Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mikro filiz nedir? Mikro filiz nasıl yetiştirilir? Mikro filizin yararları nelerdir?

Mikro filiz nedir? Mikro filiz nasıl yetiştirilir? Mikro filizin yararları nelerdir?

Çabucak herkesin mektep hayatında yaptığı fasülye deneyini günümüzde giderek tanınan hale geldi. Seri üretimle besinlerin mikro filizleri elde edildi. Yerküre umumunda üretimi artan mikro filiz metodu aslında yüzyıllardır Uzak Şark devletlerinde alternatif tıp hedefli kullanılıyordu. Evet mikro filiz nedir? Mikro filiz nasıl yetiştirilir? Mikro filizin yararları nelerdir? İşte tüm merak edilen soruların karşılıkları:

İnsan vücudunun muhtaçlığı olan vitamin ve mineraller tabiatta neredeyse her zerzevat ve meyvede mevcuttur. bir ömür için bu besinlerin tüketilmesini tavsiye edilir. Fakat kimi besinlerin filizlenmiş halindeki vitamin bedelleri olgun halindekinden daha ziyadedir. Birinci defa Çin’de prodüksiyonu yapıldığı düşünülen mikro filiz aslında acilen çabucak herkesin aşina olduğu bir formüldür. Mekteplerde pamuk ve fasulye deneyi olarak yapılan filizlendiğinde tekrar fasulye elde edilir. Besinlerin birinci hali olan mikro filiz, günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Velev ticareti artan mikro filizler internet ortamında satılmanın yanı sıra konutlarda bile yetiştirilir. Yüksek kademede antioksidan içeren mikro filizler birçok illete âlâ gelir. Uzak Şark bayanlarının pürüzsüz ve beyaz ciltlerini de bu sağlıklı besinlere borçlu olduğu bilinir. Yerküre umumunda yaygınlaşan mikro filiz, devletimizde son 3 yıldır seri üretimle yapılmaktadır.

MİKRO FİLİZ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan mikro filiz umumiyetle nohut, mercimek, fasulye, turp otu, mor lahana ve beyaz lahana üzere besinlerin tohumlarından elde ediliyor. Lakin bu çeşitlilik isteğe bağlı artırılabilir. Fakat mikro filizlerde püf nokta tohumların organik olması gerekir. Bunun yanı sıra duru gübreli toprak bir kap, bol su ve güneşte olmazsa olmazlarındandır. Yapılan bir grup araştırmalarda mikro filiz besinlerin olgun hallerinden 10 kat daha ziyade vitamin ve mineral barındırır. Bu yüzden eksperler bu hallerinin de tüketilmesini tavsiye eder. 

MİKRO FİLİZ NASIL TÜKETİLİR?

Mahsusen diyet yapan ve formda kalmak isteyenler için olmazsa olmaz bir besindir. Çoklukla çiğ halde tüketilmesi önerilir. Zira pişirildiğinde tüm bedellerini kaybeder. Salatalar, makarnalar ve sandaviçlere eklenerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra başlı başına da zeytin yağı limon baharatla tatlandırılabilir. Fakat çok âlâ yıkanması gerekir. Mikro filizlerin tüketimindeki dikkat dilmesi hususlardan biri de topraktan çıkarıldıktan sonra derhal tüketilmeli. Aksi halde özelliğini yitirmesinin yanı sıra süratle zehirli bakteri üretebilir. Ayrıyeten alerjinizin olduğu besinlerin mikro filiz halleri de alerjik reaksiyona neden olabilir.

MİKRO FİLİZİN YARARLARI NELERDİR?

Bir tohumun filiz açma aşamasında lif ve proteinleri daha süratli çoğaldığından mikro filizler tam bir kuvvet kaynağıdır. Saf ve asitler bakımından da varlıklı olduğundan kanın şeker ve basıncını istikrarlar. 

– Topraktaki kimyasalların şimdi yeni alındığı bu evrede antioksidan seviyesinde yükseklik görülür. Bu sayede bağışıklığın muhtaçlığı olan antioksidan süratle sağlanır. Ayrıyeten vücut bağımsız radikalli hücrelerden daha süratli arındığından kanserli illetlerin yaşanma riski azalır.

Mikro filiz besinleri hücrelerin süratle yenilenmesini desteklediğinden hudut hücreleri deforme olmaz. Bu da gün içinde gerilim ya da yorgunluk üzere sıhhat dertleri engellenir.

– Düzgün kolesterol seviyesini yükselterek kalp ve damar illetlerinin yaşanmasını önler.

– Yapılan araştırmalarda kanı temizlediğinden lösemi üzere kanser marazlarının olumsuz tesirlerini ortadan kaldırır

Yorum Ekle