Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Misk otu nedir? Misk otu nasıl kullanılır? Misk otunun yararları nelerdir?

Misk otu nedir? Misk otu nasıl kullanılır? Misk otunun yararları nelerdir?

Beğenilen kokusuyla kişisi tesiri altına alan misk otunu ekseriyetle esans yağı çıkartılarak kullanılır. Gelgelelim yüzyıllardır kullanılan bu ot, mahsusen sonları yatıştırmada tesirlidir. Çay olarak da tüketilen misk otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. A vitamini bakımından varlıklı olan misk otu, çok yıllık bir bitkidir. Pekala misk otu nedir? Misk otu nasıl kullanılır? Misk otunun yararları nelerdir?

Köken olarak Asya Kıtasında bulunan misk otu bilim literatüründe Artemisia vulgaris cinsine girer. Memleketimizde misk otu olarak bilinir. Gelgelelim gayri devletlerde çok farklı isimlerle isimlendirilir. Pelin otu, ayvadana, filişkin, bostan karanfili ve amber çiçeği üzere isimlerle de isimlendirilir. Yılık bir bitki olmasının özelliği de bu bitki soğuk havalarda bile kolaylıkla etkilenmez. Birinci başlarda içindeki esans yağ çıkartılarak kullanılan misk otu daha sonra yaprakları kurutularak çayı da yapılmıştır. Başkaca baharat olarak salata ve yemeklere de eklenir. Bilhassa Avrupa kültüründe kaz ya da ördek yemeklerinde klasik olarak kullanılır. Beğenilen bir kokusu olmasına karşın tüketildiğinde birtakım kişilere tadı acı gelebilir. Yaprakları ve çiçekleri her ortamda kullanılan miskin kökü katiyen kullanılmaz. bir geçmişi olan misk otu bahçelerde yahut süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Orman altlarında ve der kenarlarında resen yetişir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenir. her besinde ya da bitki de olduğu üzere misk otu da haddinden fazla tüketildiğinde verebilir.

MİSK OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Misk otu eski çağlardan beri en çok uyku bozukluğu, hudut yatıştırması üzere rahatsızlıklar sırasında kullanılmıştır. Hudut hücrelerini yenileyen misk otu, dimağın konsantre gücünü artırır. İleri yaşlarda görüle ihtimali olan unutkanlık illetinin riskini azaltır. 

– Sistemsiz ve sıhhatsiz beslenmeden ötürü yaşanan sindirim sistemi hastalıklarına da yarar sağlar. Mahsusen hazımsızlığı gidererek mideyi rahatlatan misk otu, bağırsaklarında işlevselliğini artırarak gaz sıkışması üzere sıklıkla yaşanan sıhhat meselesinde giderir.

– Adet periyotlarındaki sancı ve kas kasılmalarının şiddetini azaltarak doğal ağrı kesici olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra adeti söktürerek tüm rahimin temizlenmesini sağlar. 

– Mevsim geçişlerinde artan üst teneffüs yolları marazlarının neden olduğu balgamı söker. Kuru öksürüğü kısa vadede giderir. Boğaz yolu enfeksiyonlarına düzgün gelir.

– Bağışıklık sistemindeki antikorları güçlendirerek vücut direncini artırır. Başkaca kemik ve kas yapısını da güçlendirir. Vücudun toksin biriktirmesini önler. İdrar yoluyla hepsini atar. 
Bu sırada ve mesanede de kum taş oluşumunun önüne makbul.

MİSK OTUNUN ZARARI VAR MIDIR?

Güçlü bir toksin atıcı olduğundan gebe ve emziren bayanların tüketmesi zararlıdır. Çok kullanıldığında baş ağrısına neden olabilir. Papatya, çuha çiçeği ve gibisi bitkilere alerjisi olanlar kullanması sakıncalıdır. Tıpkı alerjen etkiyi verebilir. Ayrıcak Kereviz ve havuca karşı alerjisi bulunanlar da misk otu tüketmemelidir.

Yorum Ekle