Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Monster Tulpar T7 V19.5 incelemesi Monster Tulpar T7 V19.5 İnceleme

Monster Tulpar T7 V19.5 incelemesi Monster Tulpar T7 V19.5 İnceleme

 • Oyun performansı
 • RTX 2070 ile başarılı RTX deneyimi
 • Sound Blaster 5 ses desteği
 • SSD performansı
 • Mekanik RGB klavye
 • 144Hz panel
 • Çift kanal bellek tasarrufu
 • Dahili HDD yok
 • Yük altında fan sesi
Özetle

Sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Tulpar T7 V19.5 performansıyla çok başarılı bir model oluyor. Günümüz oyunlarını üst seviye grafik detaylarıyla oynayabileceğiniz üzere, yeni nesil RTX destekli oyunlarda da yararlanabileceğiniz laptop, öteki bahsettiğimiz muhit detaylarıyla da şu sıralar ülkü bir oyun bilgisayarı satın almak isteyenlerce mutlu kalacakları bir model olacaktır kanısındayız. Fiyatıyla da istikrarlı bir model olan Tulpar T7 V19.5, piyasada 12299 TL fiyatla şu an bulunabiliyor. Bu mealde şu an rakip modellerle de kıyasladığımızda, Tulpar T7 V19.5 fiyat/performans konusunda da öne çıkan bir model oluyor.

Kimler Almalı

RTX desteğine sahip, üst seviye teknik takım barındıran ve fiyat/performans orantısıyla dikkat çeken bir dizüstü bilgisayar arayanlar Monster Tulpar T7 V19.5’i tercih edebilirler.

Monster’ın üst kategoride fiyat/performans orantısıyla dikkat çeken Tulpar T7 V19.5’i inceledik.

Oyunculara şahsi değerli dizüstü bilgisayarlar üreten Monster’ın geçen ay Tulpar serisinden T7 V19.6 modelini incelemiştik hatırlarsanız. O modelde RTX 2080 ekran kartı mekan alıyordu ve buna bağlı olarak da fiyatı 15 bin TL civarındaydı. Sizlerden gelen icmaller, tıpkı kasanın bir tık alt segmenti, yani elimizdeki RTX 2070 ekran kartlı Tulpar T7 V19.5’in incelemesi konusunda birleşince, biz de bu sefer Tulpar T7 V19.5‘i ofisimize konuk ettik. Madem o denli, artık kelamı daha çokça uzatmadan Monster’ın RTX 2070’li bu modelini incelemeye başlayalım.

Monster Tulpar T7 V19.5 Tasarım

Tulpar T7 V19.5, dizaynıyla tıpkı geçen ay incelediğimiz T7 V19.6 ile emsal yapıda bir dizüstü bilgisayar. 17.3 inç büyüklüğünde bir ekrana ve tıpkı boyutlara sahip olan laptop, 27 mm kalınlığında ve 2.5 kilogram tartısında bir model.

İnce ekran paneli ve geniş klavye yüzeyi bulunduran laptop’ta, numerik tuş grubu da konum alıyor. Mekanik yapıda olan klavyesi böylelikle oyuncuların aradığı çeşitten olurken, tıpkı devirde yazı yazarken de keyif veriyor. Bu sayede oyunculara şahsi bir model olurken, dengeyi muhafazayı da başaran laptop, elbette klavyesinde ışıklandırmayı ihmal etmemiş. RGB ışıklandırma klavyede konum alıyor ve bunu dilediğiniz üzere değiştirmeniz mümkün. Bunu laptop’ta yan alan Monster Denetim Merkezi üzerinden yapabiliyorsunuz. Burada ışıklandırma özelinde epey geniş seçenekler mahal alıyor. 16 farklı aydınlatma efekti seçebiliyor, ışığın parlaklığını, suratını ve tarafını tayin edebiliyorsunuz. Yeniden yazılım üzerinden elbette laptop’ın güç seçeneklerine ait ayarı da yapabilmeniz mümkün. Bu arada güç tuşunun yanında taraf alan tuştan, süratlice oyun modu ve ofis modu arasında seçim de yapabilirsiniz.

Tulpar T7 V19.5, ince bir ekran çerçevesine sahip, lakin üst kenarda HD bir web kamerası mahal alıyor. Ayrıyeten art yüzeyde de ışıklandırmalı Monster logosunun bölge aldığını da yeniden söyleyelim.

Laptop’ın ilişkilerine baktığımızda, geniş seçeneğin bölge aldığını görüyoruz. 2 adet USB 3.1 Gen 1 portu bulunduran laptop, başkaca USB-C ve USB 2.0 portlarına da yan veriyor. HDMI’dan tutun da 2 adet Mini DisplayPort 1.2 girişi ile tekrar imaj aktarım konusunda da çok seçeneğiniz var. Öte yandan Gigabit Ethernet port ve kart okuyucu da fizikî irtibatlar arasında bulunuyor. Kablosuz ilişkiler arasında ise, artık çabucak her Monster notebook’ta görmeye alıştığımız üzere çift kanallı 802.11ac Wi-Fi desteği ve Bluetooth 5 mevcut.

Monster Tulpar T7 V19.5 Teknik Özellikler

İnce ekran çerçeveleri ile çevrili 17.3 inç büyüküğünde bir ekran bulunduran notebook’ta, panel 144 Hz tazeleme suratına sahip. Yüksek tazeleme oyunlardaki performansı arttıracak unsurken, panelin mat materyalden oluşması da yansımaları azaltacak olmasıyla sevindirici bir detay oluyor. Ekran 1920×1080 piksel çözünürlüğünde manzara üretiyor. Notebook’ta bulunan ekran kartı da başta söylediğimiz üzere RTX 2070 olunca, ekranın 144Hz tazeleme suratı ile birlikte Full HD çözünürlükte keyifli bir oyun deneyimi sunuyor laptop bizlere. Laptop’ın oyun performansına esasen az sonra yakından bakacağız.

Teknik takımında, ekran kartı dışında vesair modelle misal yapıda olan Tulpar T7 V19.5, işlemci olarak Core i7-9750 işlemci bulunduruyor. 6 çekirdekli yapıda bu işlemci maksimum eforla 4.5 GHz frekansa erişebiliyor. 16 GB RAM bulunan modelde, RAM’lerin 8 GB’lık çift kanal olarak tercih edilmiş olması hoş bir seçim olurken, SSD de ADATA SX8200 M.2 olarak yan alıyor. 256 GB kapasiteli bu disk, 3500 MB/s sıralı okuma ile 1200 MB/s sıralı yazma arası performans gösteriyor. Bizim de CrystalDiskMark‘ta yaptığımız testte 2923 MB/s sıralı okuma, 1028 MB/s sıralı yazma bedellerine ulaştığını bu noktada söyleyelim. Bu modelde yeniden ayrıyeten bir M.2 slotu daha mevcut. Öte yandan yeniden 2.5″ disk ortamı da taraf alıyor. Böylelikle disk kapasitesini farklı yollarla genişletmeniz mümkün hale geliyor.

Tulpar T7 V19.5’te tekrar başkaca geniş bir soğutma sistemi kullanılmış. Çift fan bulunduran laptop, tekrar 4 taraflı hava çıkışını kullanıyor. Bu sayede süratli formda soğutulan iç yapı, oyunlarda da tesirini gösteriyor. Artık yavaş yavaş notebook’un ekran kartına ve oyun performansına geçelim.

Monster Tulpar T7 V19.5 Performans

Tulpar T7 V19.5, 8 GB kapasitesinde GDDR6 belleklerden güç sağlayan GeForce RTX 2070 ekran kartıyla pek başarılı bir performans gösteriyor. Ray Tracing’i bu incelememizde çok detaylı ele almayacağız, çünkü bir önceki Tulpar T7 V19.6 incelememizde Ray Tracing‘in ne olduğundan DLSS‘in ne yarar sağladığından uzun uzadıya bahsetmiştik. Gelgelelim kısaca değinecek olursak, Ray Tracing’in NVIDIA’nın oyunlarda gerçek devirli ışın izleme teknolojisi olduğundan ve bu teknoloji ile bir arada oyunlarda ışığın fizikî davranışı simüle edilerek, gerçek devirli olarak nesnelerle etkileşime geçebilmesinin mümkün hale geldiğinden kelam edebiliriz. Bunu da oyunlarda pratik halde çarpıcı yansımalarla bir arada görüyoruz ki, az sonra laptop’ı denediğimiz Control oyununda da bunu göreceğiz.

Tulpar T7 V19.5’i kullandığımız mühlet boyunca bilhassa RTX desteğiyle dikkat çeken Metro Exodus ve Control oyunları ile şimdi taze oyunlardan Call of Duty Çağdaş Warfare oynadık. Her 3 oyunda da çok akıcı bir performans gösteren laptop, Metro Exodus‘ta tüm grafik detayları açık seviyede 55 ila 80 FPS arası performans göstermeyi başardı.

Control‘u ise 2 farklı grafik ayarlarıyla değerlendirdik. Bunlardan birincisinde orta grafik ayarları ise 85 FPS üzeri aldığımızı söyleyelim. RTX’i de açıp grafikleri de yüksek kaliteye getirirseniz ise bu sefer 50 – 65 FPS arası alıyorsunuz. Bunlar da pek ehil sonuçlar.

Call of Duty Çağdaş Warfare‘de ise ziyadesiyle tesirli bir sonuç veren Tulpar T7 V19.5, 100 FPS civarında sonuçlar üretti. Her 3 oyunda CPU ve GPU ısısı referans değerlerdeyken, elbette performans modunda fan sesinin yüksek çıktığını da söylemek gerek.

Pekala, Tulpar T7 V19.5, Control, Metro Exodus ve Call of Duty Çağdaş Warfare’de nasıl bir performans göstermiş. Artık sizlerle bir arada yakından bakalım; RTX farkını da yakından görelim.

Monster Tulpar T7 V19.5, Call of Duty: Asrî Warfare, Metro Exodus ve Control gerçek vakitli oyun performansını çabucak yukarıdaki görüntümüzü izleyerek görebilirsiniz.

Monster Tulpar T7 V19.5 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Monster Tulpar T7 V19.5
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 85
Üretici Monster
Umumî
İşletim Sistemi FreeDos
Core i7-9750H
Ekran ve Grafik
Ekran 17.3 inç
Ekran Paneli IPS
Grafik NVIDIA GeForce RTX 2070
Grafik Kapasitesi 6 GB
Bellek ve Depolama
Optik Sürücü Yok
Kontaklar
USB 3.1 2
USB 2.0 1
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Var
VGA Yok
Ethernet Gigabit Ethernet
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ac
Kart Okuyucu Var
Tartı 2.5 kg

Satın Al

Alternatifleri

Monster Tulpar T7 V19.5’e alternatif olarak RTX 2080’li bir model arıyorsanız yeniden Tulpar T7 V19.6 modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle