Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Minecraft’a Işın İzleme Özelliği Geliyor!

Minecraft’a Işın İzleme Özelliği Geliyor!

Yerküre çapındaki milyonlarca Minecraft oyuncusu artık kendi dünyalarını hiç olmadığı kadar canlı deneyimleyebilecek. Minecraft RTX’in bu hafta yayınlanacak Windows 10 açık betası, tüm devranların en çok satan oyununa daha gerçekçi gölgeler, aydınlatmalar ve canlı renkleri beraberinde getiriyor.

Yeni nesil ışın izleme ve yapay zekayı Minecraft’a getirmek için Mojang Studios ile birlikte çalıştıklarını ve sonuçların sahiden şaşırtıcı olduğunu tabir eden NVIDIA Oyun Yönetici Yardımcısı Jeff Fisher, “Topluluklarda Minecraft RTX için inanılmaz bir heyecan var ve onların neler yaratabileceklerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Perşembe günü, Pasifik saatiyle 10.00’da Windows 10’daki Minecraft oyuncuları, gerçek devirli ışın izleme, daha gerçekçi materyaller ve NVIDIA DLSS 2.0 içeren yeni nesil grafikleriyle merakla beklenen fiyatsız oyun güncellemesinin beta sürümünü indirebilecek.

NVIDIA ayrıyeten oyunculara Minecraft Marketplace’ten fiyatsız olarak indirebilecekleri altı yeni Minecraft yerküresi sunacak ve gerçek devirli ışın izleme uygulandığında Minecraft’ta nelerin mümkün olabileceğini deneyimlemelerini sağlayacak.

“Minecraft için bir sonraki büyük evrim Minecraft RTX ile geliyor.” diyen Minecraft’ın Microsoft Franchise Yaratıcı Yöneticisi Saxs Persson laflarına şöyle devam etti; “Minecraftın temeli bloklarla bir şeyler inşa etmek üzerine heyeti. GeForce RTX GPU’lar, üreticinin araç kitine gerçek hayata çok yakın aydınlatma efektleri, gölgeler, yansımalar, kırılmalar ve daha fazlasını ekleyerek Minecraft yerküresini çok daha gerçekçi bir görünüme kavuşturuyor.”

Işın İzleme Minecraft’a geliyor

Minecraft’ın geliştiricileri, NVIDIA, Microsoft ve Mojang Studios’la birlikte, oyunun Windows 10 sürümüne Path Tracing olarak bilinen bir ışın izleme biçimi eklediler. Path Tracing, ışığın bir sahne boyunca aktarılma biçimini simüle ediyor ve rasterleştirilerek yahut hibrit oluşturucular kullanılarak farklı başka uygulanan birçok farklı efekt çeşidi için aydınlatma hesaplamalarına yönelik birleşik bir model sunuyor. Bunların içinde şunlar mekan alıyor:

 • Güneş, gökyüzü ve çeşitli ışık kaynaklarından direkt aydınlatma
 • Gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler
 • Işıma taşı ve lav üzere yüzeylerden yayılan aydınlatma
 • Küresel aydınlatma
 • Suda ve metalik yüzeylerde akıllıca yansımalar
 • Cam, su ve buz üzere şeffaf materyallerdeki yansıma ve kırılmalar
 • Hacimsel sis ve hafif sütunlar

Işın izleme Minecraft’a sanayi standardı Microsoft DirectX 12 Ultimate API’si kullanılarak eklendi. NVIDIA GeForce RTX ™ GPU’lar, oyunların gerçek vakitli olarak ışın izlemesine müsaade veren şahsi ışın izleme çekirdeklerine sahip tek GPU’lardır.

Yeni Fizikî Tabanlı Materyal Sistemi

Minecraft’taki inşa blokları artık fizik temelli renderlama (PBR) olarak bilinen bir teknik olan ve gerçek ömrü taklit eden materyal özellikleriyle yükseltiliyor. PBR sistemi, ışık emisyonu, pürüzlülük, derinlik ve metaliklik için materyal özelliklerini destekliyor ve bu ışın izlemeyle birleştirilerek Minecraft’ta yeni olasılıklar ve yaratma yolları açan yansımalar, kırılma, yarı saydamlık, şeffaflık ve global aydınlatma üzere aydınlatma efektlerini aktifleştiriyor.

Minecraft’ta Manzara Kalitesini Artırmak için Yapay Zeka (AI) Tasarrufu

Ayrıyeten Minecraft RTX DLSS 2.0’la birlikte geliyor. RTX Tensör Çekirdekleri ile güçlendirilen DLSS 2.0, oyunlar için hoş, keskin imajlar oluştururken kare suratlarını artıran gelişmiş bir derin öğrenme hudut ağı olarak göze çarpıyor. Bu Minecraft RTX’de kullanılan tam Path Tracing teknolojisini desteklemek için 1,7 kat daha yüksek kare hızları sağlayan performans boşluğu sunuyor.

Oynamak, İnşa Etmek ve Keşfetmek İçin Altı Süper Yeni Minecraft Yerküresi

Minecraft RTX’in açık beta sürümünü kutlamak için NVIDIA, ışın izleme ve PBR dokularının oyuna getirdiği dramatik tesirleri oyunculara göstermek emeliyle en yetenekli Minecraft yaratıcılarından kimileriyle çalıştı ve altı yeni Minecraft yerküresi tasarladı. Minecraft topluluğuna büyüleyici ekler yapma konusundaki fantastik muvaffakiyetleri nedeniyle seçilen bu içerik oluşturucular heyecan verici sonuçlar koydu.

Minecraft RTX’in oyuna kattıklarının akıl almaz seviyede olduğunun altını çizen Minecraft Marketplace’in kurucu ortağı ve sanayi lideri Razzleberries’in CEO’su RazzleberryFox, “Bu inanılmaz görsellerin Minecraft’a eklediği ek boyut, kolektif yaratıcılığımızı tekrar canlandırdı ve Minecraft için daha evvel mümkün olmayan şaşırtıcı yeni dünyalar ve deneyimler yaratmamızı sağladı.” dedi.

Altı yeni yerküre, oyun içi Minecraft Marketplace’ten fiyatsız olarak indirilebilir olacak ve şunları içerecek:

 • Aquatic Adventure RTX – Dr_Bond
 • Color, Light and Shadow RTX – PearlescentMoon
 • Crystal Palace RTX – GeminiTay
 • Imagination Island RTX – BlockWorks
 • Neon District RTX – Elysium Fire
 • Of Temples and Totems RTX – Razzleberries

Minecraft RTX bu yılın ahir Windows 10’da Minecraft’a sahip olan kullanıcılara fiyatsız bir güncelleme olarak sunulacak. Oyuncuların 16 Nisan’da Xbox Insider Hub’ı üzerinden Minecraft Windows 10 RTX beta sürümüne kaydolmaları gerekecek. Hazırlanan beta dünyaları da 16 Nisan’da Minecraft Marketplace’ten fiyatsız olarak indirilebilir olacak. Oyuncular Minecraft RTX’i deneyimleyebilmek için GeForce RTX 2060 GPU yahut daha üstü bir ekran kartına ve en son NVIDIA Game Ready Sürücüsüne gereksinim duyacak.

RTX hızlandırmalı ışın izleme, fizikî tabanlı gereçler ve NVIDIA DLSS 2.0 ile gerçek vakitli olarak oluşturulan Minecraft için NVIDIA tarafından yeni oynanış fragmanı ve ekran görüntüleri yayınlandı. Ayrıca nvida-press.com adresinden basın için paylaşılan daha çokça malumat, b-roll ve ekran manzarasına ulaşılabiliyor.

Yorum Ekle