Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mısırın yararları nelerdir? Patlamış mısırın faydası! Haşlanmış mısırın suyu içmek…

Mısırın yararları nelerdir? Patlamış mısırın faydası! Haşlanmış mısırın suyu içmek…

Kuvvet veren ve lif bakımından varlıklı olduğundan metabolizmayı düzenleyen mısır hakkında her şeyi sizler için araştırdık. Evet mısırın yararları nelerdir ?Haşlanmış mısırına her sokakta rastlamak mümkündür. Bilhassa Asya devletlerinden biri olan Güney Kore’de bol tüketilen mısırın yalnızca haşlanması yenmez tıpkı devranda haşlamadan elde edilen suyu da içerler. Mısır patlatılarak da tüketilen nadir besinlerden biridir.

Haşlanmış, patlamış ve baharatlı olarak kullanılan mısır, salata, yemek ve çerez olarak tüketilir. Meksika ve Orta Amerika‘da yetişen devranla tüm yerküreye yayılan mısır yalnızca yiyecek olarak değil birebir devirde cilt bakımında ya da tıbbı tedavide kullanılır. Anadolu’ya gelen mısır ise kurutulup ufalandıktan sonra un olarak da üretime başlandı. Yalnızca mısır değil etrafındaki ve sapları da insan sıhhatine yararı vardır. Lisin ve triptofan üzere hususlar protein tesiri yapar. Başkaca içeriğinde lif ve aminoasit üzere insan sıhhatine destek veren vitamin ve mineraller vardır. Devletimizde şuan en çok Karadeniz memleketinde yetiştirilip tüketilen mısırın yağı da çıkartılarak kullanılır. Bilim liteatüründe Angiosperms olarak bilinen mısırın tüm yerküreye nasıl yayıldığı tam olarak bilinmez. Fakat bununla ilgili önemli araştırmalar var. Birtakım bilim kişileri mısırın en saf halinin neredeyse olmadığını vurguluyor. Sulu ve nemli bir toprak muhtaçlığı olan mısır güçlü lif bakımından sindirim marazları için inanılmaz yararı vardır. 

PATLAMIŞ MISIRIN FAYDASI!

Sinema izlerken birden fazla insanın vazgeçilmezi haline gelen patlamış mısır hakkında birçok yanlış malumat vardır. Yağ ve tuzda patlatılarak elde edilen bu besin aslında zeytinyağı ve az ölçüde tuzla yapıldığında yararlı olur. Bu yüzden kimi eksperler yararlı olduğunu savunur. İçeriğindeki bol ölçüde lif sayesinde sindirim hastalıklarına yarar sağlar. Tıpkı vakitte kan şekerini dengelediği eksperler tarafından hala savunuluyor. Zeytinyağı ile patlatıldığından omega-3 yağ asidi bakımından varlıklı olur. Bu da kalp ve damar illetlerini önler. Kabızlık için epey tabiat bir ilaçtır. 

HAŞLANMIŞ MISIR SUYU İÇMEK

Güney Kore beşerinin sağlıklı olduğu çabucak hemen herkes tarafından biliniyor. Abur cubur tüketiminde en alt sıralarda mahal alan Koreliler bu muhtaçlıklarını doğal yollarla gideriyorlar. Bunlardan biride mısırdır. Kahvaltıdan evvel mısır tanelerini kaynatıp bir bardak olarak hem suyu hem taneleri tüketen Koreliler, metabolizmayı hızlandırdığı yanında açıklamalarda bulundu. Tıpkı hengamda mısır haşlaması suyu, sindirim sistemini temizler. Bağırsak parazitlerini azaltır. Mide asidini dengeleyerek, ülser ve reflü üzere marazları önler. 

MISIRIN YARARLARI NELERDİR?

Karaciğer vücuttaki tüm yağları toplayıp atmaya yarayan organdır. Tıpkı hengamda bu organ kolesterol seviyesinde de tesirlidir. Karaciğerin çalışmaması durumunda yağların vücuttan atılmaması istenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine yer hazırlar. Bu da çok önemli kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Mısır içerdiği doymamış yağ sayesinde bu yağ orantısını dengeleyerek makûs kolesterolün yükselmesini köstekler.

Bir bardak mısırın içerisinde yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu karbonhidrat vücudun gereksinimi olan kuvvetin yüzde 80’ini karşılar. Birebir devranda karbonhidrat dimağ ve had hücreleri için nispeten tesirlidir. Mütehassıslar spor yapanlar için performanslarını artırmak gayeli günde bir tane haşlanmış mısır tüketimini öneriyor.

Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Birebir vakitte B12 ve folik asit üzere unsurların eksikliği de devirde kansızlık yani ameni üzere önemli illete sebebiyet verir. B12 bakımından güçlü olan mısır kandaki hücreleri yenileyerek kansızlığın yaşanma riskini azaltır.

İçerdiği çözünebilir lifler sayesinde sindirimi kolaylaştıran mısır ömür kalitesini etkileyen kabızlık üzere illetlerin yaşanma nispetini düşürür. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen mısır, iltihap bağırsak sendromunu önler. Bilirkişiler bağırsakları süratli çalışan bireylerin mısır tüketirken daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Göz sıhhati için en tesirli hususlar beta-karoten ve A vitaminidir. Bunlar sayesinde korneada rastgele bir incelme ya da deforme meydana gelmez. Ama kimi nedenlerden dolayı azalan bu iki husus sonucunda önemli göz illetleri yaşanır. Bu iki unsur bakımından tabiat da en güçlü besinler arasında mahal alan mısır tertipli tüketildiğinde bu üzere durumların yaşanma riskini düşürür.

Yapılan araştırmalara nazaran mısır vücutta gezen muaf radikalli hücrelerin nispetini azaltır. Bu tesiri sayesinde DNA’nın yapısını korur. Böylelikle tümörlü hücrelerinde oluşma mümkünlüğünü düşürerek kanseri önler. Göğüs ve karaciğeri üzere kanserlerde epey tesirlidir.

Dimağ hücrelerinin sıhhati için yararlı olan timin bakımından da güçlü olan mısır, güçlü bir hafıza ile ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan alzheimer üzere marazların yaşanma riskini azaltır.

Kilo vermede yardımcı olduğu kadar kilo almada da yarar sağlayan mısırı diyetisyenler önermeden tüketilmesi mütenasip olmaz. Zira her insanın metabolizma yaşı nispeten farklıdır. 

MISIR ALERJİSİ VAR MIDIR?

İçeriğinden ziyade fruktoz içeren mısır alerjiye neden olabilir. Vücuttaki protein unsurların ziyade üretilmesi önünde bağışıklık sisteminde antikor üretmesi alerjinin yaşanmasını sağlar. Umumiyetle migren, egzama, bulantı, kusma ve kurdeşen üzere belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden bilirkişiler münhasıran gebe bayanların tüketmeden bir doktora başvurması gerektiğini söylüyor. 

Yorum Ekle