Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft’tan Yeni Android İtirafı

Microsoft’tan Yeni Android İtirafı

Microsoft’un Cihazlar kısmının eser yöneticisi Panos Panay, firmanın Surface Duo‘da Android işletim sistemini kullanmasının nedenini “bu eser için en yeterli işletim sistemi, Android” diyerek açıkladı.

Böylelikle Microsoft, sefer olmasa da rakibi Google’ın işletim sisteminin Windows Phone’dan daha güzel olduğunu itiraf etmiş oldu. Yazılım devi Windows 10 Mobile’ı çoktan terk etmiş olsa da, yeni çift ekranlı bir cihaz için onu diriltme yolunu tercih edebilirdi. Ama firmanın geçmişten ders çıkarıp, yeni bir maceraya atılmaması ve çok daha tanınan Android’i tercih etmesi, bu durumda epeyce kıymetli bir hamle.

Panay kelamlarına şöyle devam etti: “ neredeyse, onlarla orada buluşmak istiyoruz… ve onlar, Android’deler.” Potansiyel müşteriler Android kullanıyorsa, buna rakip olacak bir işletim sistemini sıfırdan geliştirip, çok büyük bir efora girişmek, artık Microsoft’a cazip görünmüyor.

Bu değerlendirmelerin yanında Panay’ın verdiği yeterli bir haber de var. Başkan, eserlerinin tamamının onarımını kolay hale getirmek istediklerini söylüyor. Ekim ayının başında tanıtılan Surface Pro X ve Surface Laptop 3’ün donanımları, evvelki Surface’lere nazaran daha kolay erişilebilirdi. Örneğin bu cihazlarda SSD’yi kolaylıkla değiştirmek mümkün.

Microsoft, geçmişte servise göndermeden açılması ve onarılması imkansız cihazları nedeniyle eleştirilmişti. Firmanın müşterilerine ve üçüncü partilere cihazı açıp, modülleri değiştirme imkanı sunması, tenkitlere kulak verdiğini gösteriyor. Panay, Surface’lerin kolay yükseltilebilir ve onarılabilir olmasının en çok istenen özellikler arasında olduğunu söylüyor. Panay, bu cins cihazlarla yalnızca kullanıcıların onarım işini kolaylaştırmakla kalmayacaklarına, üretim sırasındaki karbon emisyonunu da azaltacaklarına ve etrafa ekte bulunacaklarına inanıyor.

Yorum Ekle