Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Monster Abra A5 V15.1  incelemesi  Monster Abra A5 V15.1 İnceleme

Monster Abra A5 V15.1 incelemesi Monster Abra A5 V15.1 İnceleme

  • Başarılı performans
  • SSD performansı
  • RGB ışıklandırmalı klavye
  • Varlıklı irtibat seçeneği
  • Upgrade seçenekleri
  • Tek kanal bellek tasarrufu
Özetle

Sonuç olarak toparlayacak olursak Abra A5 V15.1 sahip olduğu özelliklerle bir arada kategorisi için pek ülkü bir model oluyor. Oyunlarda sunduğu performansı, genişletme seçenekleri ile kolay güncelleme imkanı tanıması ve 5699 TL‘lik rekabetçi fiyatıyla şu sıralar mahsusen GTX 1650 ekran kartlı âlâ bir dizüstü bilgisayar satın almak isteyen oyun severler Abra A5 V15.1’i satın alabilirler. Ama laptop’ın fiyatı biraz daha aşağı çekilirse daha rekabetçi olacağını söylemek mümkün. Çünkü bu fiyat kategorisinde farklı rakipler de bu meydanda konum alıyor. Öte yandan satın alım aşamasında ekstradan 8 GB RAM ekleterek çift kanal belleğe geçmeniz yahut daha sonradan sizin upgrade etmeniz, daha yeterli performans sağlamanız açısından kıymetli olduğunu da söyleyelim.

Kimler Almalı

Fiyat/performans kategorisinde âlâ bir oyuncu notebook’u satın almak isteyenler Monster Abra A5 V15.1’den epey şad kalacaklardır.

Monster Abra A5 V15.1 satın alınır mı? İnceledik, karşılığını verdik!

Monster’ın son iki ayda art geriye incelediğimiz Tulpar T7 serisi modellerinden sonra bu defa de farklı bir modeline yakından bakalım istedik ve bu kere RTX yanına, oyuncular tarafından -ki münhasıran fiyat/performans kısmında yeterli bir oyuncu bilgisayarı sahibi olmak isteyenlerin yakından tanıtığı GeForce GTX 1650 ekran kartlı bir modeli tercih ettik. Abra A5 V15.1 bugün bizlerle. Çok uzatmadan bizlere neler sunuyor, ne üzere özellikler içeriyor ve bu laptop alınır mı sorularının yanıtlarını incelemeye başlayarak daima bir arada verelim.

Abra A5 V15.1 Tasarımı Nasıl?

Tulpar T7 serisi bildiğiniz üzere 17 inç boyutlu ekranlarıyla dikkat çeken biraz büyükçe modellerden olurken, açıkçası art geriye evvel Tulpar T7 V19.6, sonra V19.5 derken gelen Abra A5 V15.1 gözümüze epey kompakt göründü. Çünkü 15.6 inç boyutlu ekranıyla olduğu üzere tasarım detaylarıyla da epey kompakt bir notebook olan Abra A5 V15.1, 2.1 kilogram yüküyle da basitçe çantaya atıp yanınızda taşıyabileceğiniz yapıda.

Sade dizaynıyla dikkat çeken Abra A5 V15.1, ince ekran kenar çerçeveleriyle geniş bir imaj sahası sunuyor. 15.6 inç boyutundaki ekranın üzerinde HD çözünürlüğünde bir web kamerası da unutulmamış.

Ekranın altında ise numerik tuş kadrosuna sahip RGB ışıklandırmayla aydınlatılmış geniş klavye nahiyesi bizleri karşılıyor. Dizaynındaki sadeliği klavyesinde de bizlere sunan fakat renkli yapısıyla notebook’a oyuncu olduğunu hatırlatan klavyenin bu RGB aydıntlatmalarını, öteki Monster notebook’larda da olduğugibi Monster Denetim Merkezi yazılımı üzerinden kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz.

Tekrar söylemeden geçmeyelim. Monster Denetim Merkezi üzerinden notebook’a ait daha pek çok ayarı yapabilmeniz mümkün. Bu ortamda laptop’ın çalışma performansını da belirleyebileceğiniz, başkaca birtakım pratik seçeneği yönetebileceğiniz kısımlar de bölge alıyor. Tekrar güç tuşunun yanında yer alan butonu kullanarak da notebook’un çalışma temposunu oyun ve ofis formunda pratik olarak değiştirebileğiniz malumatını de verelim.

Laptop’ın muhitine de bakalım. Abra A5’in muhitinde yeniden güçlü temas desteği mahal alıyor. 2 adet USB 3.1 Gen 1 portunun yanında başkaca USB 3.1 Type-C portu ile ek bir USB 2.0 portu daha mevcut. Kart okuyucu, Gigabit Ethernet üzere aranan oyuncular da bölgesinde beklerken, bu model de geniş ekran desteği sunuyor olmasıyla sevindirici. Çabucak her modelinde tam boyutlu HDMI ve 2 farklı mini DisplayPort 1.2 portuna taraf veren Monster, böylelikle kullanıcılara ekran çeşitliliği sağlaması açısından büyük avantaj sağlıyor. Öte yandan laptop’ın tekrar 802.11ac Wi-Fi ile Bluetooth 5 desteğine sahip olduğunu da söyleyelim.

Son olarak Abra A5 V15.1’de 2W’lık çift hoparlörün mekan aldığını, bu hoparlörlerin umum tasarruf açısından yerinde, lakin oyun performansıyla elbette tatmin edici olmayacağını belirtmek gerekiyor. Öte yandan notebook’ta oyun oynarken yükselen fan sesinden ötürü aslında oyuncular en âlâ performansı kulaklıklarıyla alacaklardır.

Abra A5 V15.1 Teknik Özellikleri Neler?

Abra A5 V15.1, sadece dış görünümüyle değil, iç dizaynıyla da elbette öbür Monster modelleri üzere pek sade ve akılcı tasarlanmış bir model oluyor. Kasanın kapağını açtığınızda, batarya kısmını, çift fanlı soğutma sistemini ve gayri tüm ekipmanı önünüzde görüyorsunuz. Mahsusen soğutma sisteminin çok tesirli çalıştığını söyleyelim. Sadece oyun oynamayan, tanınan oyunlardan PUBG üzere oyun oynarken birebir vakitte Twitch üzere platformlar üzerinden yayın yapanlar için de ülkü çalışan bir soğutma performansı sunuyor bu cihaz. Öte yandan fan mazgallarının geriye yerleştirilmiş olması da, ısıyı direkt elinize vermeyecek olmasıyla avantaj yaratıyor.

Hazır kasanın içini açmışken cihazın teknik ekipmanından da bahsedelim. Monster Abra A5 V15.1, elimizdeki modeliyle Intel Core i5-9300H işlemciye sahip bir model. 4 fizikî çekirdekli işlemci taban frekansıyla 2.4 GHz’de çalışırken, Turbo moda 4.1 GHz frekans pahasına ulaşabiliyor. Bu da sırf oyunlarda değil, elbette ofis pratiklerinde ve günlük tasarrufta rahat performans almanızı sağlıyor.

Laptop’ın RAM hanesine baktığımızda 8 GB kapasiteli ve 2666 MHz frekans DDR4L XPG belleğin taraf aldığını görüyoruz. Belleğin 2666 MHz olması sevindirici, lakin birebir biçimde tek kanal belleğin nokta alması da nispeten üzücü. Çünkü bellek tasarrufu çift kanal tercih edildiğinde performans artışı kendini gösteriyor. Neyse ki Monster, bu modelinde de 2. bir RAM soketine mekan vermiş. Bu sayede dilerseniz bu ortama ek bir RAM takarak sistmei upgrade edebilirsiniz.

Hazır bölgesi gelmişken, öteki Monster modellerinde de olduğu üzere bu modeli de Monster Notebook web sitesi üzerinden satın alırken konfigürasyonu istediğiniz üzere ayarlamanızın mümkün olduğunu da bu noktada söyleyelim.

Abra A5 V15.1, bellek yerinin yanına baktığımızda, burada da M.2 soketlerinin olduğunu görüyoruz. Bunlardan biri 240 GB kapasiteli XPG SX8200 Pro M.2 SSD ile dolu. Ayrıyeten dileyen kullanıcılar için tekrar ek bir 2.5″ disk yeri daha buraya yerleştirilmiş. Bu sayede kapasiteyi arttırmak isteyen kullanıcılar, istediklerinde bu güncellemeyi de kolaylıkla yapabilirler. Bu arada takılı olan diskin performansından da bahsedelim.

240 GB kapasitesindeki XPG SX8200 Pro, bizim de daha evvel 1 TB’lık modeliyle munfasıl olarak incelediğimiz ve Editörün Seçimi olarak değerlendirdiğimiz bir disk olmuştu. Abra A5 V15.1’de, 240 GB’lık modeliyle nokta alan SX8200 Pro, yaptığımız CrystalDiskMark testinde yeniden kıymetli bir skora imza attı ve sıralı okuma performansında 3412 MB/s, sıralı yazma sonucuyla da 1199 MB/s sonuçlar aldı. Bu da diskin pek performanslı çalıştığının bir kanıtı.

Abra A5 V15.1 Performansı Nasıl?

Evet, artık geldik Abra A5 V15.1’in ekran kartına ve ekranına ait notlarımıza. Ekrandan bahsederek başlayalım. Laptop’ta başta da bahsettiğimiz üzere 15.6 inç boyutunda bir ekran mekan alıyor. Full HD çözünürlüğünde olan bu ekran, IPS LED panelden oluşuyor ve bu sayede kontrast ve renk doygunluğuyla güzel imaj sağlıyor. 60 Hz tazeleme nispetine sahip olan ekranda oynadığınız oyunlardan keyif alacağınızı düşünüyoruz. Elbette akıcılık Tulpar serisinde olduğu üzere 144 Hz ayarında olmayacak, ama söylediğimiz üzere hoş imaj sağlıyor. Sırf oyunlarda değil, sinema izlerken de yeterli bir imaj sunuyor laptop.

Ekran kartı ise, yeniden söylediğimiz üzere NVIDIA GeForce GTX 1650 oluyor. 4 GB GDDR5 Micron belleklerden güç sağlayan model, ekran kartıyla taban frekansta 1395 MHz, tavan frekansta ise 1560 MHz suratında çalışıyor. Pekala, bu ekran kartı ile hangi oyunları oynayabilir, oyunlardan ne kadar performans sağlayabilirsiniz?

GTX 1650, kendi başına nispeten başarılı bir kart. Münhasıran fiyat/performans noktasında tercih edilecek değerli modellerden biri olan ekran kartı ile günümüz tanınan oyunlarında güzel performans bedelleri alabiliyorsunuz. Far Cry 5, Assassin’s Creed Odyssey ve Shadow of the Raider üzere oyunlarda bu notebook’ta 50 – 60 FPS bedellerine ulaşmanız mümkün. Gelgelelim elbette detaylarını çok da abartmamak gerekecek.

Öte yandan tekrar son periyot oyunlarından Resident Evil 2‘de yüksek ayarlarında 70 fps ortalama bedel aldığımız laptop, ısı idaresini de başarılı formda sağladığını gösteriyor. Çünkü CPU sıcaklığıyla bu oyunda 77 – 84 kademe aralığında kalan laptop, GPU tarafında da 65 – 72 noktalar arasında oynuyor.

Bir öteki testimiz ise tekrar son periyodun tanınan oyunlarından Fortnite oldu. Fortnite’ta yeniden ultra ayarlarında değerlendirdiğimiz Abra A5 V15.1, bu senaryoda 54 – 63 fps’ler arasında dolandı diyebiliriz. Yeniden işlemci ısısıyla 75 – 81 kademe arası ölçtüğümüz cihaz, ekran kartı ile 69 nokta civarında bir ısı üretti.

Bu sonuçlarla Abra A5 V15.1 sınıfı umumisi için çok başarılı bir model oluyor.

Monster Abra A5 V15.1, gerçek devirli oyun performansını acilen yukarıdaki görüntümüzü izleyerek görebilirsiniz.

Monster Abra A5 V15.1 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Monster Abra A5 V15.1
Eser Tipi Notebook
CHIP Online Notu 88
Üretici Monster
Firma Monster Notebook     (850) 255 11 11
Umumi
İşletim Sistemi Windows 10 Pro
İşlemci Intel Core i5-9300H
İşlemci Suratı 4.1 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve
Ekran 15.6 inç
Ekran Paneli IPS
İşlemci NVIDIA GeForce GTX 1650
Grafik Kapasitesi 4 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
SSD 240 GB
Optik Sürücü Yok
Kontaklar
USB 3.1 2
USB 2.0 1
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Var
VGA Yok
Ethernet Gigabit Ethernet
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ac
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 359 × 244 × 29 mm
Tartı 2.1 kg

Alternatifleri

Monster Abra A5 V15.1’e alternatif olarak şayet Core i7 işlemcili bir model arıyorsanız yeniden Abra A5 V15.1.2 modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle