Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Milia nedir? Konutta milia nasıl tedavi edilir? Yüzdeki yağ bezeleri nasıl makbul?

Milia nedir? Konutta milia nasıl tedavi edilir? Yüzdeki yağ bezeleri nasıl makbul?

Son günlerde çok yaygın bir meselesi olan milia ve milium konusunda sizleri bilgilenmek için önünüzdeyiz. Yağ bezesi yahut ucu beyazlayan sivilce ile karıştırılan milia konutta yanlış müdahale edildiğinde önemli sıhhat problemlerine neden olabilir. Haberimizin detaylarında milia konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Milia, genellikle 3 mm’den küçük yüzeysel keratin kistleridir. Ekseriyetle yağ bezesi ile karıştırılan milia, yüzde bir tane çıktığında milium deniliyor. Tüm yaş öbeklerinde görülebilen bu durum, keratinin yüzeyinde sıkışması ile ortaya çıkıyor. Küçük beyaz yahut sarı renkli kubbe üzere kabarıklar biçiminde çıkan milia, sivilce üzere kaşıntılı ve ağrılı değildir. Birinci çıktığında korkutucu bir durum üzere görünen beyaz kistler, kesinlikle mütehassıs tarafından tedavi edilmesi gereken bir cilt meselesidir. Elle sıkılmaması ya da metal bir aparat ile yok etmeye çalışılmamalıdır. Nadiren genital nahiye üzere vücudun öteki kesimlerinde görülebilen meselesi yenidoğan bebeklerde de çok sık rastlayabilirsiniz. Evet milianın nedenleri nelerdir? Milia tedavisi nasıl yapılır? Milia konutta tedavi edilir mi? Sorularının karşılığını gelin birlikte öğrenelim…

MİLİA NEDEN OLUŞUR?

Milia ya da millium yanlış beslenme ya da genetik özelliklere olarak oluşur. Göz altındaki damarlarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar. Estetik açıdan şirin olmayan bu imaj vücuttaki farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Göz altınızdaki bu bir ya da birkaç taneden oluşan beyaz sivilcelerin oluşmasındaki en değerli nedenlerden biri de kandaki yağ kıymetlerinin yüksek olmasıdır.

Gün içinde çokça kafein içeren içecekler içilmesi, artan yağ tüketimi milia oluşumuna yer hazırlayabilir. Uykusuzluk ve sıhhatsiz hayat şekilde göz altında bu yağ bezelerinin oluşmasına neden olabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uzun vakittir cildinizde bulunan küçük yağ bezelerinin neden kaynaklandığınız öğrenmeniz birinci adım olacaktır. Eksper hekimden bahis ile ayrıntılı haber almanız gerekir. Çok sayıdaki ve uzun vakittir bulunan milialar için cerrahi süreç gerekebilir.

KONUTTA MİLİA TEDAVİSİ İÇİN TAHLIL TEKLIFLERI

Cildinizi ve göz muhitinizi arı tutmak birinci adım olacaktır.

Rezene yağını tertipli olarak kullandığınızda göz etrafınızdaki yağ bezelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Papatya çayını demleyin ve ılık bir hale geldiğinde cildinizde tonik olarak kullanın. Haftada birkaç kere bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Bir patatesi haşlayın ve kabuklarını soyun. Bir çorba kaşığı patatesi ezin ve püre haline getirin. Göz etrafınıza maske olarak uygulayın. 10 dakika sonra cildinizi temizleyebilirsiniz.

AVOKADO VE BUĞDAY MASKESİ

MATERYALLER

1 çorba kaşığı avokado

1 tatlı kaşığı buğday yağı

YAPILIŞI

Avokadoyu cam bir kabın içinde ezin ve püre haline getirin. Buğday yağını ekleyin ve karıştırın. Makyajdan arındırılmış ve saf olan göz etrafınız hafif bir masaj ile uygulayın. 5 dakika sonra cildinizi temizleyin.

Yorum Ekle