Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft’tan “4 Gün Çalış, 3 Gün Tatil Yap” Deneyi!

Microsoft’tan “4 Gün Çalış, 3 Gün Tatil Yap” Deneyi!

Microsoft Japonya ofisi, çalışanların tam maaş ile haftada dört gün çalıştıkları iş tertibini bir ay boyunca test etti ve ilgi cazip: Testin yapıldığı ay içerisinde satışlar neredeyse %40 arttı!

devinin Japonya ofisleri Ağustos 2019’da her Cuma günü gizliydi ve tam devirli çalışanlara fiyatlı “özel izin” verilmişti. Başkaca bu deney sırasında içtimalar da en ziyade yarım saate sınırlanmış ve çalışanlar, yüz yüze görüşmenin bilakis online tartışmalar yapmaya teşvik edilmişlerdi.

Japonya Dünya’daki en uzun çalışma müddetlerinden birine sahip ve 2017 yılındaki bir ankete nazaran Japon firmaların neredeyse çeyreği, çoğunlukla fiyat ödemeden çalışanlarına ayda 80 saatten ziyade mesai yaptırıyor.

Microsoft’un Çalışma Ömrü Tercihi Testi 2019‘una (Work Life Choice Challange) katılan çalışanların %92’si yapılan testin akabinde uygulanan ankete olumlu karşılık verdi.

Microsoft’un söylediğine nazaran Ağustos 2018 ile karşılaştırıldığında elektrik tüketimi %23, kağıt pres da %59 azaldı.

Başkaca , bu kış mevsiminde 2. bir Çalışma Hayatı Tercihi testi yapmayı planladığını söylüyor lakin bu sefer çalışanlar tıpkı “özel izne” sahip olmayacaklar. Bunun tarafına çalışanlar, “akıllıca dinlenmek için” müsaade almaya teşvik edilecek.

Microsoft, daha az çalışarak daha üretken olmaya çalışırken, Alibaba’nın ortak kurucusu Jack Ma ise çalışanlarını günde 12 saat ile daha çokça çalışmaya teşvik ediyor. Nisan 2019’da Ma bu “996” modelini tanım etmişti ve çalışanların haftada 6 gün sabah 9’dan akşam 9’a kadar çalışmalarını “bir lütüf” olarak tanımlanmıştı.

Ama artık Microsoft’un, daha az çalışılan bir haftanın daha verimli olabileceğini kanıtlaması ile Japonya’nın yanı sıra benzeri halde daha ziyade çalışılan tüm konumlara yarar sağlaması ve gayrı devletlerin de misal haftada 4 iş günü olan çalışma vakti testlerini yapmaları mümkün gözüküyor.

Yorum Ekle