Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Monster Huma H4 V3.2 incelemesi  Monster Huma H4 V3.2 İnceleme

Monster Huma H4 V3.2 incelemesi Monster Huma H4 V3.2 İnceleme

  • Ülkü pil ömrü
  • Bakım hizmeti
  • Kompakt yapı
  • Uygun performans
  • 802.11ac Wi-Fi & Bluetooth 5
  • 512 GB M.2 SSD
  • Ek M.2 slotu
  • Klavye tasarımı
  • Kart okuyucu yok

Oyun bilgisayarı dendiğinde akla gelen Monster, artık iş bilgisayarı dendiğinde de akıllara gelebilir, çünkü Monster, Huma serisiyle bu ortama odaklanıyor.

Monster İş Bilgisayarı

Kaldı ki, yüksek performanslı bir iş bilgisayarı arayanlar da kuşkusuz Monster’ın oyun bilgisayarlarından yararlanıyorlardır, lakin elbette kaslı yapısı ve oyunculara has tasarımı sebebiyle profesyonellere tutarlı olmadığı aşikar. Yoksa bi render süreci olsun, bir Photoshop, ilistrasyon çalışması yahut animasyon girişimi olsun, dizüstü bilgisayar platformunda Monster’ın daha evvel çok sayıda incelediğimiz laptop modelleri performansıyla bu ortamda çok ehliyetli esasen.

Monster Huma Serisi

Gelgelelim daha mobil, daha kompakt, dizaynıyla da daha sade bir laptop arayanlar için bunlar pek münasip değil. Bu kullanıcılar da artık aradıklarını Huma serisinde bulacaklar.

Monster’ın Huma ailesinden bu defa 2’inci modeli inceliyoruz. Daha evvel Huma H4 V2.1‘i incelemiştik. Yeni model ise Huma H4 V3.2 olarak önümüze çıkıyor ve yenilenmiş teknik takım ışığında farklılıklar gösteriyor. Artık Huma H4 V3.2’yi tüm detaylarıyla değerlendirmeye başlayalım. Bakalım bu laptop olmuş mu?

Monster Huma H4 V3.2 Özellikleri Neler?

Acilen evvel teknik takımdan bahsederek başlamak istiyoruz. Çünkü Huma H4 V3.2, bilhassa bu mevzuda selefine kıyasla farklılıklar getiriyor. Bu modelinde Intel’in yeni 10’uncu nesil Comet Lake işlemci ailesinden Core i7-10510 CPU‘dan güç sağlayan Huma H4 V3.2, böylelikle süreç gücüyle bu platform için yüksek performans vadediyor.

Monster Huma H4 V3.2 Teknik Özellikler

4 fizikî çekirdek ve 8 izlek sahibi olan Core i7-10510 işlemcinin yanı sıra laptop’ın teknik detayları arasında göze çarpan noktalardan bir oburu ise 2 GB GDDR5 kapasiteli NVIDIA GeForce MX250 graifk işlemcisi taraf alıyor. Böylelikle halihazırda Intel mahallî grafik ünitesinin yanı sıra, güç gerektiren grafik pratiklerinde da Huma H4 V3.2’yi değerlendirebiliyorsunuz. Elbette bu laptop’la oyun da oynayabilirsiniz, ona da geleceğiz.

Huma H4 V3.2, 8 GB RAM kapasitesine sahip. Bu modellerde tek kanal bellek tasarrufu bir nebze üzücü olsa da, satın alım aşamasında kapasite arttırımı yapabilmeniz avantaj getiriyor. Bu modeli dilerseniz 16 GB kapasitesine yükseltebiliyorsunuz. Emsal mevzu depolama noktasında da muteber.

Huma H4 V3.2 Kapasitesi Kaç GB?

Huma H4 V3.2, 512 GB kapasiteli M2. SSD’ye taraf veriyor. Gelgelelim ayrıyeten bir M.2 SSD slotu daha boş durumda. Böylelikle dilerseniz buraya da sonra farklı M.2 SSD ile doldurarak kapasiteyi arttırabilirsiniz. Bu arada laptop’ta yan alan M.2 SSD’nin Samsung’un PM981 modeli olduğunu da söyleyemek lazım. Performansıyla epey tezli olan bu SSD, Monster’ın söylemiyle 3500 MB/s sıralı okuma, 2200 MB/s sıralı yazma performansı gösteriyor.

Monster Huma H4 V3.2 Testi

Bizim yaptığımız CrystalDiskMark testinde de misal sonuçlar almayı başardı. Çünkü test sonucunda 3515 MB/s sıralı okuma performansı alan disk, sıralı yazma noktasında da 1946 MB/s üzere bir sonuç üretti ki, bunlar da ziyadesiyle yeterli bedeller.

Monster Huma H4 V3.2 Performansı Nasıl?

Madem performanstan bahsetmeye başladık, o halde bunu biraz daha detaylandıralım. Huma H4 V3.2 ile farklı testler de yaptık. Bunlar arasında Geekbench de alıyordu Cinebench üzere hem işlemci hem GPU’yu kıymetlendiren sentetik testler de. Başkaca gerçek vakitli tasarruflarda da değerlendirdik laptop’ı doğal ki. Artık bunlara bir göz atalım.

Huma H4 V3.2, Geekbench performans testinden tek çekirdek skoruyla 1021 puan alırken, çoklu çekirdek skoruyla da 2526 puan alıyor. Tekrar Geekbench’in OpenCL tarafına baktığımızda ise, burada da 11208 puan ürettiğini görüyoruz.

Cinebench R15 testinde de OpenGL tarafında 96 fps üzere âlâ bir sonuç toplayan Huma H4 V3.2, başkaca CPU tarafında da 452 puanlık bir sonuç üretiyor.

Monster Huma H4 V3.2 ile Görüntü Düzenleme

Evet, buraya kadar her şey rakamlardan ibaret. Evet, gerçek tasarrufta işler nasıl? Huma H4 V3.2, ofis tatbikleri, görüntü düzenleme işleri ve yaratıcı içerikler üretme konusunda kullanılabilecek bir model olmasıyla öne çıkıyor. Elimizde olduğu vade boyunca pek çok ofis pratiğini çalıştırdığımız ve sonuçtan memnun  kaldığımız cihaz, yük altına girdiğinde elbette fan sesini biraz yükseltiyor.

Mesela görüntü düzenleme işleri de buna dahil. Fakat performans konusunda hayli beğendiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Sıradanda Intel Core i7-9700F işlemcili, 16 GB RAM kapasiteli ve NVIDIA GeForce GTX 2080 HARIKA ekran kartı bulunan masaüstü bilgisayarımızda aldığımız bir render sürecini Huma H4 V3.2’de yaptığımızda, arada yaklaşık 1 dakikalık fark ortaya çıkıyor. Bu arada bu sonuç Huma lehine, bunun altını çizelim.

5 dakika 36 saniyelik medyayı girişimini masaüstü bilgisayarda 5 dakika 35 saniyede işleyebilirken, birebir medyayı Huma H4 V3.2’de 4 dakika 39 saniye vadede işleyebiliyoruz. Bu manada Huma H4’ün bu modelinin bu işler için epey münasebetli olduğunu söylemek mümkün.

Ha, öte yandan MX250 grafik işlemci bulundurmasıyla birlikte elbette akıllara 3Ds Max üzere pratiklerde da rahat tasarruf sağlayıp sağlamayacağı gelecektir. Ondan da bahsedelim, çünkü daha evvel incelediğimiz Huma H4 V2.1 için de emsal sorular bizlere soruldu. Autodesk 3Ds Max için GTX 1050 Ti yahut GTX 1060 ekran kartı içeren modeller daha gerçek bir seçim olacaktır. Çünkü bu modelde grafik tarafında dokular yükseldikçe elbette performans olumsuz manada düşecektir. Şayet bu tip işlerle uğraşıyorsanız, sizin kaleminiz daha çok Monster Abra yahut Tulpar serisinden bir model olacak.

Monster Huma H4 V3.2 Oyun Performansı Nasıl?

Bu adımı kapatmadan evvel oyun konusuna da değinelim. Huma H4 V3.2, MX250 grafik işlemcisi ile ana akım oyunları da çalıştırabilen bir model oluyor. Elbette bu laptop ile Red Dead Redemption 2 falan oynayamayacaksınız, bunu beklememek gerekir zati. Lakin Huma H4 V3.2 ile bir PUBG oynayabilirsiniz, bir Fortnite oynayabilirsiniz.

PUBG’de 60 – 70 fps kıymetler alabilen Huma H4 V3.2, bu performansta 75 – 77 GPU sıcaklığına ve 70 – 75 aşamalarda de CPU sıcaklıklarında dolaştı. Öte yandan oynadığımız bir başka oyun olan Fortnite’ta ise yeniden yüksek kalitede 48 – 55 fps sonuçlar üreten laptop, GPU ısısıyla 77 raddelerde gezinirken, işlemci ısısıyla da 75 – 80 kademelere göz kırpıyor.

Şayet grafik ayarlarını orta kaliteye çekerseniz ise 90 ila 110 fps‘lere kadar çıkabiliyorsunuz velev.  Bu mealde bu oyunlarda kahır yaşamazsınız. Bunların yanı sıra yeniden mesai sonrası FIFA atabileceğiniz bir platform olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu arada son olarak laptop’ın 8 saate kadar pil ömrü sağladığını da söylemek lazım. Elbette bu tasarruf yoğunluğunuza nazaran değişkenlik gösterecek.

Monster Huma H4 V3.2 gerçek vakitli test ve performans sonuçlarını acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Monster Huma H4 V3.2 Tasarım Detayları

Evet, yeni Huma H4’ü pek çok özelliğiyle yakından tanıdığımıza nazaran artık biraz da dizaynından ve ekranından bahsedelim. Huma H4 V3.2, dizaynıyla başta da söylediğimiz üzere nispeten kompakt ve sade bir model. Sırf 1 kilogram yükünde dolan laptop, böylelikle çok kolay halde taşınabiliyor. Yeniden sade tasarımı sebebiyle de profesyonel kullanıcıların beğenecekleri bir model olmuş kanısındayız.

Magnezyum kasadan oluşan Huma H4 V3.2, böylelikle olabildiğince sağlam yapıyı gözetirken, iç yüzeye baktığımızda da art aydınlatmalı bir klavyenin laptop’ta aldığını görüyoruz. Ofis içinde kullandığımız mühlet boyunca klavye konusunda ikilemde kaldık akıllıcası. Kimilerimiz klavyeyi beğendi, kimilerimiz ise tuşların basma hissinden mutlu kalmadığı konusunda birleşti. Bu mealde klavyenin bir alışma süreci sunduğu açık. Bilhassa uzun soluklu yazı yazıyorsanız, harfleri kaçırmanız muhtemel.

Monster Huma H4 V3.2 Ses Performansı

Laptop’ta 2 adet 2W’lık Sound Blaster destekli hoparlör mekan alıyor ve performansıyla bu platform için kâfi seviyedeler. Başkaca notebook’un kontaklarına baktığımızda, burada geniş seçenek olduğunu görüyoruz. 2 adet USB 3.1 Gen1 portunun yanında başkaca USB Type-C portu da konum alıyor. Öte yandan USB 2.0 da bulunurken, manzara aktarımı için HDMI kontağı da unutulmamış. İnternet konusunda fizikî olarak Gigabit Ethernet portu bulunduran laptop, kablosuz tarafta da 802.11ac destekli çift kanal sunan Intel Wireless 9560 yongasından faydalanıyor. Son olarak laptop’ta Bluetooth 5 desteğinin bulunduğunu da söyleyelim.

Monster Huma H4 V3.2 Ekran Özellikleri

Monster Huma H4 V3.2’nin ekranı da tıpkı selefi üzere 14 inç büyüklüğünde. Esasen iki model de tıpkı kasa yapısıyla birbirine benziyor. Mat materyalli LED IPS panelden oluşan ekran, Full HD çözünürlüğünde imaj üretiyor. IPS panelin kullanılmasından ötürü 178 kademelik görüş açısı sağlayabilen ekran, mat materyalinden ötürü da ışık yansımalarından pek etkilenmiyor.

Ekranın kenar çerçevelerinin ince tutulmuş olması da hem ekranın daha kompakt bir gövdeyle buluşmasını hem de daha kompakt dizayna rağmen geniş bir imaj sağlaması açısından laptop için kıymetli detaylar oluyor. Bu arada ekranın acilen üzerinde HD çözünürlüklü bir web kamerası bulunduğunu da hatırlatalım ve artık sonuç kısmına geçelim.

Özetle

Monster’ın Huma serisinden 2. modeli inceledik, fakat önümüzdeki devirde tıpkı oyun notebook’larında olduğu üzere iş bilgisayarı kategorisinde daha ziyade modelle test merkezimize konuk olacak ve kullanıcıların önüne çıkacaktır diye düşünüyoruz.

HUMA H4 V3.2 Fiyatı Ne Kadar?

Huma H4 V3.2, sahip olduğu özellikleri ve kompakt yapısıyla bu çeşitte bir notebook arayanların beğenisini kazanacak bir laptop.

Yeni nesil işlemcisi ve vesair bahsettiğimiz özellikleriyle segmentine müsait performansıyla göz dolduran laptop şu an piyasada 6099 TL fiyat etiketiyle bulunabiliyor. Fiyat manasında da kategorisindeki sair modellerle karşılaştırdığımızda öne çıktığını söylemek pek mümkün.

512 GB SSD olması da bu model için rakiplerine nazaran değerli avantaj oluyor sahihi. Öte yandan şunu da söylemek lazım: Monster’ın söylemine nazaran Huma H4 V3.2, 2 yıl garantili olarak satışa sunuluyor elbette, lakin sonrasında da ömür uzunluğu fiyatsız bakım hizmeti var.

Birebir formda öbür notebook modelleri için de misal garanti koşulları makbul olduğunu söyleyelim.

Kimler Almalı

Kompakt boyutlarda, sade dizaynlı bir hafif bir iş bilgisayarı arayanlar için Monster Huma H4 V3.2, epeyce kullanışlı bir model olabilir.

Monster Huma H4 V3.2 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Monster Huma H4 V3.2
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 93
Üretici Monster
Firma Monster Notebook     (850) 255 11 11
Umum
İşletim Sistemi FreeDos
İşlemci Intel Core i7-10510U
İşlemci Suratı 4.9 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 14 inç
Ekran Paneli Mat LED IPS
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce MX250
Grafik Kapasitesi 2 GB GDDR5
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
SSD 512 GB
Optik Sürücü Yok
Irtibatlar
USB 3.1 2
USB 2.0 1
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Ethernet Gigabit Ethernet
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ac
Kart Okuyucu Yok
Boyutlar 320 × 214 × 16.9 mm
Yük 1.05 kg
Pil Ömrü 8:00 saat

Satın Al

Alternatifleri

Monster Huma H4 V3.2’nin yanı sıra tekrar tıpkı kategoride benzeri modellerden Dell Vostro 5490 de incelenebilir.

Yorum Ekle