Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Milföy hamuru

Milföy hamuru

Milföy hamuru tanımı için materyaller

  • 300 gr un
  • 30 gr küp doğranmış margarin
  • 1 tutam
  • 150 ml çok soğuk su
  • 200 gr margarin

Milföy hamuru Nasıl Yapılır

Un ve tuzu geniş bir kaseye alarak harmanlayın. 30 gr margarin ekleyip 5 dakika parmak uçlarınızla ezerek una büsbütün karıştırın.

Soğuk suyu azar azar ek ederek bıçak yardımıyla karıştırarak hamur haline getirin. Streç folyoya sararak 30 dakika buzdolabında bekletin.

Hamuru unlanmış tezgahta merdane ile 20 cm x 50 cm uzunluğunda dikdörtgen biçiminde açın.
 
Oda ısısında yumuşatılmış margarini yağlı kâğıt arasına yerleştirip merdane ile vurarak 2 cm kalınlığında inceltin. Yağlı kâğıdı hamurun ortasına aksi çevirerek margarini bırakın. Evvel kenarları kapatın. Alttan ve üstten hamuru kapatıp merdane ile çokça bastırmadan 20 cm genişliğinde, 55 cm uzunluğunda dikdörtgen biçiminde açın.

Hamuru tekrar alttan ve üstten kapatın. Kenarlarındaki unları fırçayla temizleyin. Katlanmış tarafı sağınıza gelecek halde çevirin. Tekrar birebir halde açıp katlayarak iki parmağınızı batırıp işaretleyin. Sararak 30 dakika buzdolabında soğutun. Bu arada bir poşetin içine buz doldurup soğuması için hamuru açacağınız tezgahın üzerine bırakın.

Hamuru tekrar merdane ile dikdörtgen açın ve bu sefer uçlarını merkezde karşılıklı olacak formda katlayın. Yeniden evvel alttan sonra üstten kapatın. dört parmağınızla bastırın ve strech sinemaya sararak 30 dakika buzdolabında bekletin. Bu arada tekrar buzlu torbayı tezgâha alın. Hamuru buzdolabından çıkartıp 2 kere daha açıp katlayın. 30 dakika buzdolabında soğuttuktan sonra hamur tasarrufa hazır olacak. Hamuru merdane ile açıp dilediğiniz boyutlarda keserek kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle