Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft’un “Secured-core PC”leri Geliyor!

Microsoft’un “Secured-core PC”leri Geliyor!

Microsoft, kullanıcılarını firmware seviyesindeki tehditlere karşı korumak için yeni teşebbüsünü duyurdu.

Çip ve üreticileriyle bir araya gelen Microsoft, “en âlâ izolasyon pratiklerinden faydalanmak, firmware yahut çekirdeği seviyesine minimal inanç için” çalışmalarda bulundu. Bu teşebbüs ile ortaya çıkacak “Secured-core PC“ler, Dell, HP, Lenovo, Dynabook, Panasonic ve Microsoft tarafından üretilecek. Secured-core PC’lerin tam bir listesi şimdi yayınlanmadı, fakat şu an iki örneği var: HP Elite Dragonfly ve Microsoft Surface Pro X.

Bir cihazın Secured-core PC sınıfına girebilmesi için Windows Defender’ın “System Guard Secure Launch” işlevini çalıştırıyor olması gerekiyor. Bu işlev, sadece AMD, Intel ve Qualcomm’un yeni donanımlarında destekleniyor. System Guard, firmware’i kullanarak donanımı başlatıyor ve bunun çabucak sonrasında sistemi sağlam durumda başlatıyor. Secured-Core PC’ler, Trusted Platform Module (TPM) 2.0’a da muhtaçlık duyuyor. Bu sayede sistem başkanları, sistemin inançla açılmasını sağlayan bileşenleri denetim edebiliyorlar.

Microsoft’un yeni teşebbüsü, fark etmiş olabileceğiniz üzere herkesi değil, finansal hizmetler, devlet ve tıp sahası üzere yüksek inanca muhtaçlık duyabilecek yerleri hedefliyor.

Yorum Ekle