Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mitomani  yalan söyleme marazı nedir? Mitonami illetini tetikleyen durumlar nelerdir?

Mitomani yalan söyleme marazı nedir? Mitonami illetini tetikleyen durumlar nelerdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında bahsettiği mitonami illetine dair her şeyi sizler için araştırdık. Ruhsal rahatsızlıkların en fecilerinden bir mitomani yani yalan söyleme illetidir. Bu hastalar toplulukta mahal edinmek için mütemadi yalan söyler. Evet mitomani yalan söyleme marazı nedir? Mitonami illetini tetikleyen durumlar nelerdir? İşte karşılıkları…

Çağdaş çağın yaygın illetlerinden biri olan mitomani durduk bölgeye yalan söyleme muhtaçlığı olan kişilerde ortaya çıkar. Devirle bu durumu alışkanlık haline getirirler. Marazın en güçlü yanı ise hasta attığı bütün yalanlara inanıyor. Bu marazın akabinde kimsede davranış bozukluğu ortaya çıkar. Bu hastaların birçok hasta olduklarının farkında değillerdir öteki çoğunluk ise hasta olduğunu kabul etmez. Bilirkişiler marazın en riskli devranın ise durmadan yalan söyleyen ve artık bu yalanlara inanmayan birileri olmadığını fark etmesiyle hastaların intihara kalkışmaları olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalarda yerküre umumunda 4 bireyden iki insanda bu hastalık var. Tüm ruhsal illetlerin temelinde olduğu üzere bu illette çocukluk evresinde bastırılmış hislerin tetiklenmesiyle ortaya çıkar. yaşı ilerledikçe olmayan muvaffakiyet ya da vakalarla toplulukta yan edinmeye çaba eder. Yapılan kimi araştırmalarda bu marazın çoğunluğunu beyaz yakalı olarak bahsedilen iş yerküresi ve siyaset dünyasından bireylerin oluşturduğu ortaya çıkarılmıştır. 

MİTOMANİYİ TETİKLEYEN DURUMLAR NELERDİR?

Çocukluk periyodunda muhitindeki kişilerin yalan söylemesi,

Bilinç altına yerleşen çocukluk travmaları,

Aşağılanmaktan korkmak,

Birileri tarafından onaylanmak isteği,

Akıllıca söylediği devirler kelamına inanılmaması üzere durumlar illeti tetikliyor.

MİTOMANİ HASTASI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Yalanda ısrar eder.

Yalanı ortaya çıkmasına karşın pişman olmaz.

Söylediği yalanlara kendisini inandırması,

Hiçbir getirisi olmamasına karşın mütemadi yalan konuşması,

Yalanı ortaya çıkınca sert durumlar sergilemesi üzere durumlara sahip olan kişi hastalıklı yalancıdır. 

MİTOMANİ MARAZI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Mitomani hastasına öncelikle yalancısın demekten fazla hasta olduğunu kabullendirmek gerekir. Bu insanları ikna ederken sakin olmak çok kıymetlidir. Psikolog klişe bir durum ama hastanın çocukluk anılarını dinleyerek tedaviye başlar. Tedavi boyunca hekim hastanın yakınlarıyla da konuşur. Zira nüksetmeye meyilli bu rahatsızlık önemli problemleri da beraberinde getirebilir. Yerküre umumunda bu illete sahip bireylerde diğer ruhsal rahatsızlıklar tetiklendiği için hastaneye yatırılır.

Yorum Ekle