaynından başlayalım, akabinde da yavaş yavaş gayri noktalara hakikat devam edelim.

Tulpar T7 V21.2, Monster’ın Tulpar serisinden aşina olduğumuz tasarım hatlarını önümüze getiriyor. 17.3 inç boyutlu ekranı etrafında geniş bir gövdeye sahip olan laptop, böylelikle oyuncuların aradığı geniş manzara meydanını, geniş klavye ve palmrest kesimini önümüze getiriyor.

Siyah renkli sade görünümde tasarlanan laptop’ın hem dış yüzü hem iç yüzü mat gereçten oluşuyor. Bu sayede elinizi laptop’ın üzerinde gezdirdiğinizde âlâ bir hissiyat sağladığını söyleyebiliriz.

Monster’ın acilen her modelinde gördüğümüz üzere RGB ışıklandırmalı tasarım bu modelde de mevcut. 4 nahiye RGB ile aydınlatılan klavyenin bu aydınlatmasına, laptop’ın ön kenarında bir ışık şeridi de eşlik ediyor. Bu aydınlatma meydanlarını dilediğiniz üzere renklendirebiliyor ve farklı efektler uygulayabiliyorsunuz. Bunu artık birçok oyuncunun bildiği üzere, Monster Denetim Merkezi üzerinden yapıyoruz. Buna az sonra geleceğiz.

Numerik tuş kadrosunun da bulunduğu geniş klavyenin altında tekrar buna tasarrufu kolay tutacak cinsten geniş bir touchpad yeri da nokta alıyor. Elbette oyuncular daha çok mouse kullanacaklar, gelgelelim mobil tasarruflarda bu touchpad’den de hem geniş alan sunması hem kaygan yüzeyiyle epeyce yararlanacağınız haberini de verelim. Bu arada bu touhcpad’i kullanmayacağınız durumlarda elbette kilitleyebiliyorsunuz.

Laptop’ın muhitine baktığımızda, sağ kenarda  2 adet USB 3.1 Gen 1 portunun ve kart okuyucunun olduğunu görüyoruz. Sol yanda ise USB 3.1 Gen 2 portu bulunuyor ve kulaklık ile mikrofon girişleri de tıpkı meydanda bölge alıyor. Art tarafta da Thunderbolt 3, tam boyutlu HDMI ve Gigabit Ethernet portu mevcut durumda.

Tekrar bu kısımda ve yan sahalarda havalandırma mazgallarını görmek mümkün. Laptop’ta yekun 4 havalandırma çıkışı bulunuyor. Tulpar T7 V21.2’de 3. Nesil Xcooling soğutma teknolojisi kullanılmış ve bu tahlil sahiden de hayli işe yarıyor. 8 mm’lik çift fanın yan aldığı termal yapıda soğutma sistemi tesirli çalışıyor. Ancak bir o kadar da gürültülü olduğunu söylememize sanıyoruz ki gerek yok.  Özellikle Turbo moda aldığınızda, maksimum performans sağlıyorsunuz tahminen fakat fan sesi de elbette yükseliyor.

Lakin doğal ki laptop her devir gürültülü çalışmıyor. Ekranın çabucak altındaki güç butonunun yanındaki tuş ile, Tulpar T7 V21.2’nin farklı modlarında gezinebiliyorsunuz. oynamadığınız vakitlerde ofis modunu kullanabilir ve böylelikle çok sessiz halde çalışabilirsiniz. Ayrıyeten oyun ve Turbo mod üzere seçenekler de burada nokta alıyor.

Bu değişikliği bu tuş vasıtasıyla yapabileceğiniz üzere, Monster Denetim Merkezi üzerinden de yapabiliyorsunuz pek doğal. Yazılım içinde daha pek çok ayar var. Işıklandırma meydanlarının renklerini değiştirebiliyor, ekranın manzarasını standart, oyun, sinema, ofis halinde değiştirerek ayrıyeten renk idaresinde bulunabiliyor ve sisteminizin performans takibini yapabiliyorsunuz.

Son olarak Tulpar T7 V21.2’de, 2W’lık çift hoparlörün bulunduğunu ve ses desteğinin THX Spatial Audio ile sağlandığı malumatını de verelim. Hoparlörler hoş ses veriyor, gelgelelim elbette oyunlarda yükselen fan sesinden ötürü kulaklığı tercih edeceğiniz de açık.

Monster Tulpar T7 V21.2 Ekran Özellikleri Neler?

Tulpar T7 V21.2’de 17.3 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlükte bir ekran kullanılmış. Oyuncuların ışık yansımalarından etkilenmemesi için mat yüzeyden oluşan bu ekran, IPS LED panele sahip. 144Hz tazeleme suratı ile pürüzsüz bir performansı elde edeceğiniz üzere, sıradan tasarruflarda da ekranın akıcılığından pek şad kalacaksınız. Velev internet sahifeleri arasında dolaşın, velev yalnızca farenin imlecini ekranda kaydırın, 60Hz’den sonra bu panel size yağ üzere gelecek demek pek mümkün.

Yalnız yüksek tazeleme suratına sahip ekranların şöyle bir olumsuz tarafı var, o da, bir daha geçmişe dönmek istememeniz. Yani 144Hz ve üstü tazeleme suratına sahip bir ekranın önüne geçtikten sonra, bir daha 60Hz kullanmaya muhtemelen tahammül edemeyeceksiniz.

Laptop’ın ekranın ayrıyeten ince kenar çerçevelerine sahip olması da hayli şık bir detay. 3 taraftan da ziyadesiyle inceltilmiş olan çerçeveler, böylelikle imgeyle geniş ölçekte buluşabilme imkanı tanıyor. Üst kenarın ince tutulmuş olmasından ötürü web kamerası laptop’ın alt kenarına yerleştirilmiş. Bu kamera HD çözünürlükte ve çift mikrofon ile destekleniyor. Imaj manasında tatmin edici ama ekranın altına yerleştirilmiş olması sebebiyle manzaralı görüşme yaptığınızda, kamera açısı sorun yaratabiliyor; bunu da söylememiz gerek.

Kameraya ait bir gayri özellik ise, bu kameranın kızılötesi sensör ile desteklenmiş olması. Evet, yüz tanıma sistemi Tulpar T7 V21.2’de bulunuyor. Böylelikle bu kamera yoluyla Windows Hello üzerinden yüzünüzü taratabiliyor ve inançlı oturum açma ayrıcalığından faydalanıyorsunuz.

Monster Tulpar T7 V21.2 Teknik Özellikleri Neler?

Artık gelelim Tulpar T7 V21.2‘nin teknik takımına ve sonrasında da en heyecanlı yanı olan performansına ait notlarımıza.

Başta da söylediğimiz üzere Monster’ın yeni eser ailesi, gerek Tulpar gerek Abra modelleriyle birlikte Intel’in yeni 10’ncu nesil Comet Lake işlemcileriyle yenilendi. Böylelikle selef modellere nazaran daha yüksek performans sağlanabilirken, elbette güncellemeyle yeni yeteneklerin de kapısı aralandı.

Tulpar T7 V21.2 işlemcisi, Core i7-10750H. 2020’nin 2. çeyreğinde piyasaya çıkan bu taze mobil işlemci, 6 fizikî çekirdeğe sahip ve 12 iş parçacığı içeriyor. 12 MB Intel Smart Cache önbelleğe sahip işlemci temel frekansta 2.60 GHz’de çalışıyor lakin yük altında bu katlanarak yukarıya çıkıyor. O denli ki, Intel Turbo Boost Max 3.0 teknolojisi ile 4.80 GHz frekansa, Intel Termal Sürat Artışı ile bir arada ise 5.0 GHz frekansa değin dokunabiliyor. 45.8 GB/s’lik bant genişliği içermesi de eforu.

Elbette bu işlemciden bu laptop’ta en çok oyunlarda faydalanacaksınız, ama yalnızca oyunlarla hudutlu olmadığınızı da bilmeniz epey kıymetli. Çünkü bu işlemci tam bir performans canavarı. Böylelikle bu laptop ile görüntü render süreçleri yapabilir, yüksek performans gerektiren pratikleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buna ek olarak masaüstü işlemcilere kıyasla daha az güç tüketmesi de elbette kıymetli bir artı. 45 watt‘lık TDP kıymetiyle gelen yeni işlemci ile birlikte etraf faktörlerinden de kazanım sağlıyorsunuz.

Mesela Wi-Fi 6 desteği böylelikle Tulpar T7 V21.2’de mevcut durumda. 802.11ax olarak da bilinen yeni nesil ağ ile birlikte Wi-Fi 5’e kıyasla yüzde 50’ye kadar done aktarım suratları yakalanabiliyor. Ayrıyeten DDR4-2933 MHz desteği de geliyor. Laptop’ta da buna münâsib olarak yekunda 16 GB kapasiteli çift slot Samsung 8 GB DDR4 RAM mahal alıyor. Her vakit söylüyoruz, tercih yaparken çift kanal bellek tasarrufunu tercih etmeniz, verimli performans açısında bilhassa değerli. Bu modelde de bu karşılanıyor.

Tulpar T7 V21.2’de depolama ünitesi tercihi de Samsung’un PM981a M.2 SSD‘sinden yana kullanılmış. Verilen rakamlara nazaran 3500 MB/s sıralı okuma, 2900 MB/s sıralı yazma performansı gösteren bu SSD, bizim yaptığımız CrystalDiskMark testinde de 3431 MB/s sıralı okuma, 2980 MB/s sıralı yazma performansı göstererek bu sonuçları karşılıyor. Bu arada disk kapasitesinin de 512 GB olduğunu belirtelim. Yani yeteri kadar alan mevcut. Gelgelelim yeniden de bu yetmez ise, laptop’da 2. bir M.2 SSD portu daha yan alıyor. Dilerseniz revize yapabilirsiniz.

Monster Tulpar T7 V21.2 Performansı Nasıl?

Evet, geldik artık en can alıcı noktaya. Bu adımda Tulpar T7 V21.2’nin performansına bakacağız. Gelgelelim saf ki evvel yenilenen RTX ekran kartının detaylarından bahsedelim.

NVIDIA, geçtiğimiz ay GeForce RTX 2070 ve GeForce RTX 2060 mobil GPU’larını güncelledi ve Refresh ismiyle önümüze çıkarttı. Elimizdeki Tulpar T7 V21.2’de de bunlardan RTX 2070 Refresh bölge alıyor ve selef modele nazaran daha ziyade performans ve daha düzgün güç verimliliği sağlıyor. Saat suratlarında da artış görünen yeni GPU’da 8 GB GDDR6 bellek mekan alırken, 256-bit bellek veriyolunun kullanıldığını da söyleyelim.

Ekran kartı epeyce yeni ve bu nedenle sürücü güncellemesine dikkat etmeniz performans açısından ziyadesiyle ehemmiyet arz ediyor. Tulpar T7 V21.2 elimize birinci geçtiğinde Game Ready Driver‘ı eski versiyondaydı ve Güncelleştirmeleri Denetim Et dediğimizde de bu driver’ın aktüel olduğunda ısrar ediyordu. Bu tip sorunlar her ekran kartı tazelemesinde önümüze çıkabiliyor. Ama NVIDIA‘nın web sitesinden 445.98 düzeltme sürücüsü sürümünü bulabiliyorsunuz. Bunu yükleyerek ekran kartının performansını arttırmanız mümkün.

Evet, diyelim bu güncellemeyi yapmadınız; o devir ne olur? Mesela Call of Duty: Çağdaş Warfare‘de 40 fps civarında takılı kalırsınız. Lakin güncellemeyi yaptıktan sonra bunun 3 katına kadar çıktığını görüyorsunuz. Muhtemelen önümüzdeki günlerde NVIDIA’dan daha yeni sürücüler gelecek ve böylelikle yeni oyunlarda da hem ekran kartının tüm potansiyelinden faydalanma imkanı tanınacak hem de daha stabil performans sağlanacak.

Pekala, o halde artık sizlerle birlikte evvel Tulpar T7 V21.2’nin sentetik benchmark’larına bir bakalım, akabinde da gerçek devirli performanslarına geçelim ve doğal ki ekran kartının Ray Tracing, yani Işın İzleme özelliğinin yarattığı farka da bakalım.

Monster Tulpar T7 V21.2, benchmark testlerini ve gerçek devirli oyun performansını derhal yukarıdaki medyamızı izleyerek görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, laptop’ın benchmark’ları ve gerçek devirli oyun performansını da gördükten sonra artık artık yavaş yavaş sonuca bağlayalım. Monster, mahsusen yeni Intel işlemci ve şimdiki NVIDIA ekran kartıyla bir arada Tulpar T7 V21.2 ile nitekim hoş bir işe imza atmış. Bilhassa Call of Duty: Asrî Warfare oyununda da gördüğümüz üzere ortalama 120 fps – 130 fps bedelleri almanız çok mümkün ki, bu sonuç oyunun tüm grafik ayarları maksimimize edildiğinde önümüze çıkıyor. Pek olağan ki bu senaryoda RTX, yani NVIDIA Işın İzleme özelliği de açık durumda. Öte yandan grafik ayarlarında mahal alan Render Resolution kısmının ölçeğini düşürerek yahut grafik detayları üzerinde oynayarak 170 fps‘leri görmeniz de çok doğal. Fakat her iki senaryoda da zati ziyadesiyle akıcı bir oyun deneyimi elde ediyorsunuz. Bu mealde bu konfigürasyonun hakkını veren bir model olmuş Tulpar T7 V21.2.

Aktüel ve güçlü sistem detayları ile sağladığı performansa ait laptop’ın fiyatına baktığımızda da rakiplerine kıyasla çok uygun bir fiyat çizgisinde bulduğumuzu söyleyelim. Tulpar T7 V21.2’nin fiyatı 14699 TL. Bu manada maliyet/fayda nispetiyle hayli savlı olduğunu söyleyelim. Ayrıyeten içeriğinde Windows 10 işletim sisteminin şurası olduğu ve ek olarak 1 aylık Xbox Game Pass üyeliği içerdiği haberini de verelim.

CHIP Online Notu: %92

ARTILAR

+ Üst gömlek performans
+ RTX 2070 Refrest ve Intel Comet Lake işlemci
+ 144Hz ekran
+ Yüz tanıma destekli kamera
+ RGB ışıklandırmalı klavye
+ Geniş ilişki seçeneği
+ Upgrade seçenekleri
+ Disk performansı & ek M.2 slotu
+ Çift kanal bellek tasarrufu
+ Wi-Fi 6

EKSİLER

– Kameranın bölgesi
– Turbo modda fan sesi

Monster Tulpar T7 V21.2 Teknik Özellikler

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-10750H 5.0 GHz
 • Çekirdek: 6
 • Ekran: 17.3 inç IPS Mat LED 144Hz (1920×1080)
 • Bellek: 16 GB (2×8 GB) Samsung 2933MHz DDR4
 • SSD: 512 GB Samsung PM981a M.2
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 2070 (2020) 8 GB GDDR6 256-Bit DX12 Refresh
 • Ses: 2x 2W Hoparlör THX Spatial Audio
 • Kontaklar: USB 3.1 Gen 1 (2 adet), USB 3.1 Gen 2 Type-A, Thunderbolt 3, HDMI, kart okuyucu, Gigabit Ethernet, BT 5.1, 802.11ax Wi-Fi 6
 • Boyutlar: 391 x 260 x 18.9 mm
 • Yük: 2.1 kg.

Kimler Monster Tulpar T7 V21.2 Almalı?

Üst seviye oyun performansı isteyen ve oyun dışında da güçlü ve aktüel bir dizüstü bilgisayar arayışı olanlar Monster Tulpar T7 V21.2’den ziyadesiyle şad kalacaklardır.

Monster Tulpar T7 V21.2 Alternatifleri Nelerdir?

Monster Tulpar T7 V21.2’in konfigürasyonunu güncelleyebilirsiniz. Ayrıyeten bu fiyat sizin için yüksekse, Tulpar T7 V20.2 modelini de değerlendirebilirsiniz. Yeni modeller arasında çok sayıda seçenek nokta alıyor.

Yorum Ekle