Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mide kanseri nasıl oluşur? Mide kanserinin belirtileri neledir? Mide kanseri tedavisi var mı?

Mide kanseri nasıl oluşur? Mide kanserinin belirtileri neledir? Mide kanseri tedavisi var mı?

Umumiyetle belirti vermeden ilerlediğinden son evrelerinde edilir. Belirtileri ülser ve reflü üzere sıhhat problemleriyle tıpkı olduğundan hasta uzun bir mühlet fark etmez. Bu yüzden mide kanserine yakalananların birçok tedavi görmeden ölür. Pekala mide kanseri nasıl oluşur ve belirtileri nelerdir? Yiyecek ve içeceklerin neden olduğu ve insan hayatını olumsuz etkileyen mide kanseri hakkında bilinmeyenleri…

Midenin vücuttaki vazifesi ağız ve yemek borusu aracılığı ile giren yiyecek ve içecekleri içerisinde bulunan asitle bir arada likit hale getirir. Mide kasla çevrili bir organ olduğundan bu süreci kaslar sayesinde de gerçekleştirir. İçerdiği asit sayesinde de yiyecek ve içeceklerdeki zararlı mikroorganizmalara karşı midenin sıhhatini korur. Ama midede artan toksin ve asit mide iç yüzeyinde önemli hasarlara neden olur. Bunlardan en tehlikelisi ise mide kanseridir. Midenin iç duvarında meydana gelen bu durum kasların çalışmasını da maniler. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de her yıl yaklaşık 20 bin kişi mide kanserine yakalanıyor. Alkol, sigara, bilinçsiz beslenme, ve haddinden fazla yağ tüketimi de mide kanserine taban hazırlar. Her kanserde yaşandığı üzere mide kanserinde de midede bulunan DNA’ların bozulması ve tümör temelini oluşturan hücrelerin denetimini kaybederek çoğalması neden olur. Hücrelenme sayısı artıkça tümörün büyüme mümkünlüğü da o kadar artar. Bu tümörler yalnızca midede kalmaz, lenf bezlerine ve karaciğere kadar ilerleyebilir. 

MİDE KANSERİ BELİRTİLERİ NELEDİR?

Halsizlik,

Yemek sonrası hazımsızlık ve şişkinlik,

Geçmeyen mide bulantısı,

Nedeni görünür olmayan kilo kaybı

Mide yanması,

Az yemek yemek,

Mütemadi kusma şikayeti,

Yutma güçlüğü üzere belirtiler mide kanserini işaret eder.

MİDE KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Reflü hastalarında,

Ölçüsüz yemeğe bağlı ortaya çıkan obezitelerde,

– Yiyecek ve içeceklerin sıcak tüketilmesi örneğin; çorba, çay, 

Sigara ve alkol yerlerde, 

Zerzevat ve meyve bakımından az olan beslenme alışkanlığı,

Aile geçmişinde kanser DNA’sının bulunması,

Uzun vadeli mide iltihabı yaşanması üzere durumları yaşan bireylerde sıklıkla görülür.

MİDE KANSERİNİN TEDAVİSİ NEDİR? 

En yaygın formül olan endoskopi uygulanır. Bu teknikle midenin içine kamera ile girerek iç duvardan bir kesim alınır. Kesim biyopsiye götürülür. Biyopside hem kanser olup olmadığına bakılır. Hem de kanserin huylu mu berbat huylu mu olduğu tespit edilmeye çalışılır. Bilinmeyen saklı ilerleyen bir kanser tipi olduğundan ekseriyetle çok geç evrelerinde teşhis edilir. Testlerle kanserin tedavi sistemi geliştirilir. En son usul ise ameliyattır.

Yorum Ekle